1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. KESK: Susmayacağız direneceğiz
KESK: Susmayacağız direneceğiz

KESK: Susmayacağız direneceğiz

KESK üyeleri, İzmir, Ankara, Antalya, Tarsus, Diyarbakır ve İstanbul'da "DHKP-C'ye" dönük olduğu iddiasıyla çoğunluğu KESK üyesi olmak üzere yüzlerce kişinin gözaltına alınmasını protesto etti. KESK üyeleri, gözaltıların sendikal mücadele yönelik olduğunu

A+A-

İstanbul

KESK, DİSK, TMMOB ve TTB, DHKP-C'ye yönelik olduğu iddiasıyla yapılan operasyonlarla kamu emekçilerinini gözaltına alınmasını protesto etti. Taksim Tramvay Durağı'nda biraraya gelen bini aşkın kişi "Baskılar bizi yıldıramaz", "Sendika KESK'tir, KESK onurumuzdur", "Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz" sloganları attı. Meslek örgütlerine ÖDP ve Halkevleri'nin de aralarında bulunduğu çok sayıda örgüt de destek verdi. Galatasaray Meydanı'na kadar gerçekleşen yürüyüşün ardından KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Arzu Erdoğan açıklama yaptı. "KESK olarak ne zaman haklarımızı özgürlüklerimizi yok sayan düzenlemelere, saldırılara karşı emek ve demokrasi mücadelemizi yükseltsek, karşımıza korku imparatorluğunun mimarı AKP dikilmektedir" dedi. Erdoğan konuşmasında, HDK heyetine yönelik linç girişimini de kınadı.

KESK MYK Üyesi Ali Kılıç ise, operasyonun nedenini açıklamak istediğini belirterek, "AKP kamu çalışanlarının iş güvenliğine göz dikmiş durumda. KESK kamu emekçilerinin iş güvenliğini tartıştırmayacak. KESK bu tür gözaltılara boyun eğmemiştir. Arkadaşlarımızı tutukladınız bu bizi üzdü ama KESK operasyonlara karşın mücadelesinden vazgeçmeyecek bu da size dert olsun" diye konuştu. Grup Yorum Üyesi Caner Bozkurt ise, geçtiğimiz haftalarda ÇHD'nin de aralarında bulunduğu kurumlara yönelik operasyonu anımsatarak, "Bu operasyon geçen saldırının devamıdır. DHKP-C operasyonu yalandır. Operasyon memurlara, sendikacılara yapılmıştır. Düşman ortaksa mücadele de ortak olmalıdır" dedi. Açıklamaların ardından Grup Yorum'un seslendirdiği marşlar ve ezgilerle eylem sona erdi.

Ankara

KESK Ankara Şubeler Platformu, KESK'e yapılan operasyona ilişkin Yüksel Caddesi'nden Adalet Bakanlığı'na yürüyüş düzenledi. “Susmayacağız direneceğiz baskılar bizi yıldıramaz” pankartının açıldığı yürüyüşte, “KESK'e dokunma”, “Gözaltılar serbest bırakılsın” dövizleri taşındı. Yürüyüşte ayrıca, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “KESK'li tutsaklar onurumuzdur” sloganları atıldı.

Yürüyüş sırasında Başbakanlık ile Adalet Bakanlığı önünde yoğun polisiye önlemler dikkat çekti. Yürüyüşün ardından Adalet Bakanlığı ile Başbakanlık arasında kalan bölgede açıklama yapan KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Devrim Kahraman, AKP'nin baskı dönemine hiçbir zaman boyun eğmediklerini, bundan sonra da eğmeyeceklerini söyledi. Kahraman, “Yine Adalet Bakanlığı önünde adalet arayışındayız. AKP'nin tek adam ve tek parti diktatörlüğüne baş kaldırıyoruz. Son 1 yıl içinde 58 üyemizin tutuklanması yetmiyormuş gibi bugün bütün merkezlerde üye ve yöneticilerimiz gözaltına alındı. Şu ana kadar 146 arkadaşımız gözaltına alındı” dedi. Kahraman, operasyonun içeriğine bakıldığı zaman sendikal faaliyetlere yönelik olduğunun görüldüğünü kaydetti.

Kahraman, gözaltına alınanlardan tespit ettiklerinin 88'inin Eğitim Sen, 14'ünün SES, 22'sinin BES, 9'unun Tüm Bel-Sen, 4'ünün Haber-Sen, 3'ünün Yapı-Yol Sen, 1 kişinin ise Tarım Orkam-Sen üyesi olduğunu kaydetti. Kahraman'ın ardından konuşan KESK Genel Başkanı Lami Özgen ise, operasyonların tesadüf olmadığını son 1 yılda bilinçli olarak sürekli operasyonlara tabi tutulduklarını belirterek, “Şimdi de kamu personel rejiminin tartışıldığı bir dönemde KESK'e yönelik operasyon yaptılar. Biz bu operasyonların nedenini biliyoruz. Bu mücadele bunlarla yılmayacak” dedi.

Antalya

KESK Antalya Şubeler Platformu  bu sabak ülke genelinde KESK yönetici ve üyelerine yönelik gözaltıları protesto etmek için Attalos Heykeli önünde bir basın açıklaması yaptı.

Attolos Meydanında toplanan yüzlerce KESK üyesi ve desteğe gelen demokratik kitle örgütü üyeleri sık sık “Faşizme Karşı Omuz Omuza, Gözaltılar Tutuklamalar Baskılar Bizi Yıldıramaz, Gün Gelecek Devran Dönecek AKP Halka Hesap Verecek”  sloganlarını attılar. Açıklamayı KESK Dönem Sözcüsü İlhan Karakurt okudu.

Diyarbakır

KESK Diyarbakır Şubeler Platformu, DHKP-C'ye dönük olduğu iddiasıyla 28 ilde düzenlenen eş zamanlı baskınlarda çoğunluğu KESK üyesi yüzlerce kişinin gözaltına alınmasını AZC Plaza önünde yaptığı basın açıklamasıyla protesto etti. "KESK'e dokunma" dövizlerinin taşındığı açıklamaya KESK'e bağlı sendikaların yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Sık sık, "Zindanlar boşalsın tutsaklara özgürlük" sloganlarının atıldığı açıklamada konuşan KESK Diyarbakır Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Medeni Alpkaya, AKP hükümetinin "İleri demokrasi" adı altında her gün siyasi soykırım operasyonlarına devam ettiğini dile getirdi. Sözde "İleri demokrasiye" muhalif olan herkesin gözaltına alınarak sindirilmek istenildiğine dikkat çeken Alpkaya, "Yarattığı korku imparatorluğunun gölgesinin ulaşmadığı hiçbir alan bırakmamakta kararlı olan AKP, insanca bir yaşam ve demokratik bir ülke isteyen herkesi hedef tahtasına koymuştur. Son olarak bugün sabah erken saatlerde 28 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda, içlerinde konfederasyonumuza bağlı sendikalarımızın yönetici ve üyelerinin de bulunduğu yüzlerce kişi gözaltına alınmıştır. Bizler bu operasyonları şiddetle kınıyoruz" diye konuştu. Açıklamanın ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı.

İzmir

KESK İzmir Şuabeler Platformu, gözaltılara ilişkin Konak YKM önünden Eski Sümerbank önüne yürüyüş düzenledi. Eğitim Sen 4 nolu Şube Başkanı İsmail Akyol, uygulanan her türlü baskı politikalarına karşı duracaklarını ifade ederek, "KESK olarak tüm demokratik muhalefete, üye ve yöneticilerimize yönelik yıldırma ve sindirme uygulamalarına son verilmesini, gözaltına alınan arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılması istiyoruz" dedi. Akyol, her koşulda ne olursa olsun direnmeye devam edeceklerini ifade etti.

Adana

KESK Adana Şubeler Platformu üyeleri, sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcileri, KESK'e yönelik operasyonları İnönü Parkı'nda protesto etti. "Susmayacağız, direneceğiz. Baskılar bizi yıldıramaz" yazılı pankart açan grup sık sık "Zafer direnen emekçinin olacak", "Yaşasın halkların mücadelesi", "Yaşasın mücadelemiz", "AKP halka hesap verecek" sloganları attı. Kitle adına açıklama yapan KESK Adana Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Muzaffer Yüksel, "AKP'nin gözaltı düzenine boyun eğmeyeceğiz" dedi.

Tarsus

Eğitim-Sen Tarsus Şube binası önünde biraraya gelen eğitim emekçileri, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” sloganlarını atarak Yarenlik Alanı'na yürüdü. Burada eğitim emekçileri adına açıklama yapan Tarsus Eğitim Sen Şube Başkanı Yasemin Yücel, “Otoriter, faşizan rejimlerde rastlanabilecek, emek ve demokrasi düşmanlığı üzerine inşa edilen, bu sözde ileri demokrasiyle muhalif her ses, farklı olan her düşünce baskı ve gözaltı uygulamaları ile susturulmak, sindirilmek isteniyor” dedi. Her türlü baskıya rağmen KESK'in kamu emekçilerinin sesini yükselttiğini belirten Yücel, “Bizler sömürü ve yağmaya karşı emeğin hakkını, savaşa karşı barışı, emperyalizme karşı bağımsızlığı, ırkçılığa ve şovenizme karşı hakların kardeşliğini savunduğumuz için bu tabloyla karşı karşıyayız” dedi.

HABERE YORUM KAT