1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kıdem tazminatında büyük reform hazırlığı
Kıdem tazminatında büyük reform hazırlığı

Kıdem tazminatında büyük reform hazırlığı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, ocak ayından itibaren kıdem tazminatı konusunu ciddi bir şekilde ilgili tarafların da görüşlerini alarak masaya yatıracaklarını ve büyük bir reform gerçekleştirmek istediklerini söyledi.

A+A-

NTV’nin canlı yayında soruları yanıtlayan Soylu, “Emeklilere hakkını vermekle mükellefiz. Her 100 emekli olanın veya işinden ayrılıp da (tazminat) hakkı olanın 85’ine bu ülkede kıdem tazminatı ödenmemektedir. Bu sosyal devlet ilkesi ile çelişmektedir ve sürdürülmemelidir. Reform planlarımızda bu var. Sendikalarla işveren alemi ile birlikte bunu bir şekilde değerlendireceğiz” dedi.

BES modeli olabilir


Bireysel emeklilik sisteminde (BES) 6 milyon kişi olduğunu ve kıdem ile ilgili de benzer bir yöntem uygulanabileceğine dikkat çeken Soylu, şunları söyledi: 


“Bireysel kıdem tazminatı hesabı açılırsa herkes çalıştığı günün karşılığındaki kıdemin/emeklilik hakkının ay sonu nasıl bugün bir işsizlik fonu varsa ve orada birikiyorsa, nasıl bugün kendi bireysel SGK hesabına aktarılıyorsa onu her ay sonu nerede nasıl kullanacak, katılım bankacılığında mı, altında mı kullanacak...”


Devletin yönettiği değil herkesin kendi bireysel bir kıdem emeklilik hesabı olmasını istediklerini belirten Soylu tarafların bazı çekincelerinin olduğuna da dikkat çekerek şöyle konuştu:


“Bunu (tazminatları) 30 gün üzerinden alıyoruz ancak sadece yüzde 15 alıyor. Sendikalar devlet garantisi istiyor. Bunlar da gözetilecek. Ocak ayından itibaren ciddi şekilde masaya yatıracağımız ve büyük bir reformu gerçekleştirebileceğimizi umuyoruz.”

HABERE YORUM KAT