1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kente sahte ziynet altın sokmaya çalıştılar
Kente sahte ziynet altın sokmaya çalıştılar

Kente sahte ziynet altın sokmaya çalıştılar

Diyarbakır Kuyumcular ve Sarraflar Odası tarafından daha önce tespit edilen, Kahramanmaraş ve Gaziantep'ten gelen bir şebekeye mensup, kente sahte ziynet altın sokmaya çalışan iki bayan ve bir tespit edildi.

A+A-
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Diyarbakır Kuyumcular ve Sarraflar Odası Başkanı Mustafa Akkul, artık bu gibi şebekelerle uğraşmaktan bıktıklarına dikkat çekerek “Diyarbakır'a sahte ve düşük ayar altın sokmaya çalışan şebekeler oldu.
 
 
Biz oda olarak bu şahısları yakalayıp emniyete teslim ettik. Aldığımız duyumlara dayanarak tüm esnaflarımızı bilgilendirerek böyle bir şebekenin Diyarbakır'a ve çevre ilerine sahte altın satma hazırlığın içerisinde olduğunu bildirdik. Daha sonra gelen şahıslar iki bayan biri erkek olmak üzere üç kişi, bol miktarda altınla bir kaç esnafımıza satarken tespit edildi. Satılan altınları oda olarak toplayıp analiz etmek için ayar tespiti için ayar evine gönderdik. Yapılan ayar tespiti sonucu altınların 22 ayar damgalı olup ancak düşük ayarlı olarak tespit edildi” dedi.
 
 
İlgili emniyet müdürüyle görüşüp bu tür şebekelerin Diyarbakır’a kesinlikle sokmamaya özen gösterilmesini istediklerini de belirten Akkul “Biz oda olarak kendi imkanlarımızı kullanarak bir çok hırsız, dolandırıcı, parmakçı, dilsiz numarası yapan gibi bir çok kişi veya kişileri tespit edip emniyete teslim ettik. Biliyorsunuz ziynet altınlar darphane tarafından üretilmektedir. Yani devlet tarafından üretiliyor. Bu işi yapan kişiler aynı zamanda üç suçu birden işliyorlar, bir sahte altın, iki düşük ayar altın, üç kalpazanlık suçu işliyorlar” diye konuştu.
 
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT