1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Kılavuz: Statlar arena değil
Kılavuz: Statlar arena değil

Kılavuz: Statlar arena değil

Diyarbakır Büyükşehir Belediyespor Kulüp Başkanı Metin Kılavuz, 3 Ligdeki son durumları ve kulübün hedeflerine ilişkin düzenlediği basın toplantısında, “Statlar arena değil, sporcular da gladyatör değil. Spor evrensel barışa hizmet etmelidir” dedi....

A+A-

Kılavuz, Kulüp yöneticileriyle birlikte Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde kahvaltılı basın toplantısı yaptı. Kılavuz, profesyonel liglerde  Bölgedeki  takım sayısının gittikçe düştüğünü söyledi. Bunun sebebinin sporun Türkiye'deki algılanış biçimi olduğuna dikkat çeken Kılavuz, “Nasıl ki ekonomik olarak bölgeler arası gelişmişlik farkı varsa sporda da bu görülüyor” dedi. Kılavuz ayrıca kulüp yöneticilerinin perspektiflerinin ve projelerinin eksikliğinin de bunun nedenlerin arasında olduğunu söyledi.  Sonuç olarak tüm bölgenin 5-6 takımla temsil edildiğini söyleyen Kılavuz, “Kent kimliğiyle dünyaya mal olmuş Diyarbakır üçüncü ligde 2 takımla temsil ediliyor” dedi.

Tesis önemli

Sporda tesisin önemine vurgu yapan Kılavuz,  “Tesis olmadan spora dair sürdürülebilir hiçbir politika hayata geçmez” dedi.  450 bin nüfusa sahip  Yozgat'ta merkezi hükümet tarafından ayrılan kaynaklarla yüze yakın spor tesisinin bulunduğunu örnek veren Kılavuz, Diyarbakır'da sadece kent merkezinde 450 bin genç nüfusun bulunmasına rağmen tesis sayısının 6 olduğunu söyledi.

Kılavuz, Talaytepe Mevkii'nde 30 bin metrekare üzerine bölgedeki en büyük tesislerinden birinin inşaatını bu yıl tamamlayıp hizmete sunacaklarını da anımsattı. Kulüp yeterliliğini önemsediklerini ifade eden Kılavuz, “Yönetici, yöneticilik yapmak için gelecektir. Paralar yarışmayacaktır. Kulüpleri bu durumdan kurtarmak için kulüplerin öz kaynaklarının olması gerekiyor” diye konuştu.

Dicle Üniversitesi Spor Bölümü'nde yetişen gençlerin spor kulübü yöneticiliği yapmalarının önünü açmak gerektiğini söyleyen Kılavuz , “Bunların hayata geçirilmesi, emek, çaba, dayanışma işidir. Bu kente  sportif manada hak ettiği değeri vermek mümkün. Önemli olan o potansiyeli açığa çıkartacak birlikteliktir” dedi.

1350 lisanslı sporcumuz var

Kentin potansiyeli  tüm bileşenlerini bir araya getirecek bir spor kulübünü yaratma çabalarının da sürdüğünü söyleyen Kılavuz, sadece futbol kulübü olmadıklarını hatırlattı. 1350 lisanslı sporcularının olduklarını bildiren Kılavuz, briçten, kadın futboluna birçok alanda faaliyet yürüttüklerini belirtti.  Yaz aylarında kentin büyük parklarında kitlesel sporu özendirici etkinlikler yaptıklarını anlatan Kılavuz, şunları söyledi: “Her yaştan, her meslekten insan sporla tanışıyor. Başarılı toplumlara baktığımızda o toplumların sanat ve spora yakınlığı toplumun başarısını direk etkiliyor. Bu ilginin artması da faaliyetlerle mümkün oluyor.” Kulübü değerlendirirken olaya bir sosyal proje olarak da baktıklarını ifade eden Kılavuz sözlerini şöyle sürdürdü: “ Bugün kentimizde 450 bin genç var. Özellikle son 30 yıllık çatışmadan kaynaklı travmatik bir süreç yaşandı. Biz gençliğe spor eliyle özgüven kazandırmak, toplumda kendilerini daha iyi  ifade etmelerini sağlamak için çabalıyoruz.” Sporda kadının yerinin önemine değinen Kılavuz,  toplumun yarısını ifade eden kadının sportif faaliyetlerde yer alması gerektiğine dikkat çekti.

Spor evrensel barışa hizmet etmeli

Dünya ticaretinin yüzde 10'unu futbolun oluşturduğunu hatırlatan Kılavuz, paranın olduğu yerde bahis, şike vb boyutlarıyla kirliliğin ortaya çıktığını söyleyerek şöyle konuştu: “Şu algıyı değiştirmek gerek.  Statlar arena değil, sporcular da gladyatör değil. Spor toplumları bir araya getirip yarıştırmaktan ziyade dinamikleri bir araya getiren etkinlikler bütünüdür. Spor bize göre dini, dili, etnik kökeni farklı toplulukları bir araya getiren, evrensel barışa hizmet eden etkinlikler bütünüdür. Logomuzdaki çift başlı güvercin de bunu anlatıyor”

Futbolda belli rekorlara imza attıklarını da söyleyen Kılavuz,  “Bizim için en büyük rekor şampiyonluk kupasının kentimize getirilmesidir. Bunun çabası içinde olacağız” dedi.