1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kentin kadın otoparkçıları
Kentin kadın otoparkçıları

Kentin kadın otoparkçıları

Diyarbakır'da bir ilk başlatılarak, Otoparklar İşletme Müdürlüğü'nde kadın otoparkçılar görevlendirildi, eleman alımını duyunca daha çok erkeklerin yaptığı otopark görevlisi işine başvuran kadınlar, trafiğin düzenli akışına yardımcı oluyor.

A+A-
Diyarbakır'da bir ilk başlatılarak, Otoparklar İşletme Müdürlüğü'nde kadın otoparkçılar görevlendirildi.
 
Eleman alımını duyunca daha çok erkeklerin yaptığı otopark görevlisi işine başvuran kadınlar, şimdi görevlendirildikleri yerde hem trafiğin düzenli akışına yardımcı oluyor hem de kadın olmalarından dolayı, zaman zaman yaşanan otopark kavgalarında arabuluculuk yapıyorlar.
 
ANF'in haberine göre, bu işe önce çekinerek girdiklerini, ancak ailelerinin destek sunduğunu ifade eden kadınlar, kadınların kendilerine güvenmeleri halinde her türlü işi başarabileceklerini söylediler. Büyükşehir Belediyesi Otoparklar İşletme Müdürlüğü, geneli erkek olan otopark görevlilerinin yanında, işçi alımı yaparak kadın personelleri de görevlendirdi. Mesai saatleri içinde gün boyu ayakta olmak zorunda kadın personeller, kentin en işlek caddesinde trafiğin düzenine yardımcı oluyorlar.
 
Dağkapı'da otopark görevlisi olan kadınlardan Felek Demir, bu işe başlarken ilk başlarda biraz çekincelerinin olduğunu ancak işe başladıktan sonra tüm düşüncelerinin değiştiğini ifade ederken, 3 çocuk annesi Leyla Akyol ise, işe ilk başladığında bazı çalışma arkadaşlarının kadınların bu işi yapamayacağını ifade ettiğini, şimdi kendisine “Sen işten çıkarsan biz de çıkarız” dediklerini ifade ediyor.
 
'İlk başta çekincelerim vardı'
 
Otopark görevlilerinden Felek Demir, ilk defa bir erkek iş kolunda çalıştığını ve başlarken bazı çekinceleri olduğunu belirterek, “Büyükşehir Belediyesine iş başvurusunda bulundum. Daha sonra bana otopark görevlisi alımı olduğunu söylediler. İlk başta biraz çekindim çünkü kadınlar ilk defa böyle bir iş yapacaklar. Genelde bu iş kolunda erkekler çalışıyordu. İlk defa kadınların bu iş kolunda çalışacak olmasından biraz çekindim. Çekincelerime rağmen geldim ve çalışmaya başladım.
 
Çalışmaya başladıktan sonra kadınların da bu işi yapabileceklerine kanaat getirdim. Düşüncelerim tamamıyla değişti. Kadınlar her alanda olmalı ve her işi yapabilirler. Yeter ki kendilerine güvensinler. Bu iş bir erkek alanı, erkek işi gibi görülüyordu. Kadınların bu işi yapamayacağı gibi bir algı vardı. Biz geldik, 2 kadın arkadaşız ve bu işi yapıyoruz. Şu ana kadar ciddi bir sorunla da karşılaşmadık” şeklinde konuştu.
 
'Esnaflar takdirle karşılıyor'
 
İşe başladıktan sonra çok olumlu tepkiler aldıklarını belirten Demir, “İlk başlarda bizi destekleyenleri, bize olumlu yaklaşanları görmeseydik belki moralimiz bozulur geri de çekilebilirdik ama özellikle esnafların bize yaklaşımı, bizi sahiplenmesi, aynı şekilde vatandaşlar, sürücüler bizleri görünce daha olumlu yaklaşımları, sevinmeleri bizi daha cesaretlendirdi. Sadece otopark görevlisi olarak değil, aynı şekilde trafikte zaman zaman yaşanan ciddi tartışmalara kadın refleksiyle müdahale etmemiz, tarafları yatıştırmamız esnaflar tarafından takdirle karşılanıyor. Kadın olarak yaşanan tartışmalara müdahale edince taraflar da daha olumlu karşılıyor” dedi.
 
