1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kent Ormanı’na bir ay içinde 150 bin ağaç dikilecek
Kent Ormanı’na bir ay içinde 150 bin ağaç dikilecek

Kent Ormanı’na bir ay içinde 150 bin ağaç dikilecek

Büyükşehir Belediyesinin, Kent Ormanı olarak planladığı 750 hektar arazinin üçüncü etabında ağaçlandırma çalışması devam ediyor.

A+A-

Talaytepe ve Mastfroştepe arasında tapusu belediyeye ait 260 dönümlük araziye bir ay içinde 150 bin ağaç dikilmesi hedefleniyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı, kentin akciğeri olarak nitelendirilen Kent Ormanı’nı ağaçlandırma çalışmalarını sürdürüyor.

Ekipler, İmar Planı’nda Kent Ormanı olarak planlanan 750 hektar (7 milyon 500 bin m2) arazinin üçüncü etabında bugün ağaçlandırma çalışmalarına başladı. Mastfroştepe ve Talaytepe arasında Fırat, Mezopotamya ve Laleş Bulvarlarının kesiştiği 260 dönümlük tapusu belediyeye ait araziye bir ay içinde 150 bin ağacın dikilmesi hedefleniyor.

Ağaçlandırmaya devam edildi

Ağaçlandırılacak 260 dönümlük arazide çalışma yapılmasının daha önce bir grup menfaat çetesi tarafından engellenmesi üzerine Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı ekipleri, çalışmanın güvenliğini zabıta aracılığıyla sağladı, ardından ağaçlandırmaya devam etti. Yaşanacak herhangi bir olumsuzluk durumuna karşı 2 adet ambulansta alanda hazır bulundu. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Zülküf Karatekin de, çalışmayı yerinde izledi.

Uçaman: Belediyenin tapulu arazisi

Yapılan çalışma hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Samed Uçaman, çalışma yürüttükleri 260 dönüm arazinin belediyenin tapulu arazisi olduğunu söyledi. Söz konusu arazinin TOKİ’den satın alındığına dikkat çeken Uçaman, arazinin kamusal olarak düzenlenip halkın hizmetine sunulacağını ifade etti. Bir ay içinde 150 bin ağaç dikmeyi hedeflediklerini söyleyen Uçaman, araziye mavi selvi, İran çamı, çınar, dişbudak, ıhlamur, tespih ağacı, kayalık kısma ise meşe ağaçları dikileceğini, daha sonra alanın piknik ve mesire alanı olarak düzenleneceğini kaydetti.

 

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler