1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kentler Birliği buluştu!
Kentler Birliği buluştu!

Kentler Birliği buluştu!

DİYARBAKIR (İHA) - Diyarbakır Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Diyarbakır Alan Yönetimi'nin ortaklaşa düzenlediği 'Alan Yönetimi Sürecinde Tarihi Kentler Birliği' seminerinde konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Diyarbakır'da ya

A+A-
Tarihi Kentler Birliği Diyarbakır Buluşması, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın katılımıyla gerçekleşti.
 
'Doğa ve Kültürel Mirası Zengini Ülkemizde Alan Yönetiminin Gerekliliği ve Yerel Yönetimler', 'Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin UNESCO Sürecine Yaklaşımı' ve 'Diyarbakır Alan Yönetimi Çalışmalarında Son Gelişmeler' konuların ela alındığı toplantının açılış konuşmasını yapan ve aynı zamanda Tarihi Kentler Birliği Başkanlığı'nı yürüten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Diyarbakır'da yaptığı gezilerden etkilendiğini ifade etti.
 
1 yılı aşkındır Tarihi Kentler Birliği Başkanlığı görevini yürüttüğünü anlatan Yılmaz, Diyarbakır'da yapılan bu toplantının geniş katılımla gerçekleşmesinden heyecan duyduğunu ifade etti. Yılmaz, "Diyarbakır'a geldiğimiz andan itibaren zamanı iyi kullanmak istedik. Diyarbakır'daki bütün tarihi birikimleri tek tek ziyaret etmek, onları görüp, konuşup, istişare edelim dedik. Kentte yaptığımız gezide adeta uygarlıklar dizisi, bir çeyiz sandığı içerisinde biriktirilmiş olan, bir servi ağacı gibi sıraya dizilmiş olan, o güzel tarihi birikimleri tek tek ziyaret ettik. 30'a yakın uygarlığın imzalarını taşıyan o muhteşem eserleri gördük. Bu muhteşem eserlerin adeta tacı gibi duran Diyarbakır Kalesi'ni gördük" dedi.
 
"GÜÇLÜ BİR KATILIM SAĞLAMALIYIZ"
 
Yılmaz, Diyarbakır'ın Dünya Miras Listesi'ne girmesi kararını etkilemesi için, UNESCO'nun Nisan 2015'teki Paris toplantısına güçlü bir şekilde katılım sağlanması ve baskı kurulması gerektiğini belirterek, bir çok belediye başkanıyla katılım sağlayıp insanlık tarihinin büyük mirasını UNESCO Dünya Miras Listesi'ne kazandırmaları gerektiğini vurguladı.
 
"TARİHİ MİRASLAR İYİ KORUNUYOR"
 
Türkiye'de tarihi ve kültürel mirasın korunmasına yönelik çalışmaların arttığını, artık küçük bir belde belediyesinin bile bu yönlü çalışmalar yürüttüğünü vurgulayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, belediyelerin yerleşim yerindeki tarihi eserleri ortaya çıkararak, onu bir ata yadigarı, insanlık tarihi hatırası haline getirmesi için çalışmalar yürüttüklerini dile getirdi.
 
"ŞEHİRLERİMİZİN İHTİYAÇLARI HER GEÇEN GÜN BÜYÜYOR"
 
İyi bir proje olmayınca iyi bir eserin ortaya çıkmadığına dikkat çeken Yılmaz, bir projenin yüzde 10'luk bedelini belediyeler olarak bulmaları gerektiğini aktardı. Diyarbakır'daki tarihi eserlerin restorasyonu için yeni kaynaklar bulunması gerektiğini bildiren Yılmaz, "Belediyelerin işi sadece tarihi değerlerin açığa çıkarılması ve bunları insanlığa sunması değildir. Şehirlerimizin ihtiyaçları her geçen gün büyüyor. İnsanlarımız, gelişmiş ülkelerdeki oluşan imkanları bizden talep ediyor. Bu işlerin yapılabilmesiyle ilgili çok gayret sarf etmemiz gerekiyor" dedi.
 
(ÜN-YRT-HA-Y)

HABERE YORUM KAT