1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kepenkler açılmadı
Kepenkler açılmadı

Kepenkler açılmadı

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın yakalanıp Türkiye’ye teslim edilmesinin yıl dönümü nedeniyle Diyarbakır merkezi, ilçeleri ile bölge kentlerinde kepenk kapatma eylemleri gerçekleştirildi. Diyarbakır’da ayrıca dün polisle göstericiler çatıştı.

A+A-

Diyarbakır'da dün saat 12.00'de Batıkent Meydanı'nda yapılacak yürüyüş öncesinde esnaf kepenk açmadı. Kentin birçok yerinde kepenklerin kapatılırken, bazı öğrenciler ise okulları boykot ederek okullara gitmedi. Diyarbakır'ın Bismil, Silvan, Ergani, Hazro ve birçok ilçesinde de protesto için ilçelerde esnaf kepenk kapatarak, şoförler kontak çalıştırmayarak eylem yaptı.

Saat 12:00’de ise HDP, DBP, merkez Bağlar İlçesi Batıkent Meydanı'nda toplandı. Burada gruba seslenen HDP Batman eski Milletvekili Ayla Akat Ata, Öcalan'ın İmralı Adası'nda tecrit altına olduğunu belirterek, tecridin bir an önce son bulmasını talep etti. Ata şöyle konuştu:

"Bugün 15 Şubat. Biz, bir 15 Şubat'ı daha önderliğimiz tecrit altında geçirmesin diye, 'Her gün mücadele günüdür' diyerek, haykıracağız ve mücadeleye devam edeceğiz. Sözümüzü söyleyeceğiz. Biliyoruz ki, siz bunları ilk defa işitmediniz. Bizden 'Önderliğimiz özgür olmadan, biz de özgür değiliz' sözünü ilk defa işitmediniz. Hep birlikte sürüklendiğimiz ölüm yolu için bir çıkış vardır. O çıkışın yolu da İmralı'dan geçiyor. Barışın teminatı İmralı'dadır, onun ortaya koyduğu demokratik özerk Kürdistan ve demokratik Türkiye perspektifidir. Bu korkulacak bir şey değil, sahip çıkılması gereken demokratik çözüm projesidir."

Bu konuşmanın ardından grup Emek Caddesi üzerinde yürüyüş yapmak istedi. Polisin dağılın uyarısına taş ve havai fişekle karşılık veren topluluk, ara sokaklara dağıldı. Polis ise göstericilere gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale etti.

Önceki gece ise Diyarbakır'ın Kayapınar ilçesine bağlı Dicle, Fırat ve Peyas mahallerinde yurttaşlar, evlerinin pencere ve balkonlarına çıkarak, gürültü eylemi ile protesto etti. Kimi yurttaşlar ışık söndürme eylemini yaparken, Fırat Bulvarı'na çıkan bir grup yurttaş ise yolu trafiğe kapattı. Bu esnada durdurulan ve yoldan geçen araçlar, korna çalarak eyleme destek verdi.

Roboski Parkı'nda bir araya gelen yüzlerce yurttaş ise "Biji berxwedana Sur'e" (Yaşasın Sur direnişi) ve "Bê serok jiyan nabe" (Başkansız yaşam yok) sloganları ile yürümek istedi. Ancak parkın etrafını TOMA'larla saran özel harekat polisleri, izinsiz gösteriye basınçlı su ve gaz bombaları ile müdahale etti. Olaylar ara sokaklarda da sürdü.

Bağlar ilçesi Kaynartepe Mahallesi ile Koşuyolu, Sento ve Emek caddelerinde ise evlerinin balkon ve pencerelerine çıkan yurttaşlar, çaldıkları tencere ve tavalarla protesto etti.

Silvan ilçesine bağlı Reşikê (Gökçetevek) köyünde Öcalan'ın Türkiye getirilişinin yıldönümü protesto edildi. Köyün taziye evinde bir araya gelen çok sayıda yurttaş, Öcalan'ın görüntülerinin olduğu sinevizyon gösterimini izledi. Yapılan gösterimin ardından çoğunluğu kadın çok sayıda yurttaş, meşalelerini yakarak yürüyüş düzenledi. Kadınların zılgıt sesleriyle başlayan yürüyüş, "Jin jiyan azadi", "Bijî Serok Apo", "Bê Serok jiyan nabe" ve "Katil Erdoğan" sloganları eşliğinde köy meydanında sona erdi.

 

(Mahmut Oral)

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT