1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kent Konseyi’nden ‘silahlar derhal susmalı’ çağrısı
Kent Konseyi’nden ‘silahlar derhal susmalı’ çağrısı

Kent Konseyi’nden ‘silahlar derhal susmalı’ çağrısı

Diyarbakır Kent Konseyi, sokağa çıkma yasaklarıyla yüz binlerce insanın temel haklarından mahrum bırakıldığına, onlarca sivilin yaşamını yitirdiğine dikkat çekerek, barış ve müzakere için silahların derhal susmasını istedi.

A+A-

Yalan haberlerle itibarsızlaştırılmaya çalışılan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile 4 ilçe belediyesine sahip çıkan Kent Konseyi, belediyelerin iftirayla karşı karşıya olduğunu belirterek, kayyum atama tartışmalarına sert tepki gösterdi.  

 

Diyarbakır Kent Konseyi, 45 gündür süren sokağa çıkma yasakları, çatışmalar, sivil katliamları ve belediyelerin itibarsızlaştırılmaya çalışılmasıyla ilgili Büyükşehir Belediyesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, Kent Konseyi bileşenleri, HDP, ÇHD üyeleri ile Barış Nöbeti tutan sağlık çalışanları katıldı.

Kent Konseyi’nin 275 bileşeni adına açıklamayı yapan Kent Konseyi Genel Sekreteri Cihan Aydın, sokağa çıkma yasaklarıyla yüz binlerce kişinin hiçbir tedbir alınmadan, barınma ve beslenme koşulları sağlanmadan yerlerinden edildiğini, yaşam hakkına yönelik ihlallerin rutin hale geldiğini, bu konuda hiçbir adli işlemin yapılmadığını söyledi. Sivil insanların yargısız infaza kurban gittiği ve cenazelerin günlerce sokakta kaldığı bu süreci kaygıyla izlediklerini vurgulayan Aydın,  konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Hükümetin güvenlik odaklı söylem ve uygulamalarının dışında demokratik yol ve yöntemlerle görüş beyan eden herkes vatan hainliği ile suçlanmakta, haklarında soruşturma açılmakta, gözaltına alınmakta ve tutuklanma tehdidiyle karşı karşıya kalmaktadır. Nitekim daha birkaç saat önce barış talepli bir bildirinin altına imza koyan 19 akademisyen gözaltına alındı.” Kent Konseyi’nin barış talebini dile getiren toplumun tüm kesimleriyle dayanışma ve destek içerisinde olacağının altını çizen Aydın,  ifade özgürlüğüne yönelik uygulamaları kınadı.

‘Biz de denetledik, belediyelere yönelik iftiralar kesinlikle doğruyu yansıtmıyor’

“Havuz medyasında”ki iftira kampanyalarına dikkat çeken Aydın, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile dört merkez ilçe belediyesinin yıllık bütçe ve harcamalarının mülkiye ve Sayıştay müfettişlerinin yanı sıra Kent Konseyi tarafından da denetlendiğini bildirdi. Aydın, bütçe ve harcama denetiminin, Kent Konseyi Bütçe Komisyonu’nda yer alan hesap uzmanları tarafından yapıldığına ve hazırlanan raporun daha sonra kamuoyuyla paylaşıldığına dikkat çekti. Yalan haberlerin kesinlikle doğruyu yansıtmadığını vurgulayan Aydın, söz konusu haberler gerekçe gösterilerek yapılan “kayyum” tartışmalarını dehşetle izlediklerini kaydetti. “Halk tarafından seçilenler, yine halk tarafından görevden alınır." ilkesini hatırlatan Aydın, hukuk devletinin ve hukukun üstünlüğünün en temel unsurlarından birisini ortadan kaldırmanın hukuki ve ahlaki olmadığını kaydetti. 

‘Cenazeler yerdeyken rant tartışmaları ahlaki değil’

Çatışma ortamı nedeniyle yüzlerce insanın yaşamını yitirdiğini, tarihi kültürel değerlerin büyük zarar gördüğünü anlatan Aydın, böylesi bir ortamda kentsel dönüşümü gündeme getirmenin en hafif tabirle “ayıp” olduğunu söyledi.  Aydın, şöyle konuştu: “Yaşanan can kayıpları, tahrip edilen tarihi ve kültürel değerler, artan askeri harcamalar nedeni ile ülkenin içine girdiği ekonomik kriz, giderek artan toplumsal kutuplaşma ile birlikte nefret söylemlerindeki artış, güvenlik politikalarının sonuçlarından bazılarıdır. Bir bütün olarak yaratacağı sonuç ise ortak yaşam kültürünün gittikçe zayıflaması ve ortadan kalkmaya yüz tutmasıdır. Diyarbakır'da bulunan dernek, sendika, vakıf, meslek örgütleri, muhtarlar, iş örgütlerinden 275'i aşkın kurumun üyesi olduğu Kent Konseyi olarak; yarın daha geç olmadan silahla derhal susmalı, barış ve müzakere masasına geri dönülmelidir.”

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler