1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kim gelirse gelsin, asgari ücret en az bin 300 TL
Kim gelirse gelsin, asgari ücret en az bin 300 TL

Kim gelirse gelsin, asgari ücret en az bin 300 TL

Partilerin seçim beyannamelerine ekonomi ve sosyal politikalar damgasını vurdu. İktidara hangi parti gelirse gelsin asgari ücret yükselecek ve en az 1300 TL olacak.

A+A-

Partiler arasında Türkiye halklarına en iyi vaadi Halkların Demokratik Partisi  (HDP) yaparken, HDP’nin tek başına iktidara gelmesi durumunda halklar deyim yerinde ise yaşadı.

CHP’nin de vaatlerinde tutarlılık söz konusu iken, geçici olarak iktidar bulunan AKP’nin vaatlerinin muallâkta kalması, somut olarak isimlendirilmemesi ise dikkat çekiyor.
1 Kasım seçimlerine girecek partiler birbiri ardına seçim beyannamelerini açıkladı. Her alanda büyük vaatler verilirken özellikle ekonomi ve sosyal politikalar damgasını vurdu.


Öyle ki iktidara hangi parti gelirse gelsin asgari ücretin yükselmesi ve en az 1300 lira olması söz konusu. Vaatlerin gerçekleştirilebilmesi için gereken kaynak ve bunun ekonomiye dönüşü seçim sonrasının en önemli gündem maddelerinden olacak.


HDP tek başına iktidara gelirse halk yaşadı
 
Ücretsiz elektrik


HDP: HDP'nin seçim bildirgesine göre, "Temel Güvence Paketi" ile her eve, her ay 10 metreküp su, 180 kilovat/saat elektrik ücretsiz verilecek, ısınma desteği sağlanacak. Mülkü olmayan kiracılara 250 lira kira desteği verilecek. Çocuklara,  gençlere, engellilere ve emeklilere toplu taşıma ücretsiz olacak.
 
Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi


Yerel yönetimlerin de sunduğu bu kamusal hizmetler merkezi bütçe tarafından finanse edilecek. Tüketim kotalarının üzerindeki kullanımlar ücretlendirilecek. Kredi kartı borçları, borçlular lehine yapılandırılacak. Kredi kartı faiz oranları düşürülecek. Artan oranlı gelir vergisi tarifesi yeniden düzenlenecek. Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınacak. Dolaylı vergilerin vergi gelirleri içindeki payı düşürülecek.
 
Ev kadınlarına emeklilik hakkı


Kadın ekonomik olarak güçlendirilecek. Ev içi emeği sosyal güvenlik içine alınacak, ücretsiz ev işçileri olan "ev kadınlarına" emeklilik hakkı sağlanacak. Savunma ve güvenlik harcamaları azaltılacak ve etkin bir biçimde halkın denetimine tabi tutulacak. Savunma Sanayi Fonu bütçeye katılarak denetime açık hale getirilecek.

Örtülü ödenek kaldırılacak. Küçük çiftçilerin üretim girdilerinden, kullandıkları mazot ve gübreden vergi alınmayacak. Su ve elektrik küçük çiftçilere ücretsiz verilecek. Üretici küçük köylülerin elektrik borçları silinecek. Madencilik alanındaki yasa ve mevzuat sendikaların, odaların, üniversitelerin görüşleri alınarak yeniden düzenlenecek. Özelleştirme, taşeronlaştırma ve rödovans uygulamasına son verilecek. Madenler kamu tarafından işletilecek.
 
Emekliye 2 bin lira


HDP daha önce bin 800 lira olarak açıkladığı asgari ücreti ve emeklilerde en düşük aylığı da 2 bin lira olarak revize etti. Ayrıca işçilere yıllık en az bir ay ücretli izin hakkı tanınacak. Kıdem tazminatı hakkı korunacak ve geliştirilecek. Emekliler için gerçek anlamda intibak yasası çıkarılacak ve ücret eşitsizliği giderilecek. İstihdamı artırmak ve çalışanları korumak için resmi haftalık çalışma süresi ücret kaybına sebebiyet vermeden haftalık 35 saate düşürülecek.
 
Gençlere her ay 200 lira


HDP'nin seçim bildirgesine göre, 18 yaşına kadar çocuk ve gençlere, engellilere ve emeklilere toplu taşıma ücretsiz olacak. Gençlerin çalışma hakkı güvence altına alınacak. Güvencesiz ve düşük ücretlerle çalışma koşullarına son verilecek. HDP, 15-25 yaş arası istisnasız tüm gençlere, her ay 200 lira iletişim ve ulaşım desteği sağlanmasını vaat etti. "Genç Yaşam Kartı" uygulamasını hayata geçirmeyi taahhüt etti.
 
AKP’de asgari ücret sürprizi


Partilerin ekonomi ve sosyal politikalarıyla ilgili temel politikalarının ana hatları şöyle:
AKP: Asgari ücret maaşının 1300 TL olacağını ve emeklilere 1200 TL ek zam verileceğini açıkladı. 1100 liranın altında maaş alan işçi ve Bağ-Kur emeklilerine de yılda 1200 lira ek zam yapılacağı bildirildi.


Kendi işini kuracak gençlere 50 bin liralık destek vermeyi amaçlayan AKP, Bağ-kur emeklisinden kesilen sosyal güvenlik primini tamamıyla ortadan kaldıracak. İktidar olması halinde ev almak için hesap açan vatandaşlara yüzde 15 destek sağlayacak olan AKP, kadın girişimcilerin 100 bin TL'ye kadar 5 yıllık vadeli kredileri için yüzde 85 oranında kefaret sağlayacak. Lise mezunu gençlerin 2 yıl boyunca genel sağlık sigortalarını karşılamayı vaat eden AKP, emeklilere 250 TL taksit ile ev sahibi olma olanağı sunacak. Esnafa faizsiz kredi, gençlere ücretsiz internet, ihtiyaç duyduğu işlerde çalışan taşeronlara kamuda istihdam, yemde ve gübrede KDV'nin kaldırılması da AKP vaatleri arasında. Davutoğlu, seçim beyannamesindeki vaatlerin toplam maliyetinin 19 milyar TL olduğunu açıkladı.
 
CHP’de emekli ve çiftçiye müjde


CHP: CHP'nin seçim beyannamesi asgari ücret, vergi muafiyetiyle 1500 lira olacak, emeklilere yılda çift maaş ikramiye verilmesi gibi vaatlerini aynen korurken, polislere 3 bin 600 ek gösterge verilmesi, çiftçiye mazotun 1.8 TL'den satılması gibi politikaları da sunuyor. İktidar olması halinde 800 bin taşeron işçiyi kadroya alacak olan CHP, lise son sınıf öğrencilerine lise kart getirecek, ikinci öğretim harçlarını kaldıracak. Öğrenim kredileri, gençler iş buluncaya kadar tahsil edilmeyecek. 31 Temmuz 2015 tarihine kadarki kredi kartı ve bireysel kredilerin faiz borçlarının en az yüzde 80'ini silinecek, kalan borç 5 yıla yapılandırılacak.
 
Yoksula iş bulunacak


MHP: Asgari ücreti 1400 lira civarına yükseltmeyi planlayan MHP, bütün çalışanlara da maaşlarının asgari ücret kadar olan kısmından vergi almamayı vaat etti. MHP, çiftçiye mazotun litresini 1 lira 75 kuruştan vereceğini duyurdu. MHP, emeklilere Mart ve Eylül aylarında birer asgari ücret vermeyi; yoksul ailelerden bir kişiye iş bulmayı, 700 lira aile desteği vermeyi taahhüt etti.
 
Yük devlete mi firmalara mı?


Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) Direktörü Prof. Dr. Seyfettin Gürsel:
 (AKP’nin beyannamesi) "Buradan yükün firmalara bineceği anlaşılıyor. AKP açısından çok şaşırtıcı. CHP ise firmalara bindirmeyeceği iddiasındaydı. Ama o da ciddi vergi kaybına ve devletin sigorta primi ödemesine neden olacak. Bunu AKP firmalara bindirecekse bu ciddi bir asgari ücret şoku, maliyet artışı demek firmalar açısından. Bu da başlı başına bir tartışma konusu. CHP'nin de devlete ne kadar yük biniyor, söylemesi lazım. Asgari ücrette eksik bildirim dediğimiz olay söz konusu. Ücretler yükselince eksik ücret bildirimi devam edecek. Ama yeni ücretten bildirmek zorundalar. Popülizmde tam bir patlama yaşanıyor."
 
“AKP ve CHP’nin vaatleri iç talebi patlatır”


 “(AKP'nin emeklilerle ilgili vaatleri) CHP'ye kıyasla daha düşük maliyetli ve daha düşük maaşlara yönelik. İşçi ve Bağkur emeklilerine sadece zam yapacağım diyor. CHP gibi bütün emeklilere iki maaş ikramiye vereceğim demiyor. Bu daha düşük maliyetli ama ne kadar söylesinler. Genelde bütün bu şeyler iç talebi çok ciddi şekilde patlatır, bunun da hem enflasyon, hem de cari açık üzerinde çok ciddi sonuçları olur. Her iki parti de mali disipline sıkı sıkıya bağlı olduğunu söylüyor ama bu vaatlerin hesabı kitabı yok piyasada. Ekonomiye değil vaatlere yöneliyorlar. Ekonomide rekorlar unutuldu, sadece vaatler var”
 
"Partiler bütçedeki esnekliği kullanır"


Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu: “Genelde asgari ücretlilerin tasarruf eğilimi düşük olur. Genelde bunu talebe dönüştürecek kişilerdir. Yani borcunu ödeyecek ya da yeni borç alıp talep yaratabilecek. O da alışveriş üzerinden alınan KDV, ÖTV gibi vergi tahsilatını artırabilir kısmen. Genelde bu tür uygulamalarda bütçe açığını artırıcı bir sonuç beklemek daha doğrudur. Yalnız şöyle bir sorun var, harcamanın ne kadarı kayıt içi, ne kadarı kayıt dışında kalacak. KDV, ÖTV tahsilatı yine başka sıkıntı. Harcama olabilir ama onun tahsilatı ne kadar başarılı olacak, o da başka bir soru. Faturasız yapılacak alışverişlerin devlete yansıması zor tabii. Merkezi yönetim bütçesinde personel giderlerini artırabilir. Emeklilere yapılan harcamalar sosyal güvenlik sistemine yapılan sübvansiyonu artırma potansiyeli olan transfer harcamalarını artırabilir”

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler