1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kentin bitmeyen çilesi trafik
Kentin bitmeyen çilesi trafik

Kentin bitmeyen çilesi trafik

Diyarbakır'da yaşanan trafik keşmekeşi sürücüleri canından bezdirdi. Yaşanan trafik tıkanıklığına tepki gösteren sürücüler, 2 milyon nüfuslu kente bu görüntülerin yakışmadığını belirterek, yetkililere göreve davet etti.

A+A-

DİYARBAKIR'da her geçen gün artan trafik çilesi sürücüleri canından bezdirdi. Cadde ve sokakların kaldıramaz hale geldiği trafik akışında büyük sıkıntı yaşadıklarını belirten sürücüler, yetkililerin bu konuya çözüm bulmasını istediklerini istedi. Tarihi Sur İlçesi'nde bulunan Gazi Caddesi üzerinde trafik ışıklarının bulunmaması, sürücüleri çileden çıkarırken, özellikle halk ve belediye otobüsleri ile şehir içi minibüslerin geçiş güzergahlarının olduğu yerde yaşanan tıkanıklıklar uzun kuyrukların oluşmasına neden oluyor.

'Artık yeter diyoruz'

Yaşanan duruma tepki gösteren sürücüler, 2 milyon nüfuslu bir kent olan Diyarbakır'da bu görüntülerin yakışmadığını söyledi. Hemen hemen her gün Diyarbakır'ın çeşitli caddelerinde yol yapım çalışmaları nedeniyle yolların kapatıldığını ve bu uygulamaların mağduriyet yaşattığını belirten sürücüler, “Diyarbakır'da hangi yolu kullansak çalışma var. Tamam, çalışmaların olması şehre modern yolların kazandırılması amaçlı. Ancak bunu yaparken kimseyi de mağdur etmemek lazım. Anlayacağınız konunun muhatapları kaş yapayım derken göz çıkartıyor. Hiçbir tedbir almıyorlar. Bunun için şehir trafiğinde büyük bir keşmekeş yaşanıyor” diye konuştu.

“Cadde Park”a tepki

Kent merkezinde uygulanan cadde park sisteminin de trafiğin akışını olumsuz yönde etkilediğini belirten sürücüler konuya hem Belediyenin hem de Trafik Şubesi'nin ilgisiz kaldığını vurguladı. Trafikte yaşanan tıkanıklık nedeniyle bazen acil hasta taşıyan ambulansların bile geçemediğini belirten sürücüler, konunun muhataplarına seslenerek, “Artık yeter diyoruz” dedi.

Trafik polisleri nerede?

Trafik çilesinden bıktıklarını belirten yurttaşlar ise, korkudan karşıdan karşıya bile geçemediklerini söyledi. Trafiğin yoğun olduğu saatlerde trafik polislerinin mutlaka belli noktalarda bulunması gerektiğini vurgulayan yurttaşlar, “Özellikle trafiğin yoğun olduğu saatlerde trafik polisi görmek mümkün değil. Bazen karşıya geçmek için neredeyse cambazlık yapıyoruz. Toplu taşıma araçları da yolcularını burada indiriyor. İstedikleri yerde yolcu indirip bindiriyorlar. Tam bir keşmekeşlik yaşanıyor. Bir an önce tedbir alınmasını istiyoruz” diye konuştu.

Araç sayısı artıyor

Öte yandan Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) Diyarbakır Bölge Müdürlüğü'nden edinilen bilgiye göre, Diyarbakır'da 2013 yılı Temmuz ayında araç sayısında, yüzde 4 oranında bir artış gerçekleşti.  Diyarbakır'da geçen yılın aynı döneminde 108 bin 950 olan araç sayısı, yüzde 4 oranında artış göstererek 113 bin 479′a ulaştı. Temmuz itibariyle Diyarbakır'da 48 bin 542 otomobil, 6 bin 288 minibüs, bin 372 otobüs, 21 bin 871 kamyonet, 6 bin 843 kamyon, 8 bin 141 motosiklet, 19 bin 935 traktör ve 487 özel amaçlı araç bulunduğu belirtildi.

 

HABERE YORUM KAT