1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kılıç: En büyük sıkıntı hala bürokrasi
Kılıç: En büyük sıkıntı hala bürokrasi

Kılıç: En büyük sıkıntı hala bürokrasi

OSGİAD Yönetim Kurulu Üyesi Alaaddin Kılıç, 90'lı yıllardan bu yana yatırımcının büyük sıkıntısı olan bürokrasinin 2015'e girdiğimiz bugünlerde bile hala en büyük sıkıntıların başında geldiğini söyledi.

A+A-
Ortadoğu Sanayici Genç İş İnsanları Derneği (OSGİAD) Yönetim Kurulu Üyesi Alaaddin Kılıç, barış ve kardeşlik projesi ile büyük gelişme kaydedilmesi beklenen ve işsizliğin belini kıracak ekonomik gelişmelerin istenilen seviyelere gelememesinin en büyük nedeninin bürokrasi olduğunu dile getirdi. 
 
Kişi Başına Tüketimin ve İhracatı Artırmalıyız 
 
Genç İş adamı Alaaddin Kılıç, bürokratik engeller olmadığı takdirde sanayici ve işadamlarının daha sağlam adımlar atacağını ifade etti. Kılıç, Diyarbakır'ın tarımsal sanayide diğer illere göre önde olduğunu da belirterek, “Yerli piyasadaki kişi başı tüketimi ve ihracatı artırarak ülke ekonomisine büyük katkılar sağlarız. Sanayicilerimizin önündeki bu engeller kaldırıldıkça Diyarbakır da bu konuda gereken adımı atacaktır” dedi. 
 
Bürokrasi Artık Engel Olmayı Bırakmalı
 
Bölgede yatırım yapmak isteyen birçok yatırımcının bulunduğunu kaydeden Kılıç, bizzat yapacakları büyük yatırımları kendisiyle paylaşan iş adamlarının, en büyük sıkıntı olarak bürokrasiyi gösterdiğine dikkati çekerek, 90'lı yıllardan beri büyük sorun olan bürokrasinin artık yatırımın önünü tıkamaması gerektiğini anlatarak şöyle dedi: 
 
“Bürokrasi bölgemizin, kentimizin önündeki en büyük engel olarak orta yerde duruyor. Maalesef bir türlü çözemedik. Bürokrasi hala çok ağır işliyor. Kurumlar üzerlerine düşen görevleri hızlı ve prosedür süz veya az prosedür ile yerine getirse şu anda eminim kentimizde 10-15 firma işletme faaliyet gösteriyor olacaktı.
 
Bununla birlikte diğer canlılıkları da düşünürseniz şu anda işsizlerimiz iş arıyor değil, iş seçiyor olacaktı. Biz artık bürokrasinin yatırımın önünü tıkamasını kabul etmiyoruz. Bundan sonra yapılması gereken yatırım yapmak isteyen yatırımcının kurumlar nezdinde çektiği sıkıntıların yaşanmaması olmalıdır. Böyle durumlarda engelleyen, ön tıkayan pozisyondaki kurum ve kuruluşların artık bölgede kentte yatırımı engellediği gerekçesiyle deşifre edilmelidir” 
 
Nihai Barış Ekonomik Olarak Çok Hareket Katacak 
 
Barış ve kardeşlik sürecini her şeyin önünde en önemli maddeleri olduğunu dile getiren Kılıç, nihai barışın sağlanmasının kendilerinin her şeyin üzerinde en büyük beklentileri olduğunu ifade etti. 
 
Mevcut sorunların huzur ve güven ortamı ile kademe kademe ortadan kalkacağını anlatan Kılıç, “Barış ve kardeşlik tesisi noktasında en büyük katkıyı kardeşlik, birlik ve beraberlik ile birlikte ekonomi alacaktır. Bölgemizin gerek hammadde gerek Ortadoğu piyasasına yakınlığı da büyük bir avantajdır. Kentimiz ve bölgemiz bu avantajı en iyi şekilde kullanacaktır. Nihai barışın sağlanmasıyla bu sözü edilen hareketlilik net olarak gözlemlenecektir” diye konuştu.
 
İŞ ve Meslek Kursları İstismar Ediliyor
 
Diyarbakır'daki iş eğitimleri ve kurslarının da istismar edildiğini öne süren Genç İş adamı Alaaddin Kılıç, söz konusu meslek ve iş eğitimi kurslarının ehil olan kişilere verilmesi gerektiğini belirtti. Örneğin, tekstil iş eğitimiyle ilgili projeyi alakası olmayan derneklerin aldığını ifade eden Kılıç, “Eğer proje demir işi ise bu konudaki uzman veya işin ehli olanlara verilmeli. Dernekler yemek üzerine proje yapıyor ancak yemek sektörüyle alakaları bulunmuyor bu anlamsız ve hedeften uzak olduğu açıktır. İş ve meslek kurslarıyla ilgili yeni bir düzenlemeye gidilmelidir. Gerekirse bizzat devlet gençleri meslek edinmeleri için kurum ve kuruluşlara ve kentteki işyerlerine meslek edinmeleri için göndermelidir. İşbaşı eğitim programına benzer ancak sadece meslek edinmeyi, işin ehli yerlerde meslek edinmeyi amaçlayan bir sistem olabilir” diye sitem etti.  
 
Vergi İndirimi Şart
 
Bölgenin kalkınmasının işsizliğin bitirilmesinin göründüğü gibi kolay bir mesele olmadığını dile getiren Alaaddin Kılıç, öncelikle bölgede vergi indirimi uygulanması gerektiğini belirterek, “Bölgede 5 yıl kadar vergi indirimi uygulanmalıdır. Bu indirim; sanayicinin, büyük ve küçük işletmenin rahatlaması işini geliştirmesi ve işçi sayısını artırmasının önünü açacaktır. Bu vergi indiriminin 5 yıl kadar uygulanması uygun bir süre olarak gözükmektedir. Bu aynı zamanda işsizliğinde azalmasına vesile olacaktır” şeklinde konuştu. 
 
Diyarbakır Fabrika Ayarlarına Geri Dönmeli
 
Hepsinin ötesinde kentin yöneticileri de dahil olmak üzere tüm kesimlerin Diyarbakır'ın tarihte büyük bir sanayi kenti, ticaret merkezi olduğunu unutmaması gerektiğini ifade eden Kılıç, Diyarbakır'ın kısa zamanda fabrika ayarlarına geri dönmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.  
 

HABERE YORUM KAT