1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kilisede cephane haberlerine isyan ettiler
Kilisede cephane haberlerine isyan ettiler

Kilisede cephane haberlerine isyan ettiler

Diyarbakır (Rûdaw) - Diyarbakır’ın Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağının genişletildiği bölgede yer alan Süryani Meryem Ana Kilisesi’nde cephane bulunduğu yönündeki haberlere sert tepki geldi.

A+A-

Süryani Dernekler Federasyonu tarafından, “Yine yalan, yine alçaklık, yine hedef gösterme” başlığıyla yapılan yazılı açıklamada, “Tamamen hayal mahsulü ve nefret içerikli olan bu haberlerin hangi amaçlarla yapıldığını çok iyi biliyoruz” denildi. 

Açıklamada şu görüşler dile getirildi:
 
“Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca devam eden yalan ve kirli propaganda yeniden devrede. Daha önce Dört Ayaklı Minare ve Kurşunlu Camii’nin tahrip olmasına neden olan Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 60. gününe yaklaşan abluka ve çatışmalar, yüzlerce yıllık Süryani Meryem Ana Kilisesi’ni de etkilemeye başladı.
 
Geçtiğimiz gün, kilisenin bulunduğu sokakta meydana gelen patlamalar ve bu patlamaların yarattığı tahribat nedeniyle kilise ruhanisi Yusuf Akbulut ve eşi zorunlu olarak kiliseyi terketmek zorunda bırakıldılar. Böylece yüzlerce yıllık tarihi kilise çatışmaların ortasında boş ve sahipsiz kaldı.”


Süryaniler, İçişleri Bakanı ve Diyarbakır Valisi’nin gerekli açıklamaları yapmasını ve sorumluları cezalandırması için harekete geçmesini istedi.
 
Sur’da sokağa çıkma yasağının genişletilmesinin ardından yapılan aramalarda bazı evlerde çok sayıda silah mühimmat bulunmuştu.
Bazı haber ajansları ile gazeteler ise mühimmatın kilisede bulunduğunu öne sürmüştü.
Mühimmatın kilisede ele geçirildiğine dair resmi kurumların bir açıklaması bulunmuyor.  (Rüdaw)

HABERE YORUM KAT