1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kent merkezinde asfaltlama çalışmaları sürüyor
Kent merkezinde asfaltlama çalışmaları sürüyor

Kent merkezinde asfaltlama çalışmaları sürüyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin kent merkezi ve kırsal ilçe grup mahalle yollarında asfalt çalışmaları devam ediyor.

A+A-

Merkez Yenişehir ilçesi Hintlibaba ve Üçkuyu’da asfaltlama çalışmalarını sürdüren ekipler, yarın Ali Emiri Caddesi’nde çalışmaya başlayacak. Ekipler, bayramın ardından Sur ilçesindeki Turistik Caddesi’ni asfaltlayacak.

Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı, 2016 Yılı Asfalt ve Yol Yapım Çalışma Programı kapsamında asfalt çalışmalarına devam ediyor.

Program doğrultusunda 10 Mayıs’ta asfalt sezonunu açan ekipler, merkez Bağlar ilçesi Yeni Hal Caddesi, Yenişehir ilçesi Seyrantepe TOKİ 2. Etap 12. Cadde, 2. Cadde, Kaya 1, 2, 3 ve 4. Sokaklarda, yeni Yenişehir Belediyesi etrafındaki cadde ve sokaklarda, Akkoyunlu, İnaloğlu, Mehmet Akif Ersoy Caddesi’nde ve Kayapınar ilçesi Diclekent Bulvarı’nda asfaltlama çalışmasını tamamladı.

Üçkuyular TOKİ’deki asfaltlama çalışmalarını, Pasur ve Piran (6. Ve 2. Sokak) Caddesi, Süleyman Demirel Kampusu içi, Bağlar ilçesi Doğum Hastanesi Sokağı’nda tamamlayan ekipler, çalışmalarına Hilar Caddesi (3. Sokak)  ile Yenişehir’deki Hintlibaba Caddesi’nde devam ediyor. Ekipler, Pasur ve Piran (6. ve 2. sokak) Caddesi’ne, 6 bin ton asfalt sererken, Hilar (3. Sokak) Caddesi’ndeki çalışmalar ise Ramazan Bayramı’ndan sonra tamamlanacak. Böylece Üçkuyular TOKİ’deki caddelere toplam 11 bin ton asfalt dökülmüş olacak.

Yarın Ali Emiri Caddesi’nde devam edecek

Ali Emiri Caddesi ile Turistik Caddesi’ni asfalta hazır hale getirme çalışmalarına devam eden ekipler, Hintlibaba Caddesi’ndeki asfaltlamayı tamamlayıp, yarın Ali Emiri Caddesi’ni asfaltlamaya başlayacak. Ekipler, Yenişehir’de Prof. Dr. Selahattin Yazıcıoğlu, Rızvanağa ve Kışla Caddesi asfaltlama işini ise DİSKİ’nin altyapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından gerçekleştirecek.

Şimdiye kadar 75 bin ton asfalt kullanıldı

Sezonun açıldığı tarihten bu yana kent merkezindeki asfaltlamada 55 bin ton, bakım onarım çalışmalarında 20 bin ton olmak üzere toplam 75 bin ton asfalt kullanan ekipler, kent merkezinde iki ekiple asfalt, üç ekiple bakım onarım, kırsalda 9 şeflik aracılığıyla asfaltlama ve bakım onarım çalışmalarını yürütüyor.

Kent merkezindeki asfalt çalışmalarına 27 milyon lira kaynak ayrıldı

Büyükşehir Belediyesi, bu yıl yol ve asfalt çalışmalarına 155 milyon lira yatırım yapacak. Program kapsamında yapılacak mal ve hizmet alımlarına 50 milyon, kent merkezindeki asfaltlama çalışmalarına 27 milyon, yeni yol çalışmalarına 23 milyon, kırsal ilçelerdeki yol çalışmalarına ise 55 milyon lira harcanacak.

Program doğrultusunda, kent merkezinde 100 km yol asfaltlanacak, 100 bin m2 kaldırım ve orta refüj, 10 km bisiklet yolu düzenlemesi yapılacak, 30 km yeni yol çalışması yürütülecek. Kırsal ilçelerin grup mahalle yollarında ise bu yıl 1250 km yol çalışması yapılacak. Belediye ayrıca bu yıl talep üzerine 15 okulun bahçesini asfaltlayacak.

HABERE YORUM KAT