1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kervansaray esnafı satışlardan şikayetçi
Kervansaray esnafı satışlardan şikayetçi

Kervansaray esnafı satışlardan şikayetçi

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Sur ilçesinde bulunan Kervansaray mevkiindeki esnaf iş yapamamaktan şikayetçi.

A+A-

Deliller Hanı olarak da bilinen ve Diyarbakır'ın ikinci Valisi Hüsrev Paşa tarafından Hicaz'a, İpek Yolu üzerindeki ülkelere gidecek olan tüccarlar için 1521 yılında başlanıp 1527 yılında tamamlanan Kervansaray, Diyarbakır'ın tarihini yansıtan önde gelen eserleri arasında yer alıyor.

Buraya son zamanlarda taşınan esnaf olan, seramik ve aksesuar işiyle uğraşan Fesih Tuğrul İHA muhabirine açıklamalarda bulundu. Son birkaç yıldır buralarda esnaf kalmadığını belirten Tuğrul, daha önce esnafın olduğunu, çevresel sıkıntılardan dolayı insanların buralara gelmeyi pek tercih etmediği için esnafın da kalmadığını ifade etti.

Tuğrul, “Şimdi tarihi tanıtma ve günümüzde yaşatma adına biz Kervansaray esnafı olarak kendimizce bir adım atıyoruz. 2 yıldır işler tamamen durma noktasına geldi. Buradaki esnaf hiçbir şekilde iş yapamıyordu. Çözüm süreci başladıktan sonra Diyarbakır, dolayısıyla buralarda yavaş yavaş canlanma başladı. Yerli ve yabancı turistler gelmeye başladı. Biz de buna binaen memleketimizde kendi sanatımızı icra etmeye çalışıyoruz. Tabi şimdi iş, satış sıkıntısı var.

Müşteriler buralara pek rağbet göstermiyor. Son birkaç aydır buradaki boş dükkanlar yavaş yavaş dolmaya başladı. Buralar iyileşmeye başlıyor. İnsanların daha doğrusu Diyarbakır halkımızın kendi kültürüne, tarihine ve geçmişine sahip çıkması temennimizdir. Herkesin kendi üstüne düşeni yaptığı müddetçe bir sıkıntı olmaz. Yerli ve yabancı turistleri de buraya bekliyoruz” dedi.

(SZ-AKK-Y)
 

HABERE YORUM KAT