1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kılıçdaroğlu'nun sürpriz Diyarbakır programı
Kılıçdaroğlu'nun sürpriz Diyarbakır programı

Kılıçdaroğlu'nun sürpriz Diyarbakır programı

Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde gözler yarın Diyarbakır'da, Kılıçdaroğlu, 'Dicle Diyalogları' davetini kabul etti, STÖ'lerle buluşacak.

A+A-

Yarın, yani 20 Haziran'da Diyarbakır'da yapılacak bu ilginç toplantıyı duyurmadan önce, matbuat olarak çoğumuzun uzun atladığı bir haberi, bir hafta gecikmeyle de olsa vereyim.

Bir hafta önce, yani 13 Haziran'da CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul'da bir grup sanatçı, bilim insanı ve kitle örgütü temsilcisiyle cumhurbaşkanı adayı konusunda bir araya gelmişti; bu, medyada CHP'nin 'Âkil insanlar' toplantısı olarak yer aldı.

Öğle saatlerinde biten o toplantı ardından Kılıçdaroğlu'nun basına duyurulmayan bir başka toplantıya katıldığını dün öğrendim.

Toplantı Kürt meselesi üzerine, Kürt kökenli 'kanaat önderleri'yle yapılmıştı. CHP kaynaklarından aldığım bilgiye göre, yalnızca Başbakan Tayyip Erdoğan'ın girişimiyle başlayan 'Kürt Barış Süreci' diyaloğunun gidişi değil, Kürt seçmenin CHP'den beklentileri de konuşulmuştu.

Hatırlayacaksınız, Kılıçdaroğlu bir süre önce BDP'ye (şimdi geçirdiği dönüşüm ile HDP) çağrıda bulunarak, Başbakan Erdoğan ya da kim olacaksa AK Parti'nin adayına karşı kendi adaylarını desteklemesini istemişti.

Aslında bu çağrı bile, Kılıçdaroğlu'nun aklında Kürt seçmene de çok ters gelmeyecek isimlerin dolaştığını gösteriyordu.

Nitekim Selahattin Demirtaş'ın buna cevabı “Adayına bağlı” olmuştu.

Kılıçdaroğlu'nun MHP lideri Devlet Bahçeli'ye, herkesi ters köşeye yatırarak eski İslam İşbirliği Örgütü Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ismiyle gitmesi ve tam destek almasından önceydi bu.

Gerçi BDP/HDP buna sıcak bakmadı, CHP içindeki ulusalcılar kadar olmasa da “MHP'nin kabul ettiği adayı biz niye edelim” kıvamında itiraz ettiler.

Evet, İhsanoğlu muhafazakâr dünyadan, hatta bir dönem AK Parti'nin başarı öyküsü olacak denli entelektüel envanterinden geliyordu ama kişi haklarının genişlemesine karşı bir tutumu da hiç olmamıştı. Yani Kürt seçmenin hasım olarak bildiği bir isim değildi.

Yine nitekim, BDP/HDP dün cumhurbaşkanı adayı olarak bir CHP'liyi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi eski yargıçlarından, emekli diplomat Rıza Türmen'in ismini açıkladılar.

Bu, ilk bakışta CHP tabanını bölmeye yönelik bir hamle gibi duruyordu. Oysa BDP/HDP, tıpkı CHP ve MHP'nin adayı gibi, siyasi iddiası yüksek olmayan, adalet duygusu, parti aidiyetinin üzerinde, uluslararası saygınlığı olan bir ismi tercih ettiğini gösteriyordu.

Başka açıdan baktığımızda, cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi Erdoğan ve AK Parti'yi taleplerin bir an önce yerine getirilmesi için sıkıştıran BDP, CHP ile de diyaloğa açık olduğunu gösteriyor, adeta Erdoğan'a alternatifsiz olmadığını hatırlatıyordu. (Bunun başlıca nedeni, BDP ve aynı tabanı paylaşan PKK'nın, taleplerin cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasına kalırsa, 2015 Meclis seçimleri sonrasına da bırakılabileceği, sonraki 4 yıl seçim olmayacağına göre sürecin rafa kalkacağı yolundaki önyargısı.)

İşte bir yandan cumhurbaşkanlığı seçiminde Kürt oyların kilit önemi, diğer yandan güneydeki etnik ve mezhebi savaşların Irak'tan sonra Suriye'de de Kürt güçlerin kontrolünde toprak parçaları ortaya çıkarması, Kılıçdaroğlu'nun yarınki Diyarbakır toplantısını, zamanlama açısından daha da ilginç kılıyor.

Toplantıyı Diyarbakır merkezli düşünce kuruluşu Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi (DİTAM) düzenliyor. DİTAM'ın 'Tigris Diyalogları' toplantı serisi (Tigris, Dicle'nin antik adı) çerçevesinde yapılan bu toplantılara daha önce davet edilen tek siyasi parti lideri Selahattin Demirtaş olmuş. Toplantıların yalnızca bir bölümü açık yapılacak. Kılıçdaroğlu'nun açış konuşması ardından, yalnız Diyarbakır değil, çevre illerden de 20 kadar sivil toplum örgütü temsilcisi CHP liderine işte bütün bu konular üzerine sorular soracak; tam üç saat boyunca.

Kılıçdaroğlu bu davete katılabilmek için pek çok programını sonraki günlere ertelemiş. Yani, bu hamle de İhsanoğlu'nun adaylığı gibi ezber bozan türden…

Kılıçdaroğlu'nun Diyarbakır'daki sürpriz toplantısı, cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi ilginç sonuçlar doğurmaya aday; yarın gözümüz orada olacak doğal olarak.

 

 

Murat Yetkin

HABERE YORUM KAT