1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kılıçdaroğlu: Elçi'yi Seviyorsanız Barikatları Kaldırmalısınız
Kılıçdaroğlu: Elçi'yi Seviyorsanız Barikatları Kaldırmalısınız

Kılıçdaroğlu: Elçi'yi Seviyorsanız Barikatları Kaldırmalısınız

Diyarbakır'da öldürülen Baro Başkanı Tahir Elçi'nin ailesine taziyede bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cinayetin bir an önce aydınlatılması gerektiğini söyledi.

A+A-

Elçi'nin barıştan yana biri olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Yollarda barikatların kurulmasının doğru olmadığını defalarca ifade ediyordu, bunu ben de biliyorum.

 

Eğer bu vasiyet ise ona herkesin uyması lazım. Barikatlar sorun çözmez, sorun yaratır. Eğer siz Tahir Elçi'yi seviyorsanız kaldırmalısınız" dedi.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Diyarbakır'da geçen Cumartesi Baro Başkanı Tahir Elçi ve 2 polis memurunun hayatını kaybetmesi olayı ile ilgili bugün kente gelerek Tahir Elçi’nin evine ve emniyet müdürlüğü’ne taziye ziyaretlerinde bulundu. Kılıçdaroğlu’na CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Genel Başkan Yardımcıları Sezgin Tanrıkulu, Selin Sayek Böke ve milletvekilleri eşlik etti.


İlk ziyareti Elçi'nin eşi Türkan Elçi'ye yaptı. Görüşme basına kapalı gerçekleşti. Yaklaşık yarım saat süren görüşme sonrasında Türkan Elçi, kapıya çıkarak Kılıçdaroğlu'nu yolcu etti.


Kılıçdaroğlu’nun ikinci durağı Emniyet Müdürlüğü oldu. Kılıçdaroğlu burada Emniyet Müdürü Adnan Taşdan ile görüştü. Yaklaşık yarım saat süren görüşmeden sonra CHP heyeti Diyarbakır Barosu'na geçerek Tahir Elçi olayıyla ilgili baro avukatlarıyla yine basına kapalı bir görüşme yaptı.
 
21. Yüzyıl Türkiye’sinde Faili Meçhul Olmamalı


Ardından Diyarbakır Baro Başkan Yardımcısı Ahmet Özmen ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte basın toplantısı düzenleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Diyarbakır'ın sıradan bir kent olmadığını belirterek, “Diyarbakır'ın göbeğinde bir faili meçhul olmamalı. Bir baro başkanı katlediliyor. Failleri belli değil. Ortak kanaat; bu olayın aydınlatılması. Failler belirlenmeli, kim olursa olsun. Siyaseten takipçisi olacağız. 21'inci Yüzyıl Türkiye’sinde bir faili meçhul olmamalı. Tahir Elçi yüreğinde insan sevgisi olan bir insan. Kentini, insanları seviyor, saygın bir hukukçu, insan haklarına önem veriyor, kent kültürüne sahip çıkıyor.

 

Diyarbakır sıradan bir kent değil, tarihin bütün dokularını burada bulabilirsiniz. Kente sahip çıkmak için oraya gidiyor, çatışma kültürünü kabul etmeyen bir insan hukuku ve hukukun üstünlüğünü ömrü boyunca savunmuş böyle bir insanın katledilmesi yüreğimizi acıtıyor. Failler bulunmalı. Ailesi bunu istiyor. Hangi görüşten olursa olsun bütün siyasi partiler bunu istiyor. Hukuk adına insanlık adına istiyoruz. Artık Türkiye'de huzur istiyoruz. CHP olarak bizim üzerimize düşen bir görev varsa biz o görevi yapmaya hazırız. Bu ülkenin huzura ve barışa ihtiyacı var. Ayrışmanın felaket getirdiğini biliyoruz ve görüyoruz” dedi.
 
 
Kılıçdaroğlu: Tahir Elçi'yi seviyorsanız onun vasiyetinin gereğini yapın
 
“Bu ülkenin bütün insanlarını seviyoruz. Acımızı da mutluluğumuzu da paylaşmak zorundayız” diyen Kılıçdaroğlu Diyarbakır’ın kadim bir kent olduğunu belirterek sözlerini şu ifadelerle sürdürdü:
 
 
“Diyarbakır Barosu'na başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Onlar bu olayın takipçisi olacaklar. Bizler bu olayın aydınlatılmasıyla ilgili olarak sizin yanınızda olacağız. Elçi, yollarda barikat kurulmasının doğru olmadığını sürekli ifade ediyordu. Eğer bu vasiyetse buna herkesin uyması lazım.

 

Barikatlar sorun çözmez sorun yaratır. Diyarbakırlı bunu istemiyor. Diyarbakır kadim bir kenttir. Bu Tahir Elçi'nin söylemidir. Bütün kültürlerin izlerini burada bulabilirsiniz. Değişik inançlardan insanların özgürce gezdiği bir kenttir. Eğer siz bu kentin sokaklarını ayırırsanız bu doğru değildir.

 

Barikatları kuran arkadaşlar, siz Tahir Elçi'yi seviyorsanız onun vasiyetinin gereğini yapın, kaldırın onları. Bu cinayet eğer bu ülkede onun beklentilerinin vasiyetinin gereği olarak sorunların çözüleceği tarihse bu başlamalı. Hükümetin ne yaptığını bilmiyoruz. Ama gelinen süreci biliyoruz. Bu süreç sorun yaratan bir süreç dedik defalarca ifade ettik çözüm yerinin parlamento olduğunu defalarca ifade ettik. Sorunun nasıl çözülmesi gerektiğini biz biliyoruz. Ama onlar daha farklı yöntem izlediler o yöntem Türkiye'yi bu noktaya taşıdı.

 

Biz CHP'yiz. Elde kesin veri olmadan konuşmayız. Bir insan var hayatını kaybetti ve bu insan sıradan bir insan değildir. Ve bu insan bir basın toplantısı sonrasında öldürülmüştür ve biz faillerin bulunmasını isteriz.

 

Ben savcı değilim karar veremem, ben polis de değilim delil toplayamam ama hukukun üstülüğüne inanan bir devlet delilleri bulur, failleri yakalar adalete teslim eder ve gereğini hep beraber bekleriz. Bütün görüntüleri izledim. Ben siyasetçiyim. O farklı bir alan. Ama ben bu olayın faillerinin yakalanmasını isterim. Faili meçhullerin aydınlatılması ile ilgili olarak CHP genel başkanı olarak arkadaşlarıma söyledim. Tam 24 kez araştırma komisyonu kurulmasını istedik. Ama maalesef çoğunluk AKP'de onların milletvekili oylarıyla reddedildi. Bir insanlık ayıbıdır. Türkiye'nin karnesi bu konuda kırıktır. O nedenle Türkiye'deki demokrasiye 'Hibrit demokrasi' diyorlar. Düşündüğü için öldürülenler var. Parlamento bu konuya el atmayacaksa hangi konuya el atacak. Eğer birileri dosyayı kapatmak istiyorsa üzerine gideceğiz”
 
Basın açıklaması sonrası Kılıçdaroğlu, hava yoluyla kentten ayrıldı.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler