1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kent Konseyi’nden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na çağrı
Kent Konseyi’nden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na çağrı

Kent Konseyi’nden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na çağrı

Kent Konseyi, Büyükşehir Belediyesi’nin şehrin içinde 700 hektarlık ormanlık alan oluşturmak için yürüttüğü çalışmaların, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın plan değişikliğiyle işlevsiz kılınmaya çalışılmasına tepki gösterdi.

A+A-

Bakanlığı “tek taraflı, merkezi ve dayatmacı” bu uygulamadan vazgeçmeye çağıran Kent Konseyi, fidan dikme etkinliği düzenledi.

Kent Konseyi bileşenleri ve Ekoloji Meclisi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 1/100.000’lik imar planında değişikliğe giderek, Tahir Elçi Kent Ormanı’nı askeriyeye vermek istemesine karşı fidan dikme etkinliği düzenledi.

Etkinlik için Sümerpark'ta bir araya gelen yüzlerce kişi, otobüslerle Talaytepe’ye hareket etti. Aralarında Kent Konseyi bileşenleri, Ekoloji Meclisi üyeleri, Diyarbakır Barosu yöneticileri, Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi’nin de bulunduğu yüzlerce kişinin, ormanın bu kısmına girişine polis tarafından izin verilmedi. Polislerin, Talaytepe’ye girişlerin yasaklandığını bildirmesi üzerine Kent Konseyi bileşenleri, Elçi ve yüzlerce vatandaş, yeni stadın yanındaki ormanın diğer kısmına giderek fidanları dikti.

Aydın yasakçı tutumu kınadı

Fidan dikiminden önce kısa bir açıklama yapan Kent Konseyi Genel Sekreteri Cihan Aydın, etkinliğin Talaytepe’de yapılacağını, ancak fiili olarak yasaklandığı söyleyerek, yasakçı tutumu kınadı.

Tahir Elçi’nin ruhu bu ormanda yaşayacak

Ardından konuşan Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi de, Belediyenin incelik göstererek, ormana Tahir Elçi Kent Ormanı adını vermesinin sevindirici olduğunu belirtti. Tahir Elçi’nin kasvetli bir sonbahar gününde katledildiğini hatırlatan Elçi, “Bugün böyle bir ilkbahar  gününde, güneşli bir günde Tahir Elçinin anısına ağaçlar dikip, yıllarca onun adına tomurcuklanacak olan her bir tomurcuk, her bir uzayacak dalda, Tahir Elçi’nin düşünceleri hayat bulacak. Tahir Elçi’nin ruhunu bir ormanda yaşatmak kadar çağdaş, medeni daha güzel bir şey olamaz.” diye konuştu.

Hukuksal sürece dikkat çekildi

Daha sonra Kent Konseyi adına açıklamayı yapan Diyarbakır Barosu Başkan Yardımcısı Ahmet Özmen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, 700 hektarlık Tahir Elçi Kent Ormanı’nın 290 hektarlık en büyük parselini askeriyeye devretmesinin ardından yaşanan süreci hatırlattı. Özmen, belediye, STÖ’ler, meslek örgütleri ve vatandaşlar tarafından yapılan itirazların reddedildiğini, kararın iptali için Danıştay’a dava açıldığını, hukuksal sürecin sürdüğünü ifade etti.

İsim değişikliği için Belediyeye teşekkür edildi

Kent Ormanı’nın ismini Tahir Elçi Kent Ormanı olarak değiştiren Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür eden Özmen, “Başkanımız Tahir Elçi, kentin tarihi ve kültürel değerlerine yönelik saldırıların sonlandırılması için yapılan basın açıklaması sırasında katledilmiştir.” dedi.

Niçin karşıyız?

Kentin yeni havaalanı ve askeri bölgeyle kuşatıldığını, bunun güvenlikçi bakış açısından kaynaklı olduğunu vurgulayan Özmen, karşı olma gerekçelerini kısaca şöyle sıraladı: “Yürüyebileceğimiz, nefes alabileceğimiz, gölgesinde dinlenebileceğimiz, ulaşılabilir bir kent ormanı istediğimiz için bu plana karşıyız. Yaşamsal bir meselede görüşümüz ve onayımız alınmadan böylesi planlarla karar verilmesini doğru bulmuyoruz. Kentin hava koridorunun yapılaşmaya açılmasına karşıyız. Diyarbakır’da kişi başına düşen yeşil alan ortalamasını dünya ortalamasına yaklaştırmayı engelleyen bu plana karşıyız. Alternatif olarak önerilen alan ulaşılabilir olmadığı ve su koruma havzası içerisinde kaldığından  kentteki yurttaşın kullanımına sunulamayacağı için bu plana karşıyız.” 

İzin vermeyeceğiz

Özmen, Bakanlığı, “tek taraflı, merkezi ve dayatmacı” bir şekilde hazırlanan plandan vazgeçmeye davet ederken, Kent Ormanı’nın orman dışında herhangi bir amaçla kullanımına da izin vermeyeceklerini sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT