1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kıraç'tan konsere davet
Kıraç'tan konsere davet

Kıraç'tan konsere davet

İl Valisi Mustafa Cahit Kıraç, "Şark bülbülü" Diyarbakırlı sanatçı merhum Celal Güzelses'i "anma gecesi" düzenleneceğini duyururken, Diyarbakır halkını, Dicle Üniversitesi'nde yapılacak olan anma konserine davet etti.

A+A-

İl Valisi Mustafa Cahit Kıraç, Diyarbakırlı sanatcı Merhum Celal Güzelses'in ölüm yıl dönümü nedeniyle düzenlenecek olan "anma gecesine" Diyarbakır halkını davet etti.

Vali Kıraç, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi.

" Medeniyet ve hoşgörünün buluştuğu, surların sevgi ve barış motifleriyle bütünleştiği kadim şehir Diyarbakır'da, her yıl olduğu gibi bu yıl da kıymetli Sanatçımız Celal Güzelses' i bir kez daha hatırlamanın gururunu yaşıyoruz.

Celal Güzelses, bir Diyarbakır sevdalısı olarak yaşadığı zamana ve sonrasına çok şey katmış bir deryadır. Diyarbakır'ın kültürünü, geleneklerini özümsemiş, yaşamış, bunları eserlerine aktarmış ve yaşatmış bir sanatçı olarak hep kendinden söz ettirmiştir.

CELAL GÜZELSESİ ANMA

Türkülerinde, gah mavi yazma takıp kedere doğru yol aldıran anaya gah coşku salan esmer yâre, gah ateşe daldıran sevgiliye göndermelerde bulunur. “Ağlama Yar” ile hüzünlendirmiş; “Mardin Kapı Şen Olur” ile tüm insanları halaya katmış, “Bahçede Yeşil Çınar ” ile umutsuz bir aşk türküsünü dillendirmiş, “Bülbülün Kanadı Sarı” ile yârinden ayrılan bir gencin yaşadıklarını gözler önüne sererek, daha nice türkülerle duygulara tercüman olmuştur.

Dicle Üniversitesi Kongre Merkezinde 16 Şubat 2014 Pazar günü akşam saat 19.00'da gerçekleşecek ve TRT Müzik Kanalınca canlı yayınlanacak merhum Celal Güzelses'i Anma Gecemize ve Konserimize Tüm Diyarbakırlı Hemşehrilerimizi davet ediyorum.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT