1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kırklar Dağı ve Nuh’un gemisi ile ilgili yeni iddialar
Kırklar Dağı ve Nuh’un gemisi ile ilgili yeni iddialar

Kırklar Dağı ve Nuh’un gemisi ile ilgili yeni iddialar

DİYARBAKIR - Kamuoyunda Nuh’un gemisi araştırmalarıyla birçok kez gündeme gelen gazeteci-yazar Hamza Yardımcıoğlu, iddialarını 'Nuh'un Küresi' isimli bir kitapta topladı.

A+A-

Kasım ayında yayınlanan kitapta Nuh’un Gemisi ve Kırklar Dağı ile ilgili yeni iddialar da yer aldı. Yardımcıoğlu’na göre Nuh’un gemisi binlerce yıldır yer altında, üzeri volkanik püskürtüyle kaplı bir muhafazalı yapının içinde yer alıyor.

Bölgede yaptığı saha çalışmalarını referans gösteren yazar, elde ettiği yeraltı sonar uydu tarama görüntülerini de kitabında yayınlayarak, yer altındaki yapının varlığına kanıt olduğu iddiasını gündeme getirdi.

Bu görüntüler daha önce İstanbul Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği bölümünden Prof. Dr. Sabah Yılmaz Şahin ve Doç. Dr. Yıldırım Güngör tarafından bir anomali olarak yorumlanmıştı. Kırklar Dağı'nda olduğu söylenen yapı, bu yıl UNESCO tarafından kültür mirası ilan edilen Hevsel Bahçeleri'nin içinde yer alıyor. İddiaya göre Sümer efsanelerinde, Nuh peygamberin, tufan sonrasında yerleştiği Dilmun Bahçesi ile Hevsel Bahçesi'ndeki Kırklar Dağı aynı özellikleri taşıyor. Kur’an ayetlerindeki “Cudi” ve “Bereketli menzil” tanımlamalarının da bu mekana uyduğu iddia edildi.


Bir diğer iddia da geminin şeklinin yuvarlak olabileceği yönünde. 2014 yılında British Museum uzmanlarından Prof. Irvin Finkel’in tercüme ettiği 2700 yıllık Simmonds tableti de bu görüşe dayanak olarak gösterildi.

Bu tablette Tanrı’nın, Atrahasis’e seslenerek tüm canlıları kurtarmak için yuvarlak bir gemi yapmasını söylediğinden bahsediliyor. Ayrıca tablet, Nuh’un gemisinin yerini gösteren Babil’in kozmik dünya haritası tabletine ait bazı kısımları da içeriyor. Hamza Yardımcıoğlu’na göre Babil’in kozmik dünya haritası tableti incelendiğinde, geminin Dicle ve Fırat nehirleri arasında kalan bir bölgeye işaret edildiği görülüyor ve bu bölge kutsal kitaplardaki anlatımlara uygun özellikler taşıyor. Ongözlü Köprü'nün altında, Kırklar Dağı'nın içine giden gizli bir tünel olduğuna dair yorumlar da kitapta dikkat çeken detaylar arasında yer alıyor.


(AKK-AŞ-Y)

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler