1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kiliseye kaçak papaz cezası
Kiliseye kaçak papaz cezası

Kiliseye kaçak papaz cezası

Sivil polisler yakaladı...

A+A-

Diyarbakır Protestan Kilisesi'nde 10 yıldır rahip olan ABD'li Jeremiah Ian Mattix, emniyete başvurup din adamı sıfatıyla süresiz vize talebinde bulundu. Kaçak yabancı çalıştırdığı gerekçesiyle kiliseye 6 bin 795, Mattix'e ise 670 TL para cezası kesildi.

Hıristiyanlığa geçenlerin oluşturduğu Diyarbakır Protestan cemaati, çalışmalarını yasallaştırmak için geçen yıl bir dernek kurdu. Ancak cemaatin yabancı çalışanlarının, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ve İş Kurumu Genel Müdürlüğü (İŞKUR) tarafından mercek altına alındığı iddia edildi. Sur İlçesi'ndeki Protestan Kilisesi'nde 2003'ten bu yana 'turist vizesiyle' din adamı olarak görev yapan ABD'li Rahip Jeremiah Ian Mattix, Diyarbakır Emniyeti'ne başvurup din adamı sıfatıyla süresiz vize talebinde bulundu.

MÜFETTİŞ GÖNDERİLDİ
Bunun üzerine 2 sivil polis, kilisede pazar günü halka açık olan ayinlere katılarak 'Can Nuroğlu' ismiyle tanınan Rahip Mattix'in Türkçe ayinlerine katılıp, ders verdiğini tespit etti. Polisin 'kaçak yabancı çalıştırıldığı' ihbarı üzerine İŞKUR Genel Müdürlüğü, Ankara'dan müfettiş gönderdi. 25 Aralık'ta kilisede yapılan teftişte ABD'li Mattix'in, 4817 sayılı Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkındaki Kanun'un 21. maddesi uyarınca kaçak çalıştırıldığı tespit edildi. Protestan Kilisesi'ne 6 bin 795 TL, Rahip Mattix'e ise 670 TL idari para cezası verildi.

PAPAZ: KAÇAK İŞÇİ DEĞİL
Diyarbakır Protestan Kilisesi Derneği Başkanı Papaz Ahmet Güvener, cezaya itiraz etti. Kilisede kaçak işçi çalıştırmadıklarını öne süren Güvener, “Cemaatimizi Hıristiyan dininde eğitecek din adamı olmadığı için ABD'deki Protestan kilisesi, Mattix'i gönüllü olarak görevlendirdi. Derneğimizin yöneticisi olan Mattix'e bir ücret ödemiyoruz. Gönüllü hizmet ediyor. Nasıl Avrupa'daki camilerde imamlar din adamı sıfatıyla çalışıyorsa rahip Mattix'in de din adamı statüsünde tutulması gerekiyor. Kilisemiz zaten ekonomik olarak zor durumda, para cezasına itiraz ettik” dedi.

HABERE YORUM KAT