1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kilim ve şal atölyeleri açıldı
Kilim ve şal atölyeleri açıldı

Kilim ve şal atölyeleri açıldı

DİYARBAKIR - Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, unutulmaya yüz tutmuş meslekleri yaygınlaştırmak ve istihdama katkı sunmak amacıyla kilim ve şal dokuma atölyeleri açtı.

A+A-

Sümerpark’ta devam eden atölyelerden yararlanmak isteyenler için kayıtlar sürüyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Mesleki Eğitim Şube Müdürlüğü, unutulmaya yüz tutmuş meslekleri canlandırmak ve yaygınlaştırmak amacıyla kilim ve şal dokuma atölyeleri açtı. Sümerpark Ortak Yaşam Alanı’nda başlatılan atölye çalışmalarından faydalanmak isteyenler için kayıtların devam ettiği bildirildi.

İstihdama katkı sağlayacak

Atölye çalışmaları hakkında bilgi veren Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Semra Kıratlı, Mesleki Eğitim Şube Müdürlüğü bünyesinde kilim ve şal dokuma atölyeleri açıldığını belirtti. Bu atölyelerin kentteki istihdama ve özellikle kadın istihdamına katkı sunmak amacıyla açıldığını kaydeden Kıratlı, atölyelerde mesleki eğitim verileceğini, böylece bireylerin iş gücüne katılımının önündeki engellerin kaldırılacağını vurguladı. Şal ve kilim dokumasının, tarih boyunca bölgede geleneksel ve kültürel olarak bulunan bir zanaat olduğunu anlatan Kıratlı, endüstrinin gelişmesiyle bu zanaatların yok olmayla yüz yüze kaldığını söyledi. Kıratlı, atölyelerde kursiyerlere eğitim verileceğini, böylelikle hem kendi atölyelerini kurma hem üretime dahil olma hem de kazanmalarını sağlamayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

(İHA-MP-Y)

HABERE YORUM KAT