1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kilisenin tarihi ağaçları neden kesildi?
Kilisenin tarihi ağaçları neden kesildi?

Kilisenin tarihi ağaçları neden kesildi?

Diyarbakır'ın tarihi kiliselerinden olan ve şuan Süleyman Nazif İlköğretim Okulu olarak kullanılan Latin Kilisesi bahçesinde bulunan tarih abidesi ağaçlar okul yetkilileri tarafından "Çocuklara oyun alanı yapacağız" denilerek ile kesildi.

A+A-
Diyarbakır ili, Sur İlçesi, Fatih Paşa mahallesinde bulunan tarihi kiliselerinden olan ve şuan Süleyman Nazif İlköğretim Okulu olarak kullanılan Latin Kilisesi bahçesinde bulunan tarih abidesi ağaçlar okul yetkilileri tarafından kesildi.
 
"Çocuklara oyun alanı yapacağız" denilerek okul bahçesinde bulunan 3 ağaç kesilirken, öğrenci velileri ve bazı öğretmenler buna tepki gösterdi. Konu ile ilgili görüştüğümüz Okul Müdürü İhsan Umay resmi bir açıklama yapmak istemediğini belirtirken, ağaçların kuruduğunu, çocukların oyununa engel olduğunu, bazı çocukların ağaçtan düşüp yaralandığı gibi gerekçeler göstererek ağaçları kestiklerini söyledi.
 
Kilisenin tarihi
 
Yapının kesin yapım tarihi yazılı kaynakların yetersizliği ve inşa kitabesinin olmayışından bilinmemektedir. Yapıda ana yapım malzemesi volkanik bazalt taş kullanılmıştır. Ana yapı malzemesi olan volkanik bazalt taşın yanı sıra tuğla, toprak, ahşap ve kireç harcı kullanılmıştır. Yapının çan kulesi bulunmamaktadır. Şuan Süleyman Nazif İlköğretim Okulu olarak kullanılmaktadır.
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT