1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR TANITIM

  3. Kınalı eller Diyarbakır kadayıfı üretiyor
Kınalı eller Diyarbakır kadayıfı üretiyor

Kınalı eller Diyarbakır kadayıfı üretiyor

Diyarbakır'da aldıkları eğitimin ardından kadayıf ustası olan 2 kadın kendi iş yerini açtı.

A+A-

Diyarbakır Valiliği ve Kınalı Eller Kadın Derneği'nin Kalkınma Bakanlığının SODES programı kapsamında başlattığı "Bir Ustadan Bin Ustaya Kadayıf" projesi meyvelerini veriyor. Projeye katılarak 10 aylık eğitimin ardından ustalaşan kadınlar, kendi işini açmaya başladı.

Kadayıf ustası olma başarısı gösteren kadınlardan Hilal Aktaş Sur ilçesinde, Vildan Çiçek ise Hani ilçesinde "Hanımeli" ismiyle açtıkları dükkanlarında ürettikleri kadayıfların satışına başladı.

Evli 2 çocuk annesi olan Hilal Aktaş AA muhabirine, eşi Veysi Aktaş'ın yönlendirmesi sonucu kadayıf ustası olmak için kursa katıldığını belirterek, zorlu geçen 10 aylık eğitimin ardından kadayıf yapımını öğrendiğini söyledi.
Kadın usta görünce şaşırıyorlar

Eğitimini tamamladıktan sonra eşinin desteği sonucu Mardinkapı semtinde işyeri açtığını ifade eden Aktaş, müşterilerin kadın kadayıf ustası ile karşılaştıkları için ilk etapta şaşırdıklarını kaydetti.

Çok zor olmasına rağmen işini severek yaptığını dile getiren Aktaş, şöyle dedi:

"'Kadından kadayıf ustası olmaz' diyenler oluyor. Ancak şaşkınlık geçiren müşteriler yedikten sonra kadayıfı çok beğeniyor. Hedefim ürettiğim kadayıfı marka haline getirmek. Kaliteli un, ceviz, tereyağı ile özenle yapılan kadayıflar daha lezzetli oluyor. Evde tatlı çok yaptığım için kadayıf üretimini de zevkle yapıyorum."

Müşteriler de Aktaş'ın ürettiği kadayıfların erkek ustaların yaptığı kadayıf kadar leziz olduğu söylediler.
40 kadın usta oldu

Kınalı Eller Derneği Başkanı Müzeyyen Korkutata ise projeye kapsamında açılan kursa katılan 40 kişiye 640 saat uygulamalı kadayıf eğitimi verildiğini söyledi.

Kursiyerlere ayrıca KOSGEB tarafından 70 saat süreyle girişimcilik eğitimi verildiğini vurgulayan Korkutata, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kursta teorik ve pratik eğitim alan kadınlarımız mesleğe ilk adımlarını atmış oldular. Ortalama 15-40 yaş grubu arasında olan kursiyerlerimiz artık hayata daha umutlu bakıyor. Kadınlara, kadayıf ustaları tarafından eğitim verildi. Kursiyerlerimizden Hilal Aktaş ve Vildan Çiçek, Diyarbakır'da iş yerini açan ilk kadın kadayıf ustaları oldular."

HABERE YORUM KAT