1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kepçeyle alıp kaşıkla dağıtıyorlar
Kepçeyle alıp kaşıkla dağıtıyorlar

Kepçeyle alıp kaşıkla dağıtıyorlar

Sur'a yönelik saldırılarını aralıksız bir şekilde devam ettiren AKP hükümeti devleti, iş yapamaz duruma getirdiği Sur esnafı ile adeta dalga geçiyor.

A+A-

Başbakanlık tarafından "esnafın mağduriyetinin giderilmesi" amacıyla esnaf başına 2 bin 907 lira 96 kuruş para yardımı yapıldı. Esnafın büyük çoğunluğu para yardımını almak için başvuru yapmazken, HDP Milletvekili Feleknas Uca, yapılan yardıma ilişkin Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yanıtlaması üzerine Meclis'e soru önergesi verdi.


Diyarbakır'ın Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağı 35'inci gününde devam ediyor. İlçenin 6 mahallesinde sokağa çıkma yasağı uygulanırken, yasağın olmadığı mahallelerde ise fiili bir yasak söz konusu. Fiili yasaklarla devlet güçleri esnafı iş yapamaz duruma getirmiş durumda. Esnafın sokağa çıkma yasakları ile devlet tarafından uğratıldığı mağduriyet ile devlet tarafından adeta dalga geçiriliyor.

Başbakanlık tarafından Sur'da bulunan 600'ü aşkın vergi dairesine kayıtlı, bine yakın esnafın mağduriyetini gidermek amacıyla Diyarbakır Valiliği'ne 1 milyon 753 bin 500 lira para yardımı gönderildiği iddia edildi. Başbakanlık tarafından yapılan bu para yardımı ile değil esnafın mağduriyeti, esnaf kira parasını bile ödeyemiyor. Genel olarak esnafın bu para yardımı karşısında tavrı ise, "Bizim için para yardımı değil, mahallelerde bulunan abluka kaldırılsın" oluyor. Birçok esnaf da yardım için başvuru yapmadı. Yapılan yardım ile esnaf başına düşecek ortalama para miktarı ise 2 bin 907 lira 96 kuruş.

Sur esnafı ile görüşen HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yanıtlaması talebiyle Meclis'e soru önergesi verdi.

Uca, önergesinde şu soruları sordu:

" * Başbakanlığınızca Sur ilçesindeki esnafa 1 milyon 753 bin 500 lira para yardımı yapıldığı iddiaları doğru mudur? Bu iddialar doğru ise para ne zaman ve hangi yöntemle verilmiştir?

* Söz konusu iddialar doğru ise, Sur esnafına para yardımı yapma kararı ne zaman verilmiştir? Söz konusu para yardımının yasal dayanağı nedir? Bu miktar hangi bütçeden karşılanmıştır?

* 33 gündür devam eden son sokağa çıkma yasağında işyerleri zorla kapatılan Sur esnafına dağıtıldığı iddia edilen 1 milyon 753 bin 500 liranın miktarı hangi kriterlere göre belirlenmiştir?

* Yine binlerce esnafın yer aldığı Diyarbakır'ın Sur ilçesinde, 1,7 milyon 753 bin 500 liranın 603 esnafa verildiği iddiaları doğru mudur? Söz konusu iddia doğru ise para verilen esnaflar hangi kriterler gözetilerek belirlenmiştir?

* Söz konusu 'para yardımı' alan esnaf buna karşılık herhangi bir resmi bir belge imzalamış mıdır? Parayı alan esnaf böyle bir belge imzalamışsa bu belgenin içeriği nedir?"

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler