1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Kentsel dönüşüm Bağlar ve Sur için önemli'
'Kentsel dönüşüm Bağlar ve Sur için önemli'

'Kentsel dönüşüm Bağlar ve Sur için önemli'

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Temel, Diyarbakır'da Sur ve Bağlar için kentsel dönüşümün çok önemli olduğunu belirterek, “İnsan hayatıyla ilgili bir iş yapıyoruz. Bundan daha önemli bir iş olamaz” dedi.

A+A-

İnşaat Mühendisleri Odası Diyarbakır Şube Başkanı Turan Kapan ve yönetim kurulu üyeleri, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanlığı'na seçilen Ahmet Sayar ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Temel'i ziyaret etti.

İMO Şube Başkanı Turan Kapan, yönetim kurulu üyeleri Şahin Kaya, Sinan Tarı, Yusuf Yeşil, Ferhat Demir ile Şube Sekreteri Barış Çetinkaya, ilk olarak yeni seçilen Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar ile yönetim kurulu üyelerini ziyaret etti. DTSO binasındaki ziyarette İMO Şube Başkanı Kapan, Sayar'a yeni görevinde başarılar diledi.

“Biz kapıları çalacağız”

DTSO seçimlerinde Diyarbakır halkının talebi olan genç ve dinamik bir kadronun kazandığını hatırlatan Kapan, Diyarbakır'ın bir özgünlüğünün olduğunu, bu yönetimin de bir fırsat olduğunu ifade etti. Sanayinin ve kenttin toplumsal yönünün düşünülmesi gerektiğini belirten Kapan, ellerinden gelen katkıyı kentte ve DTSO'ya sunacaklarını söyledi. DTSO'nun yeni yönetiminin Diyarbakır ekonomisine katkı sunacağından ve geliştireceğinden umutlu olduklarını kaydeden Kapan, çalışmalarda katılımcılığın önemine dikkat çekti. Meslek örgütleri ve sivil toplum örgütleriyle danışılarak ve paylaşılarak birlikte hareket edilmesi gerektiğine işaret eden Kapan, barış süreciyle birlikte ekonomik kalkınmanın da önem arz ettiğini ifade etti.  Sayar ise, kurtuluşlarının birlik ve birliktelikten geçtiğini vurgulayarak, kolektif çalışma tarzını esas aldıklarını ve kalkınmayı böyle sağlayabileceklerini söyledi. Sayan, “Biz kapıları çalacağız” dedi.

'Mesleğimize zarar veriliyor'

İMO yönetim kurulu üyeleri daha sonra, Diyarbakır Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Temel'i makamında ziyaret ederek yeni görevinde başarılar diledi. Ziyarette konuşan İMO Şube Başkanı Kapan, “Kurumlarla nasıl çalışabiliriz, nasıl daha iyi sonuçlar alabiliriz”in çabası içinde olduklarını ifade ederek, meslek birikimlerini deprem zararlarını en aza indirmek için kullanmak istediklerini söyledi. Birçok üniversitede alt yapısı olmadan açılan mühendislik bölümlerinin mesleklerine zarar verdiğini kaydeden Kapan, yapı denetimin Türkiye için Diyarbakır'ın bir uygulama alanı olduğuna işaret etti.

'Acılar yaşamak istemiyoruz'

Kapan, “Yapı denetim alanında sorunlar yaşanıyor. Bu sorunların çözümü için çaba sarf edeceğiz. Biz sizinle ve üniversiteyle depremle ilgili bir çalışma yürütmek istiyoruz. Kentteki yapı stokunu belirlemek istiyoruz. Ekim ayının başında Yapı Denetimi Sempozyumu düzenliyoruz. Sizim ve meslektaşlarımızın sempozyuma katılmasını istiyoruz. Sempozyumda, sorunlarımızı tartışıp doğru çözümleri bulmak istiyoruz. Biz artık acılar yaşamak istemiyoruz. Onun için önlemlerimizi önceden almamız gerekiyor” dedi. Kentsel dönüşüm konusunda yerinde dönüşümlerden yana olduklarını vurgulayan Kapan, yurttaşların mağdur edilmemesi ve yeni sınıfların yaratılmaması gerektiğine dikkat çekti.

'Kentsel dönüşüm çok önemli'

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Temel ise, Diyarbakır'da Sur ve Bağlar için kentsel dönüşümün çok önemli olduğunu belirterek, “İnsan hayatıyla ilgili bir iş yapıyoruz. Bundan daha önemli bir iş olamaz” dedi. Temel, Sur ilçesindeki kentsel dönüşümle tarihi mekanları kurtarmak ve bölgeyi turizme açmak istediklerini kaydetti.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum