1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kent Ormanı’nda ağaçlandırma devam ediyor
Kent Ormanı’nda ağaçlandırma devam ediyor

Kent Ormanı’nda ağaçlandırma devam ediyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 240 hektarlık alanı Kent Ormanı’ndan çıkarıp askeri alan ilan etmesine itiraz ederek bakanlıktan kararını geri almasını isteyen Büyükşehir Belediyemiz, ağaç dikmeye de devam ediyor.

A+A-

Kent Ormanı’na şimdiye kadar 11 bin 151 adet ağaç diken ve mera alanının tahsisi için girişimlerde bulunan Belediye, alanda altyapı çalışmalarını sürdürüyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı, kentin akciğeri olarak nitelendirilen Kent Ormanı’nı ağaçlandırma çalışmalarını sürdürüyor.

İmar Planı’nda Kent Ormanı olarak planlanan 750 hektarlık (7 milyon 500 bin m2) araziye şimdiye kadar 11 bin 151 adet ağaç dikildi. Üç etap olarak planlanan ve 23 bin adet ağaç dikilmesi hedeflenen Kent Ormanı’nın ilk etabı 8 bin 651 adet ağacın dikilmesiyle tamamlandı. Ekipler, ikinci etap çalışmaları kapsamında bugüne kadar 2 bin 500 adet ağaç diken dikerek, altyapı çalışmalarına başladı.

Konuyla ilgili bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Samed Uçaman, Talaytepe’de ciddi bir ağaçlandırma yapıldığını belirtti. Kent Ormanı’nın ilk etabını tamamladıklarını, ikinci ve üçüncü etap çalışmalarına da başladıklarını kaydeden Uçaman, “Her iki alana sondajlar vuruldu, suları çıkarıldı. Elektrik sistemi ve altyapı sistemleri döşendi. Üç alanda duvarlar öreceğiz ve orayı biraz daha kendi topografyasıyla bırakacağız. Toprağa ciddi bir müdahalemiz olmayacak, sadece altyapı sulama sistemlerini oluşturup oradaki ağaçlandırmayı yapacağız. İkinci etaptaki duvarlar ve altyapı çalışmaları tamamlandı. Şu an ağaçlandırmaya geçtik. Yoğun olarak bir ağaçlandırmamız olacak.” dedi.

‘Mera sahasının tahsisi için çalışma başlattık’

Bölgede ağaçlandırma faaliyetlerinin sürdüğünü vurgulayan Uçaman, ağaç dikim aylarında düzenleyecekleri kampanyalarla söz konusu bölgeyi tamamen ağaçlandıracaklarını kaydetti. Kent Ormanı’nı belli bir aralığa kadar ağaçlandırdıklarına dikkat çeken Uçaman, söz konusu yerde bulunan mera alanının belediyeye tahsisi için gerekli girişimlerde bulunduklarını, mera alanının tahsisinin yapılması, ağaçlandırma ve altyapı çalışmalarının tamamlanmasıyla ciddi bir ormanlık alanın oluşacağını söyledi.

‘11 bin 151 adet ağaç diktik’

Kent Ormanı’na 23 bin adet ağaç dikmeyi hedeflediklerini, şu ana kadar 11 bin 151 adet ağaç diktiklerini belirten Uçaman, 12 bin ağacın hazırda bulunduğunu, bu ağaçların bir kısmını Talaytepe’ye dikerek sezonu kapatacaklarını ifade etti. Uçaman, ağaç dikme aylarının gelmesiyle Ormanı’nı ağaçlandırma çalışmalarına devam edeceklerini kaydetti.

Çağrıda bulundu

Kent Ormanı’nda çalışmalarının sürdüğünü dile getiren Uçaman, taban suyunun yükseğe çıktığı alanlar olduğunu, o bölgelerde ağaçlandırma, toprak çekme, toprağın düzeltilmesi, çukur çanakların açılması, sulama sisteminin çekilmesi gibi çalışmaların yapıldığını kaydetti. Kent Ormanı’na genellikle ormanlık ağaçları diktiklerini bildiren Uçaman, Kent Ormanı’na ağaç dikmek için tüm duyarlı çevrelere çağrıda bulundu.

Kent Ormanı nerede ve ne kadarlık alanı kapsıyor?  

Kent Ormanı, 1/100.000, 1/25.000, 1/5000 ve 1/1000 ölçekli planlarda orman olarak planlandı. 2000’li yıllardan bugüne dek gündemde olan bu planlamanın yanı sıra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da 2012 yılında yaptığı planda, Mastfroştepe ve Talaytepe alanını kentsel yeşil alan ihtiyacını karşılamak üzere düzenledi. Ancak aynı bakanlık geçtiğimiz günlerde bu kararları yok sayarak, 8071 numaralı parselde 240 hektarlık alanı Kent Ormanı’ndan çıkarıp askeri alan ilan etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Büyükşehir Belediyesi, Kent Konseyi, Sivil Toplum Örgütlerini karşı karşıya getiren Kent Ormanı, Mastfroştepe ve Talaytepe’de yaklaşık 700 hektarlık bir alana tekabül ediyor. Hayata geçirildiğinde şehrin içinde 700 hektarlık bir ormanlık alanın olması hedefleniyor. Büyükşehir Belediyesi’nin ağaç dikimini sürdürdüğü alan Şanlıurfa Yolu, Mahabad Bulvarı ve Diclekent Bulvarı’nı arasında kalan üçgende yer alıyor.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler