1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kılıçdaroğlu Diyarbakır'dan yetki istedi
Kılıçdaroğlu Diyarbakır'dan yetki istedi

Kılıçdaroğlu Diyarbakır'dan yetki istedi

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, bir dizi ziyaret ve toplantılara katılmak üzere Diyarbakır'a gitti.

A+A-

Burada konuşan Kılıçdaroğlu Kürt sorunun çözümü için 4 yıl için yetki istedi.Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP, 8'nci bölge toplantısına katılmak içinde Diyarbakır'a gitti.

Kente giden Kılıçdaroğlu'na partinin genel başkan yardımcıları ve milletvekilleri eşlik etti.15 il başkanı ve ilçe örgütlerinin de katıldığı toplantının açılış konuşmasını yapan Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından başlıklar şöyle:

'Diyarbakır hak etmediği koşulda yaşıyor'

“Bütün kimlikleri saygıyla karşılamak gerekir. Bunu yapmak herkesin ortak görevidir. Bu ortak görevimizi yerine getirmek için de CHP'ye büyük görevler düşüyor.

“Bugün Diyarbakır hak etmediği bir koşulda yaşıyor. O zengin kültürden derin bir yoksulluk yaşıyor. Üzerine tartışmamız gereken bir konu da budur. 1930'da üçüncü büyük sanayi kenti Diyarbakır idi. Bugün sanayisi gelişmemiş. Sosyo-ekonomik açıdan baktığımız da 67'inci sırada. Hep beraber bunu oturup düşünmeliyiz. Neden bu sırada?

“Kişi başına düşen gelir, Türkiye ortalamasının yarısı. Türkiye'de işsizlik var ama Diyarbakır'a baktığımızda yüzde 50'lilere ulaşmış durumda. Bu sorunlara çözüm üretmek zorundayız.

'4 yıl için yetki istiyorum'

“Adı ne olursa olsun ortada bir gerçek var. CHP olarak söyledik. Bu sorun güvenlik önlemleriyle çözülemez dedik. Bu sorunu çözmek için aklı egemen kılmak gerekir. 35 yıldır sorunu çözmeyi güvenliğe attılar. 30 yıllık tecrübe akan kan yetmedi mi hala? Sorunu demokrasi ve özgürlükle çözeceğiz.

“Sizden 4 yıl için yetki istiyorum. Bu ülkenin sorunlarını nasıl çözeriz. 12 yıl AKP'ye süre verdiniz. Roboski'de öldürülen çocuklarımız, yoksulluk diz boyu. Siz AKP'ye 12 yıllık süre verdiniz, ben 4 yıl istiyorum.

“Duymayan kulaklar duysun. Ben tahammül edemiyorum. Ben bu kadar yoksulluğa tahammül edemiyorum, vicdan azabı duyuyorum. Hapishane sözü verenler o hapishanelerde hangi dramların yaşandığını biliyor mu?

'Diyarbakır cezaevi müze olsun'

“Bölgen büyük acılar yaşadı. 12 Eylül sonrası insanlık dışı işkencelerin uygulandığı Diyarbakır Cezaevi'nin müze olması yönünde halkın ve yerel dinamiklerin bu yöndeki talebini destekliyoruz. Bir daha aynı acıların yaşanmaması için Diyarbakır Cezaevi'nin müze olması gerekir.

“Bizim milletvekillerimiz tutuklandı, genel başkanlarımız, il başkanlarımız tutuklandı. İşkenceler gördüler. Biz hiçbir zaman acılarımızı propaganda konusu yapmadık. Acıyı bal eyledik. Aynı acıları başkaları yaşamasın diye mücadele ettik” ifadelerini de kullandı.

'Kabahat sizde değil, bizde'

“Hiçbir eleştiriye sırtımı dönmüş değilim. Bizim sorunumuz Kürt sorunun çözümü konusundaki önerilerimizi bölge halkına yeteri kadar anlatamadık. Kabahat sizde değil, bizde. Bu sorun için oturup konuşmamasız, bir toplumsal mutabakat oluşturmamız lazım.

“'CHP barışı savunan bir parti değil' diyorlar. Hayatımda duyduğum en saçma şeydir. CHP'li Kobanili, Kürt'e karşı, Şengalli Êzidî'ye, Kerküklü Türkmen ve Halepli Araba karşı IŞİD'in yanında yer almayacak kadar ahlaklı bir partidir.

'Roboski'nin emrini CHP mi verdi?'

“Roboski'nin emrini CHP mi verdi ? Emri veren iktidar, oyu alan iktidar. Suçlanan CHP. Akıl mantık almıyor. Zalime akrşıı direnmek bizim inançlarımızda vardır. Hevsel bahçelerini imara açan CHP mi? Niye hep CHP'yi suçluyoruz. Bir siyasi parti eleştirilecekse ilk akla gelen CHP ?”

HABERE YORUM KAT