'Kadına biçilen rol kalıbını kırdık'
 
İşe başlama sürecinde ailesinin de kendisine destek olduğunu ve güvendiğini belirten Demir, kadınların her alanda bulunması gerektiğini söyledi. Otopark İşletmelerinde kadın otopark görevlilerinin olmadığını ve ilk olarak kendileriyle bu iş koluna kadınların da el attığını kaydeden Demir, “Biz ilk olarak geldik ve bu alana girdik. Kadınların her alanda olması gerekir. Kendilerine yeter ki güvensinler. Yapabiliriz.
 
Bazı alanlar kadınlara yabancılaştırılmış. Kadına biçilen bir rol var toplumda. Biz bu rolün dışına çıkıp kalıbı kırdık. Kadına hep pasif işler veriliyor. Biz de çekiniyorduk ama geldik ve yaptık. O kadar zor bir şey yok her alanda, her anlamda. Burada kış ayının soğuğunu da gördük ama buna rağmen başardık” şeklinde konuştu.
 
En fazla sevinen kadın sürücüler
 
Kendilerini çalışırken gören kadınların da kendilerine olan güveninin arttığını ifade eden Demir, bu mutluluğu görmenin kendisini çok sevindirdiğini belirterek, “Kadınlar çok mutlu oluyorlar, özellikle kadın sürücüler. Bizi tebrik ediyorlar. Buradan geçen kadınlar şaşırıyorlar başta, sonra bize sorular soruyorlar. Geçen gün yanında 4 çocuğuyla bir kadın ev kadını gelip bana bu işe nasıl girdiğimi sordu. Bu işi kendisinin de yapmak istediğini dile getirdi. Ben çok mutlu oldum. Demek ki kadınlar bizi görünce güven kazanıyorlar. Bizim bu işi yapmamız onlara da cesaret veriyor.
 
Bu da beni çok mutlu etti” dedi. Diyarbakır'a gelen yerli ve yabancı turistlerin de ilgi odağı olduklarını ve 'Sizi yazmak istiyoruz ki başka şehirlere de örnek olsun' dediklerini kaydeden Felek Demir, “İşimden memnunum, mutluyuz. Zoru başaracağız. Biz bir ilk olduk ama bu işte bütün caddelerde kadınların bulunması yönünde bir görüş birliği var. Şu an iki kadın arkadaş çalışıyoruz ama hedefimiz bunu arttırmak” şeklinde konuştu.
 
Böyle bir iş olunca başvurdum
 
Otopark görevlisi olan kadınlardan biri de 3 çocuk annesi Leyla Akyol, daha önce hasar danışmanlığı ve eksperlik bürolarında çalışmış. Genelde toplumda 'erkek iş kolu' olarak tabir edilen alanlarda çalışmayı sevdiğini ifade eden Akyol, “Burada çalışmaya başlamadan 5-6 ay önce işten ayrıldım ama evde oturmak bana göre değilmiş. Belediyeye başvuruda bulundum. Onlardan böyle bir iş teklifi geldi ama hiç kadın olmadığı söylendi. 'Bunu yapar mısın?' dediler. Herhalde gen yapımdan dolayı ama erkeklerin yaptığı işleri yapmak istiyorum. Diyarbakır'da bir kadının otopark görevlisi işi yapması teklifi benim de hoşuma gitti aslında. Bir ilki gerçekleştirdim ve arkamdan birçok kadının da geleceğini düşünüyorum” diye konuştu.
 
