1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kentsel Dönüşüm'e TOKİ engeli
Kentsel Dönüşüm'e TOKİ engeli

Kentsel Dönüşüm'e TOKİ engeli

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde yaklaşık 4 yıl önce başlatılan kentsel dönüşümün önündeki en büyük engelin, projenin bizzat sorumlusu olan TOKİ olduğu ortaya çıktı.

A+A-
Büyükşehir Belediyesi İmar Daire Başkanı Murat Alökmen, “Kentsel Dönüşüm” projesinde yaşanan tıkanıklığın TOKİ'nin konut üretmemesinden kaynaklandığını söyledi.
 
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Diyarbakır Valiliği ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin ortak protokolü ile tarihi Sur İlçesi'nde bulunan Alipaşa, Lalebey ve Cevatpaşa Mahalleri'nde başlatılan “Kentsel Dönüşüm” projesi'nde yaşanan belirsizlik bölgede yaşayan vatandaşları rahatsız ediyor.
 
Birçok yapının yıkılarak metruk hale dönüştüğü Sur ilçesindeki kentsel dönüşüm alanları madde bağımlıların yuvası haline geldi. Birçok olumsuzluğu da beraberinde getiren mevcut durum başta hırsızlık olaylarının had safhaya çıkmasına neden oldu. Sur İçi'nde yaşayan vatandaşlar bu sorunun biran önce çözülmesi için gerekli girişimlerin başlatılmasını istedi.
 
Konuya ilişkin Yenigün'e açıklamalarda bulunan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İmar Daire Başkanı Murat Alökmen, “Kentsel Dönüşüm” projesinde yaşanan tıkanıklığın bölgede yaşayan vatandaşlar için TOKİ'nin konut üretmemesinden kaynaklandığını söyledi.
 
“Vatandaşların durumu ne olacak?”
 
Proje kapsamına giren 852 yapının yüzde 50'si ile anlaştıklarını belirten Alökmen, anlaştıkları ve boşattıkları evlerin nerdeyse tamamını yıktıklarını ifade etti.Bölgede anlaştıkları yapılardan yaklaşık 10'unu henüz çeşitli nedenlerden dolayı yıkamadıklarını dile getiren Alökmen, “Bizim anlaştığımız ve yıkmadığımız ev neredeyse kalmadı. 
 
Yıkımı gerçekleştirilmeyen yaklaşık 10 tane yapı kalmıştı. Onların da yıkımını kış şartlarından ve bölgeye yerleşen Suriyeli mülteciler nedeniyle gerçekleştiremedik. Ancak bölgede anlaşamadıklarımız var. O da ayrı bir sıkıntı. Ama “Kentsel Dönüşüm” ile ilgili bundan sonra ne yapılacağı konusunda TOKİ ile 2-3 hafta önce bir görüşme gerçekleştirdik. Bu vatandaşların durumları ne olacak diye sorduk ve çözüm bulmamız gerektiğini ifade ettik” dedi.
 
'Bu aşamada TOKİ'nin ürettiği ev yok'
 
Gelinen noktada ellerinde Çöl Güzeli'ndeki konut rezerv alanı kaldığını dile getiren Alökmen,
“Bunların hepsini tükettik. Bu alandaki konutların büyük bölümünü Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında konut almaya hak kazanan vatandaşlara verdik. Para isteyene para verdik ev isteyene ev verdik. TOKİ ile yaptığımız görüşmede bizim özellikle konut ihtiyacımızın olduğunu dile getirdik. Konut rezerve alanlarının oluşturulmasını talep ettik aslında biraz da sürecin tıkandığı nokta bu. Çünkü vatandaş geliyor ev istiyor ama TOKİ'nin ürettiği ev yok bu sebeple mevzunun gelip tıkandığı nokta açıkçası bundan kaynaklanıyor” dedi.
 
“Para değil konut istiyorlar”
 
TOKİ'nin biran önce yeni konut rezerve alanları oluşturması gerektiğini belirten Alökmen, “TOKİ yeniden mutlaka konut rezerve alanları oluşturup bunların temelini de biran önce atması gerekiyor. Vatandaşın büyük bir kısmı para almak istemiyor.
 
Şuan vatandaş gelip imza atmak isterse paralarını veriyoruz. Ama parayı az buluyor ama çok buluyor bu önemli değil. Bu vatandaşın kendi tercihi ama bugün itibari ile para alıp çıkmak isteyenler konusunda sıkıntı yok. Evlerini para karşılığında vermek isteyenlerle anlaşma sağlıyoruz. Ancak konut isteyenlerle konut rezervlerimiz olmadığı için anlaşamıyoruz. O nedenle “Kentsel Dönüşüm” projesi bu noktaya geldi. TOKİ ile yaptığımız mevzu yeniden konut rezerve alanlarının oluşturulması. Biz vatandaşa yeniden konutla gitmek istiyoruz. Çünkü vatandaşta para değil konut istiyor. Paradansa konut daha avantajlı geliyor onlara” diye konuştu.
 
'TOKİ'nin uygulama projesi yok'
 
Aynı bölgede olup “Kentsel Dönüşüm” projesine girmeyen yapılara ilgili açıklamalarda da bulunan Büyük şehir Belediyesi İmar Daire Başkanı Murat Alökmen şunları söyledi:
 
“Orası şu an itibari ile proje kapsamında değil. Belediye olarak o da bizim zaten 2'inci bir başlığımız. Yine bu TOKİ ile ilgili bir mevzu idi. Onların normalde oraya bir proje üretip biran önce projeye de başlaması gerekiyordu. Boş alanların doldurulması ve orada ne yapılması gerekiyorsa biran önce yapılması gerekiyordu.
 
Zaten TOKİ ile yapmış olduğumuz görüşmede bunu özellikle dile getirdik. 'Biz orayı yıktık ama yerine bir şey gelmedi' dedik. Bu nedenle de sıkıntılar yaşanıyor. Hatta geçtiğimiz günlerde boş olan yerlere birileri gidip bahçe yapmaya çalışmış. Anlayacağınız boş ve sahipsiz kaldı mı birileri sahiplenmeye çalışıyor bu da çeşitli sıkıntılara neden oluyor. Bu konuda yetkili merci TOKİ olduğu için biz bir şey yapamıyoruz. Israrla bu sıkıntıları dile getiriyoruz. Biran önce o bölgelere bir proje üretmek için onlar da yapım ihalesine çıkacaklar. Çünkü daha önce bu projeleri vekasyondu o gerçekleşmedi. Bundan sonra Koruma Amaçlı İmar Planı'na göre proje üretiyor olmaları gerekir. Şu an için TOKİ'nin o bölge koruma amaçlı imar planı öngörüsü var ama bire bir hazırlanmış bir uygulama projesi yok”
 
'Esnafa ticaret alanı oluşturulmalı'
 
Bölgedeki esnafların durumuna da değinen Alökmen, “Onlara ilişkin daha önce Çöl Güzeli'nde ticari alan yapılmıştı. Kayıtlı esnaf oraya gidebiliyordu. Ancak talep olmadığı için oradaki ticari alanlarda ihale ile satıldı. Yeni yapılacak Konut rezerve alanlarda o bölgedeki esnaflar da düşünülerek yeni ticari alanların yapılması gerekiyor. İlk başlarda bölge esnafının böyle bir talebi olmadı ancak gelinen aşamada bu tür bir talebi olacaktır. Bu nedenle yeni yapılacak alanlarda esnafın mağdur olmaması için onlara yönelikte bir ticari alanın yapılması gerekiyor” dedi.
 
Bölgedeki kiracıların durumu
 
Daha önce Alipaşa, Lalebey ve Cevatpaşa Mahalleri'nde oturan kiracıların hak sahibi sayılmasının ardından yeniden böyle bir uygulama olup olmayacağıyla konusunda net bilgilerinin olmadığını ifade eden  Alökmen, “Bölgedeki kiracılarla ilgili net bir şey söylemek yanlış olur. Ancak biz talep edeceğiz. Ama olur mu olmaz mı bilemiyorum. Zaten yereldeki vatandaştan bu konu ile ilgili ciddi anlamda bir talep var. Onun için bu konu hakkında ki talepleri dile getireceğiz. İnsanların mağdur olmaması için elimizden gelen çabayı sarf edeceğiz. Ancak olur mu olmaz mı bilemiyorum. Çünkü bu konuda son kararı verecek olan TOKİ'dir. O da geliştirilecek olan proje ile netleşecektir” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT