1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kent Konseyi'nde yeni bir dönem başladı
Kent Konseyi'nde yeni bir dönem başladı

Kent Konseyi'nde yeni bir dönem başladı

Kent Konseyi, uzun bir aradan sonra bileşenlerinin yoğun katılımıyla toplandı.

A+A-
Toplantıda, kent ve bölge halkının Diyarbakır'dan beklentisinin yüksek olduğu ve bu beklentinin karşılanmasında Kent Konseyi'ne önemli görevler düştüğü belirtildi. Verilen önergeler doğrultusunda eş başkanlık sistemine geçildi ve eş başkanlıklara Fırat Anlı ile Gültan Kışanak seçildi.
 
Diyarbakır Kent Konseyi'nin 27. Olağan Toplantısı, bugün (12 Şubat 2015) saat 13.00'da Büyükşehir Belediyesi Sümerpark Kampüsü Tigris Resepsiyon Salonu'nda yapıldı.
 
Kent Konseyleri yönetmeliğinin 11 ve 11/A maddeleri gereği Kent Konseyi Başkanı ile Yönetim Kurulu üyelerini seçmek amacıyla yapılan toplantıya, Eş Başkanlarımız Fırat Anlı ile Gültan Kışanak, Diyarbakır Vali Yardımcısı Mimar Sinan Batmaz'ın yanısıra konseyin yaklaşık 250 bileşeninin temsilcisi katıldı. Tansel Önal, Şerif Camcı ile Nazdar Kahramaner'in divana seçilmesiyle başlayan toplantıda ilk konuşmayı Vali Yardımcısı Mimar Sinan Batmaz yaptı. Konseyin Diyarbakır'ın aklı olduğuna işaret eden Batmaz,  “Bir kent için ne kadar çok kişi düşünce beyan ederse yapılan işler o kadar isabetli olur.” dedi.
 
Bu nedenle konseyin bir bileşeni olmaktan ve toplantıda bulunmaktan onur duyduğunu belirten Batmaz, valilik olarak üzerlerine ne düşüyorsa yapmaya hazır olduklarının sözünü verdi.
 
Ardından konuşan Belediyemiz Eş Başkanı Fırat Anlı ise toplantı salonunun doluluğu ve katılımcıların ilgisinden duyduğu mutluluğu dile getirerek, “Bu salonun ilgisi ve coşkusu iyi bir başlangıç için önemli bir adımdır. Demek ki hepimizin ve şehrin böylesi bir buluşmaya ihtiyacı varmış. Uzun bir süreden beri bir araya gelemedik. Farklı sivil toplum örgütlerin farklı kurumların farklı bileşenlerin kent adına güçlü bir söz söylemesi gerekiyor. “ diye konuştui. Kent konseyinin bu anlamda önemli bir mercii olduğunu, kurulduğu günden bu yana etkili çalışmalar yaptığını ve çözümler ürettiğini vurgulayan Anlı, çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür etti.
 
'Belediye eksenli çalışma alanından çıkması lazım'
 
Diyarbakır Yerel Gündem 21 uygulamasının birkaç açıdan hem Türkiye'de hem de uluslararası alanda başarı ödülleri aldığını, katılımcılık, demokrasinin yerelleşmesi, yerel sorunların çözümü noktasında son derece önemli bir işleve sahip olduğunu kaydeden Anlı, “Türkiye'nin birçok şehrinde yerel gündem kent konseyleri var. Ama mesele bunu bir mekanizma olarak kurmak değil, bunu işletmesini sağlamak, bunu sonuç alıcı bir faaliyet olmasını sağlamaktır.” diye konuştu.
 
Diyarbakır'ın eski Diyarbakır olmadığını, hizmet alanlarının büyüdüğünü, 13 dış ilçede Yerel Gündem 21 çalışmasının planlanması gerektiğini söyleyen Anlı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sadece belediye eksenli ve odaklı bir çalışma alanından çıkması lazım. Elbette ki belediyeler son derece önemlidir, özellikle bu son yasal düzenlemelerle birlikte çok daha tartışmalıdır, çok daha faaliyetlerin katılımcı ama diğer kurumsal yapıların da bu çalışmalar eksenine alınması lazımdır. İkincisi aldığımız kararları uygulama noktasında da ısrarcı olmalıyız. Son dönemde eleştirel beklentiyi ifade eden, bir yerlerden sorunun çözülmesi gerektiğini vurgulayan bir çalışma tarzı var. Birlikte yapalım, birlikte çözelim, bir hareket edelim olgusunda bir zayıflama olduğu düşüncesindeyim. “
 
“Ortaklaşma sağlanamadı'
 
Diyarbakır'ın sadece vilayet sınırlarıyla sorumlu bir şehir olmadığına, coğrafyadaki her gelişmenin kenti derinden etkilediğine ve örnek alındığına dikkat çeken Anlı, böylesi büyük bir beklentinin olduğunu bilmek ve bu doğrultuda çalışmak gerektiğini söyledi. Anlı, yerel seçimden bu yana bu şehrin kangrenleşmiş sorunlarına dönük bir arayış içerisinde olduklarını, ancak bunu destekleyecek mekanizmaların yeterince kurulmadığını anlatan Eş Başkanımız Anlı, sözlerini şöyle tamamladı:
 
“İster Dicle vadisi için diyelim ister kentteki kaçak yapılaşma kentteki ortak hukukumuzu ihlal eden konularda yeteri derecede bir ortaklaşmanın sağlanmadığını düşünüyorum. Bunu beraber gideremezsek tek başımıza belediye olarak valilik olarak ya da diğer kurumlar olarak altından çıkamayız. Yeni bir kararlaşma, yeni bir moral, yeni bir katılımla bu sürece girersek bundan hepimiz en üst düzeyde faydalı çıkarız. Bu çalışmalar içine girerken kendimizi zorunlu hissetmemeliyiz.”
 
Konuşmaların ardından öneri ve kongrenin onayı üzerine Kent Konseyi'nde eş başkanlık sistemine geçildi ve eş başkanlığa Fırat Anlı ile Gültan Kışanak seçildi.  
 
 
(Diyarinsesi.org BB)

HABERE YORUM KAT