İşinin ev işlerinde bir engel olmadığını belirten Akyol, “Eşim de büyük bir tepki vermedi. Sadece zor olacağını, benim biraz zorlanacağımı düşündü ama üstesinden geleceğimi biliyordu. Ailemin hepsi destek oldu. Sabah en küçük çocuğumu okula bıraktıktan sonra iş başı yapıyorum” dedi.
 
Kadınlar bu işi yapamaz dediler
 
Çalıştığı otopark görevlisi işinden şu ana kadar olumsuz bir tepki almadığını belirten Akyol, şunları söyledi:
 
“İlk başladığımda bazı iş arkadaşlarım 'kadınlar bu işi yapamaz' dediler. Ama şimdi ben bazen 'işten ayrılacağım' dediğimde 'Sen çıkarsan biz hepimiz işten çıkarız' diyorlar. Vatandaşlar ve sürücüler açısından da iyi tepkiler alıyoruz. Bir kadının burada bu görevde çalışmasını iyi buluyorlar. Hatta daha fazla kadın olması gerektiğini söylüyorlar. Gelen turistler açısından da biz görmeleri, bize dönük algılarını yumuşatıyor. Özellikle Avrupa gözünde burada kadınlar evde oturur, çocuk bakar gibi klasik bir algı var. Şimdi gelip bizi burada görünce anlıyorlar bizim kadınlarımızın neler yapabileceğini.”
 
Zaman zaman sürücülerle ilginç diyalogları olduğunu söyleyen Akyol, “Geçen gün bir araca fiş kesiyordum. Sürücü 'Yaz ablam sen yaz, erkekler yazmasın, siz yazın. Hatta daha fazlasını yazın, ödeyelim' şeklinde ifadeleri kullandı. Otopark ücretini ödemek istemeyen sürücüler de çıkıyor bazen, başta kızıyorlardı. Şimdi alıştılar, artık pek sorun olmuyor” dedi.
 
Bu işi severek yapıyorum
 
Yaklaşık 1,5 aydır bu işi yaptığını dile getiren Akyol, “Soğuk havalarda biraz zorlandım hatta hastalandım. Çok soğuktu işe yeni başladığım zaman. Şimdi iyi gidiyor. Çalışma arkadaşlarımın desteği, yardımıyla kararlı bir şekilde üstüne gittik, yılmadık. Bu işi severek yapıyorum. Bu iş kolunda daha fazla kadın arkadaşın olmasını, daha fazla kadın arkadaşın istihdam edilmesini istiyoruz. Kadınlar her yerde 'biz varız' demeli.
 
Esnaf ilişkilerimiz çok iyi. Çay, kahve ikramlarında bulunuyorlar sürekli. Çok iyiler. Ben hiç zorluk yaşamadım, esnaftan da iş arkadaşlarımdan da. Onlar da benim düşündüğüm gibi daha fazla kadın arkadaşın çalışmasını istiyorlar. Kadınlar daha uyumlu, sanırım ondan kaynaklı herhalde” şeklinde konuştu.
 
Kadın toplumun yarısı demektir
 
4 yıldır otopark görevlisi olarak çalışan Mehmet Çetin de, kadınların otopark görevlisi olarak aralarına katılmasından memnuniyet duyduğunu söyledi. “Kadın toplumun yarısıdır” diyen Çetin, “Kadın arkadaşların bizim aramıza katılması aslında oldukça moral verici. Olması gereken de buydu.
 
Biz ilerde bunun daha da gelişebileceğini umuyoruz, bekliyoruz. Kadının bu yönlü yaşamın her alanında çalışması gerektiğini düşünüyoruz. Kadın evde, genelde 'erkek çalışır' derken, erkek de 'kadın yorulmasın' anlamından ziyade onu ekonomik olarak kendisine bağlamak, onu kendine muhtaç etmek pozisyonundadır. Biz, kadının bu pozisyondan kurtarılması gerektiğini, emek özgürlüğünün onda somutlaşması gerektiğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.
 
(ANF)

HABERE YORUM KAT