1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kılıçaslan 2013'teki projelerini anlattı
Kılıçaslan 2013'teki projelerini anlattı

Kılıçaslan 2013'teki projelerini anlattı

DİYARBAKIR- Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Diyarbakır'ın Silvan İlçe Başkanı Nedim Kılıçaslan, Silvan'da yaptıkları ve yapacakları projeler hakkında bilgi verdi.

A+A-

2013 yılının Silvan'ın atılım yılı olacağını belirten Kılıçaslan, eğitimsizlik ve yoksulluğun geçmişte büyük problem yaşattığını ifade etti. 2013 yılı içerisinde hem yurt hem de yüksekokulun yeni binasının programa alındığını aktaran Kılıçaslan, "2013 yılında Allah'ın izniyle ikisinin de ihalesi yapılacak. Şimdi bir diğer konuya değineceğim.

Bizim YİBO'yu biliyorsunuz, şimdiye kadar yaptığımız derslikler kadar orada bir kampüs yaptırıyoruz. Bu kampüs içerisinde başta tarım olmak üzere çeşitli lise ve ilköğretimler olacak. 200'ün üzerinde derslikler olacak. Bunu da 2013 senesi içerisinde ihaleye çıkarmayı hedefliyoruz. Gençlik merkezine gelince hem kapalı spor salonumuzun olduğu yer hem de futbol sahamızın olduğu yerde bir gençlik merkezi yapılacak. O da kesinleşti önümüzdeki aylarda ihaleye çıkacak. Bununla beraber kaymakamımızın girişimleriyle de emniyete ait arsaya bir kültür merkezi yaptıracağız. Kültür merkezinin bir miktar parası var onunla ihaleye girmeyi düşünüyoruz. Onu da bitirmeyi hedefliyoruz. Bunlarla beraber bu sene şu anda ihale aşamasında olan 4 köyümüzde 8 yıllık ilköğretim okulu yaptırıyoruz. Köylerin ismini vereyim ben Sarıbuğday, Alibey, Arı ve Karamus köylerinde yaptıracağız.

Bunların dersliklerini tam olarak bilmiyorum. 8 ile 12 derslik olması lazım. Bunlarla beraber bir sel söz konusu olunca bakıyorsunuz taşlar, çamur çarşının ta merkezine kadar iniyor. Biz normalde Devlet Su İşleri Bölge Müdürümüzle görüştük. Bu atık su kanalı dağ eteğinden Büyük Çeşme deresine bağlanacak. O kanalı da bu sene ihaleye çıkartıyoruz. Şu anda projesi bitmiş Ankara'ya gitmiş yani yüzde 99 bu sene ihaleye çıkartacağız. Çevre yolunun da projesi şu anda hazırlanıyor" dedi.

Silvan'ın Diyarbakır'ın en büyük ilçesi olmasına rağmen, top sahasının bile bulunmadığını ifade eden Kılıçaslan, "Geçen sene biz girişimde bulunduk. Şu anda top sahamızın çimlendirilmesi, ışıklandırılması yapıldı. Şu anda dört dörtlük bir top sahası yaptık. O da bitmiş durumda. Bununla beraber çoğu vatandaşımız SGK'ya gidebilmek için Diyarbakır'a veya başka yerlere gidiyordu. Silvan'a çok mükemmel bir SGK binasını yaptırdık. Şu anda mükemmel bir şekilde halkımıza hizmet veriyor. Şimdi her şeyden önemli olan Silvan Barajı. Bu memleketin başına ne geldiyse eğitimsizlikten ve yoksulluktan gelmiş. 8 senedir biz bu görevdeyiz. Ankara'ya her gittiğimizde bir çanta dosya ile gidiyorduk.

Silvan Barajı diye çok şükür 4 Bakanımızın katılımıyla temel atma töreni yapıldı. İki buçuk milyon dönüm araziyi sulayabilecek kapasitededir. Yüz binlerce insanımıza iş kapısı olacaktır. Silvan'a aylık olarak başta eğitim yardımı, evde yatan hastalar yardımı, fon yardımı, dullar ve özürlüler yuvarlak bir rakam sizlere vereceğim. Eğitim yardımı aylık gelen rakam 700-800 milyar civarıdır. 27 bin öğrencimiz var bunların 24 bini eğitim yardımı alıyor. Binin üzerinde Silvan'da dul var. İki ayda bir yaklaşık 500 milyar alıyorlar. Evde yatan hastalar refakatçileriyle beraber yaklaşık 700 milyar para alıyorlar. Sosyal devlet dedin mi budur işte. Fona düzenli bir şekilde aylık 150-200 milyar para geliyor. Cadde asfaltlaması gündeme geldi. Bu Bingöl üç yoluna kadar programa aldılar. Biz de Silvan'a kadar gelsin dedik. O projeyi yeniledik ve bölge müdürümüze ilettik. Bu sene o projeyi hazırlamışlar bu sene bitmese de önümüzdeki sene içerisinde Silvan-Diyarbakır duble yolunun sıcak asfaltlamasını da bitirmeyi hedefliyoruz.

Gerçekten AK Parti bu memlekette yaşayan bizleri ilk defa birinci sınıf insan yerine koymuştur. Olağanüstü halden tut da köy yollarına kadar, içme sularına kadar, kanalizasyonlarına kadar, elektriğine kadar okuluna kadar çok şükür Silvan olarak biz bugün alternatif hizmeti aramaya başladık. Silvan-Batman arası normalde 54 kilometredir. Kısadan bir yol zaman 20 kilometreye iniyor. Biz şu anda bu proje üzerinde de çalışıyoruz. Önümüzde yeşil bir ışık var, önümüzde bir aydınlık var. Biz de elimizden geldiği kadar Silvan'ın geleceği için ve burada yaşayan halkımızın geleceği için tüm enerjimizle çabalarımız sarf edeceğiz" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT