1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kimse yokmu Derneği'nden büyük yardım
Kimse yokmu Derneği'nden büyük yardım

Kimse yokmu Derneği'nden büyük yardım

Kimse Yok mu Derneği, gıda ürünlerinden oluşan 2 bin Ramazan paketlerinin dağıtımına Diyarbakır, Mardin ve Siirt'te başladı. İlk olarak Diyarbakır'da yapılan dağıtım sırasında yürek burkan aile dramlarına şahitlik edildi.

A+A-

Yardımlarla sevinen aileler, Kimse Yok mu gönüllülerine teşekkür etti. Bin adet gıda paketi derneğin gönülleri tarafından yoksul ailelerin yoğunlukta yaşadığı Bağlar ilçesi Muradiye Mahallesi'nde dağıtıldı. İhtiyaç sahibi ailelerin bir aylık gıda ihtiyacını görecek olan kumanyalar, gönüllüler tarafından evlere kadar götürüldü. Gıda paketlerinin yanı sıra NT Mağazaları çocuklara kırtasiye yardımı yaptı.

Dernek gönüllülerinin kapısı çaldığı, 5 çocuk annesi Nilüfer Akın'ın küçücük bir odada verdiği yaşam mücadelesi yürekleri dağladı. Çocuklarından biri anemi hastası olan Akın, sadece sosyal yardımlaşma vakfının yardımıyla geçiniyor. Akın ailesinin 6 ferdi hayatlarını tek gözlü evde sürdürüyor. Okula giden Zehra ve Ceren ders çalışamadıklarını belirtiyor. Anne Nilüfer Akın, "Kışın sobayı da kurunca neredeyse üst üste oturuyoruz" diyerek çaresizliğini dile getiriyor. Yardım paketi getiren gönüllülere teşekkür eden Akın, hayırseverlerden biraz daha büyük bir ev istiyor. Durumunu anlatırken gözyaşlarına boğulan Ayhan Ekinsoy da, tek başına 8 çocuğa bakıyor. Kapıcılıktan kazandığı 60 YTL ve komşularının getirdiği yiyecek ve giyeceklerle hayatlarını sürdüren Ekinsoy ailesi de tek gözlü bir evde barınıyor.

Dilinden en çok "perişanız" ifadesi çıkan Ayhan anne, tüp olmadığı için çocuklarına 3 gündür yemek yapamamış. Yatağın bile olmadığı evde 8 kişi battaniyeler üzerinde geceleri geçiriyor.

"Devlet ve hayır sahipleri bize de bir el uzatsalar" diyen Ekinsoy'un ciğerlerinde kist var ama parasızlıktan tedavi olamıyor. Çaresiz anne, "Kış geldi sobam bile yok. Perişan bir haldeyiz. Devlet fakir fukaraya el uzattı. Bana da el uzatsınlar. Üç çocuğum okuyor." diyerek durumunu anlatıyor.

Yardım dağıtımına katılan Diyarbakır Girişimci İşadamları Derneği (DİGİAD) Başkanı Aziz Nart, iki yıl önce Kimse Yok mu ile başlattıkları yardım seferberliğinin rutin hale geldiğini anlattı. Geçen Kurban Bayramı'ndan bu yana 7 bine yakın işadamının Diyarbakır'a gelerek, yoksul ailelerinin dertlerini paylaştığını söyleyen Nart, "Bugün de o rutin gelişlerden birini yaşıyoruz. 160 işadamı Diyarbakır'da yardım dağıtıyor. Burada işsizlik ve yoksulluk had safhadadır. Türkiye ortalamasının 4 katıdır. Buna çözüm sağladığı takdir bölgedeki tahlisiz olaylar da olmayacak. Devlet kolaylık sağlasın, işadamları da yatırım yapsın."

Kimse Yok mu Derneği gönüllüsü işadamı Ekrem Erdoğan da, 2 Kurban Bayramı'nı bölgede geçirdiğini hatırlatarak, bugün insanların çaresizliklerine şahit olduklarını ifade etti. Ziyaret ettikleri ailelerin tek gözlü, kapı ve pencereleri olmayan evlerde hayat mücadelesi verdiğinin altını çizen Erdoğan, "Komşusu açken tok yatan bizden değildir" şiarıyla hareket ederek, insanların sıkıntılarını paylaşacaklarını belirtti.

Gönül köprüleri sayesinde bütün sıkıntıların üstesinden gelineceğini de aktaran Erdoğan, işadamlarına bölgeye yatırım yapma çağrısında bulundu.