1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. KESK'ten Kürt kanallarına dayanışma
KESK'ten Kürt kanallarına dayanışma

KESK'ten Kürt kanallarına dayanışma

KESK Diyarbakır Şubeler Platformu, Danimarka tarafından Roj Tv, Nûçe Tv ve MMC kanallarının lisanslarının iptal edilmesini kınadı.

A+A-

KESK Diyarbakır Şubeler Platformu, Danimarka tarafından lisansları iptal edilen Roj Tv, Nûçe Tv ve MMC kanallarına ilişkin Büro Emekçileri Sendikası (BES) Diyarbakır Şube binasında basın toplantısı gerçekleştirdi. KESK Şubeler Platformu adına toplantıda konuşan KESK Diyarbakır Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mehmet Karaaslan, 30 yıllık çatışmalı süreçte kan ve gözyaşının yanında devletin Kürt halkının her türlü kazanımını hazmetmeyerek saldırdığını dile getirdi. “Sözde demokrasinin beşiği konumunda olan genelde Avrupa ülkeleri özelde ise Danimarka'nın bu demokratlığı Türkiye Cumhuriyeti devletinin baskısına boyun eğerek Kürt medyasının sesini kısma yoluna gitmiştir” diyen Karaaslan, kararın zamanlamasının da manidar olduğunu söyledi.

Karaaslan, demokratik çözüm sürecinde böyle bir kararın alınmasının tesadüf olmadığını aktararak, “Sürece yönelik bir provokatif eylem olarak değerlendiriyoruz. Kuşkusuz Türkiye'nin 'anti Kürt halkı' politikaları doğrultusunda yürütmüş olduğu girişimler ve sürdürdüğü baskı bu kararın alınmasında etkilidir. Danimarka hükümetinin AB ve uluslararası kuruluşların iyi niyetli girişimlerle sürece yardımcı olmalarını bekliyor ve Kürt halkını Roj Tv, Nuçe Tv ve MMC kanalları şahsında özgür basın geleneğine sahiplenmeye çağırıyoruz” şeklinde konuştu. Konuşmanın ardından toplantı sona erdi.

HABERE YORUM KAT