1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kimsesiz çocuklardan İpek`e ziyaret
Kimsesiz çocuklardan İpek`e ziyaret

Kimsesiz çocuklardan İpek`e ziyaret

Diyarbakır Çocuk Yuvası ve Kız Yetiştirme Yurdu'ndan çocuklar ve kurum yetkilileri Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Hafize İpek`i ziyaret etti.

A+A-
İpek, konuklarını Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Semra Kıratlı ile birlikte karşıladı. Çocuk Esirgeme kurumlarının çocukların kendilerini güvende hissedebilmeleri için devletlerin en hassas yaklaşması gereken bir alan olduğunu söyledi.
 
Herkesin elinden geleni yapması gerektiğine dikkat çeken İpek, "Özellikle bu çocukların, toplumda önemli yerlerde olabileceklerini hiçbir zaman aklımızdan çıkarmıyoruz. Bu konuda devletin yeteri derecede hassasiyet göstermesi gerekiyor. Belki kendi ilimizde bazı sıkıntıları yaşamamış olabiliriz ama zaman zaman basında yer alan şeyler bizleri de oldukça rahatsız ediyor. Ama inanıyorum ki, çocukların yetişme koşulları bir aile ortamını aratmayacak şekilde davrana bileceğimiz bilgisine ve yeterliliğine sahip olduğumuzu düşünüyorum" diye konuştu.
 
Yurt çalışanlarının son derece özel eğitimlerden geçerek çalışmaları gerektiğini söyleyen İpek,  Sosyal Hizmetler Uzmanları, psikolog ve sosyologların oldukça önemli olduğunu belirtti. Her ülkede çocuk yurtlarının olduğunu anımsatan İpek, şunları söyledi:  "Var olan koşullarda çocukların daha iyiye doğru gitmesi için çaba sarf etmeliyiz. Gelecek kaygısını kendiniz taşımanız lazım. Kendi ayaklarınızın üzerinde durmanızı sağlayacak en büyük görev sizin kendi iradenize sahip olmanız. O da size düşüyor. Her türlü sıkıntılarınızı paylaşabilmenizi sağlayabilecek ortamlar bulmanız lazım. Bunun da yolu güvenden geçer, güvenmek lazım. Başarılı olacağınıza inanıyorum."
 
Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı'ndan söz eden İpek, tamamen dezavantajlı kesimlere destek amaçlı kurulduğunu, her türlü kurs ve etkinliğin yapıldığını söyledi. Çok ciddi çalışmalar yaptıklarını anlatan İpek, "İçyapısı da kucaklayıcı, sevgi dolu, tamamen resmiyetten uzak bir şekil alabilmesi açısından oldukça önemlidir" dedi. Eksik görülen durumlarda yapıcı eleştiriye açık olduklarını ifade eden İpek, "Ama eleştirirken eksiklikleri gidermek için gerçekten samimi bir ortam yaratmak gerekiyor. Bu anlamda belediyenin üstüne düşen görevi neyse yapabileceği koşulları oranında sizlerle ortaklaşarak çalışma yapmaya hazırdır" dedi.
 
Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Semra Kıratlı da, çocukların Sümerpark Ortak Yaşam Alanı'na a gelip oradaki etkinliklerden yararlanmalarını istedi. Kentin diğer çocuklarıyla daha sağlıklı iletişime geçebilmelerini istediklerini söyleyen Kıratlı, "Eğitim kurumları biraz daha farklı, bizim orası biraz daha sosyal bir alan, sosyal kültürel etkinliklerin çok daha yoğun olduğu bir alan. Bu nedenle yararlı olacağını düşünüyoruz" diye konuştu.
 
 

HABERE YORUM KAT