1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kentleri Taşıyan meyveler
Kentleri Taşıyan meyveler

Kentleri Taşıyan meyveler

Meyveler yetiştirildiği bölgeye sağladığı katkının yanı sıra kentlerin tanıtımında da önemli yer tutuyor. Gaziantep fıstıkla anılırken, Elazığlı ‘Öküzgözü’ üzümü için coğrafi işaret belgesi aldı

A+A-

Farklı iklim ve toprak yapısıyla değişik türde meyvelerin üretilebildiği Türkiye’de birçok ürün, yörenin adıyla anılıyor. Yetiştirildiği bölgenin yalnızca ekonomisinde değil, tanıtımında da önemli rol oynayan meyve, artan ihraç ürünleri arasında da önemli paya sahip. Karpuz denince Adana ve Diyarbakır, kayısı denince Malatya, fıstık denince Şanlıurfa ve Gaziantep’in akla gelmesi, meyvenin bu özelliğine verilebilecek örneklerden yalnızca birkaçı... Bu nedenle bazı ürünler için kentler patent bile aldı. Örneğin, Elazığ ve çevresinde istenen özellikte yetişen ‘Öküzgözü’ üzümü için ‘coğrafi işaret belgesi’ alındı. Dünyanın hiç bir yerinde yetiştirilmediği savunulan Diyarbakır karpuzunun tescillenmesi için Tarım İl Müdürlüğü’nce Türk Patent Enstitüsü’ne başvuruldu. Siirt Ticaret ve Sanayi Odası ise, AB desteğiyle fıstığın rekoltesinin arttırılması ve üreticinin bilinçlenmesi amacıyla laboratuvar kurdu. Kentlerle bütünleşmiş ürünlerden bazıları şöyle:
ÖKÜZGÖZÜ ÜZÜMÜ • Sadece Elazığ ve çevresinde istenilen özellikte yetişen “Öküzgözü” üzümü, ‘coğrafi işaret belgesi’ aldı. Özellikle şarapçılık sektöründe marka olan Öküzgözü, böylece bölgesel bir üne de sahip oldu. Erzincan üzümü ise, üretildiği bölgeyle tanınan meyvelerden biri. Erzincan ya da Cimin üzümü olarak bilinen ürün için Üzümlü ilçesinde festival düzenleniyor. Üzümlü İlçe Belediyesi ürün için patent aldı.
DİYARBAKIR KARPUZU • Üretildiği ilin sembolü haline gelen meyvelerden karpuz, Diyarbakır’la özdeşleşmiş durumda. İriliği ve lezzetiyle tanınan Diyarbakır karpuzu Dicle Nehri kenarındaki köylerde yetiştiriliyor. Diyarbakır karpuzunun tohumundan ABD’ye götürüldüğü, ancak beklenen sonucun elde edilemediği belirtiliyor. Karpuzun tescillenmesi için Türk Patent Enstitüsü’ne başvuruldu.
ANTEP FISTIĞI • Gaziantep’e adını vermekle kalmayıp ilin ve bölgenin ekonomisine önemli katkı da sağlayan Antep fıstığı, çiftçilerin en önemli geçim kaynağı. Antep fıstığı, sağladığı yüksek kazanç nedeniyle “yeşil altın”, zengin enerji kaynağı olması dolayısıyla “doğal viagra” ya da “yoğunlaştırılmış enerji hapı” olarak da adlandırılıyor. Ancak, Türkiye’nin toplam Antep fıstığı üretiminin yüzde 46’sı Şanlıurfa’dan karşılanıyor. 10 milyon civarında fıstık ağacının bulunduğu Şanlıurfa’da, geçen yılki rekolte toplamı yaklaşık 25 bin ton. Siirt’in de simgesi olan fıstık için Siirt Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı, AB desteğiyle laboratuvar kurdu.
AĞLASUN ŞEFTALİSİ • Burdur’a Ağlasun’un ilçesinde şeftali üretimi her geçen yıl artıyor. İlçede Haven ve Red Haven cinsi şeftali üretiliyor. ‘Afrodizyak deposu’ olarak anılan şeftalinin sabah aç karna yendiğinde cinsel gücü artırdığına inanılıyor. 
ÇANAKKALE’NİN TÜYSÜZ’Ü • Çanakkale’de tüysüz şeftali, Umurbey Şeftalisi, Lapseki ve Bayramiç kirazı ile Bozcaada Çavuş üzümü, iç piyasada aranan meyveler arasında yer alıyor. Ana vatanı Kaz Dağları olan tüysüz şeftalide 110 çeşit, normal bir şeftalide ise 90 çeşit kimyasal bulunduğu biliniyor.
MALATYA KAYISISI • Malatya nüfusunun yaklaşık yarısının geçim kaynağı kayısı. İlde 365 bin ton yaş, 103 bin ton kuru kayısı rekolte ediliyor. Kayısının hasadı için her yıl 40 bin mevsimlik işçinin Malatya’ya gidiyor. Mut kayısısı ise iki yıl önce tescillenerek yöreye özgü isim haline getirildi.
ORDU’DA FINDIK • Fındık üretim merkezi olan Ordu’da ürünün görüntüsü kentin pek çok ambleminde de kullanılıyor.