1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Key'lerinizi kontrol edin, 332 bin kişiye daha ödeme
Key'lerinizi kontrol edin, 332 bin kişiye daha ödeme

Key'lerinizi kontrol edin, 332 bin kişiye daha ödeme

Konut Edindirme Yardımı (KEY) hesaplarının tasfiyesi kapsamında ilan edilen listelerde, sadece Emekli Sandığı sicil numarası ile ilan edilen, listelerde TC vatandaşlık numarası bulunmayan 332 bin kişinin daha problemi çözülüyor.

A+A-

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Genel Müdürü Feyzullah Yetgin, bu kişilerin, doğrudan Ziraat Bankası\'na başvurarak KEY paralarını alabileceğini söyledi. Bu durumdaki kişilere toplam 146 milyon YTL ödeme yapılacak. Listelerde sadece Emekli Sandığı sicil numarası ile ilan edilenlere ilişkin vatandaşlık numaralarını tespit etmek üzere yapılan çalışma tamamlandı.

Söz konusu kişiler tekrar \'www.keyodemeleri.com\' adresli internet sitesinde ilan edildi. Feyzullah Yetgin, \'Bu durumdaki kişiler, önce internetten listelere girip, vatandaşlık numaraları ile durumlarına baksınlar. Eğer vatandaşlık numaralarının karşısında bir ödeme görünüyorsa Ziraat Bankası\'na gidip paralarını alabilirler. Eğer hâlâ vatandaşlık numaraları görünmüyorsa, para ödenemez.\' dedi.

Yetgin, listelerde vatandaşlık numarası ile yer alıp da ödemelere itirazları olanların bu kapsamda olmadığını, bu kişilerin normal itiraz süreçlerini sürdürmeleri gerektiğini kaydetti. KEY listelerinde yaklaşık 2 milyon kişi, sadece sosyal güvenlik numaraları ile ilan edilmişti. Listelerde sadece SSK sicil numarası ile ilan edilen 710 bin 289 kişinin sorunu geçen hafta \'referans numarası\' uygulaması ile çözülmüştü. Bu kişiler, SSK il ve ilçe müdürlüklerinden verilen referans numarası ile Ziraat Bankası\'ndan paralarını alabiliyor. Vatandaşlık numarası sorunu çözülen Emekli Sandığı\'na tabi 332 bin kişi ise Ziraat Bankası\'na başvuracak. Listelerde sadece sosyal güvenlik numarası ile ilan edilen yaklaşık 1 milyon kişinin probleminin ise çözülmesine çalışılıyor. Bunların büyük bölümünün bankaların veya bazı kuruluşların sosyal güvenlik sandıklarına tabi vatandaşlar oluşturuyor.