1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kent Konseyi UNESCO yolundaki Surları görüştü
Kent Konseyi UNESCO yolundaki Surları görüştü

Kent Konseyi UNESCO yolundaki Surları görüştü

iyarbakır Yerel Gündem 21 Kent Konseyi 25. Olağan Toplantısı'nı “2013 Yılı Diyarbakır Surları Yılı Olsun” kampanyası gündemiyle yaptı.

A+A-

Sümerpark Resepsiyon Salonu'ndaki toplantıya Kent Konseyi Başkanı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in başkanlık yaptı. Toplantıya Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, DİSİAD Başkanı Burç Baysal, Kadın, Engelli, Çocuk, Spor Meclis bileşenleri, kentin resmi kurum temsilcileri ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile siyasi parti temsilcileri dahil pek çok kişi katıldı.

Açış konuşması yapan Baydemir kentin çok saygın dinamiklerinin ortak bir amaçla ortak bir hedef için yek vücut olduğunu ve bu tablodan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Diyarbakır surlarının bin yıllar boyunca Diyarbakır'ı ve Diyarbakır içerisinde yaşayan bütün medeniyetleri adeta anne rahminin evladını korurcasına koruduğunu ifade eden Baydemir, “Şimdi sıra bir kez daha Diyarbakır'da, Diyarbakır'ı yaşayanlarındadır. Diyarbakır surlarını kültürünü tarihi mirasını koruma sırası bizdedir” dedi. Çabaların sadece surları korumak olmadığını ifade eden Baydemir, “Bana göre Diyarbakır dinamikleri ve halkı aslında bir kez daha sırtını Diyarbakır surlarına dayayarak aydınlık geleceğin kurgulama çalışmasını ortaya koymaktır” diye konuştu. Diyarbakır'ın surlarıyla, hanlarıyla, hamamlarıyla, sahabe kabirleriyle, camileriyle, kiliseleri ile mağaralarıyla yılda en az üç milyon turisti hak ettiğini yineleyen Baydemir, “Yılda üç milyon turist demek bu kentin kültürüne, diline, medeniyetine dokunmak demektir. Bu kenti tanıması demektir ve şüphesiz ki bu kentin ekonomik ve sosyal kalkınması demektir” şeklinde konuştu.

Diyarbakır dinamiklerinin İstanbul'daki EMİTT'te çok başarılı bir tablo ortaya koyduğunu aynı şekilde İstiklal Caddesi'nde çok memnun edici bir fotoğraf ortaya koyduğunu anlatan Baydemir, “Diyarbakır surları için Diyarbakır halkı için ne yaparsak azdır. Çalışmalarımıza sahip çıkacağız bundan sonraki yol haritamızı birlikte oluşturup birlikte yaşama geçirmenin çalışması içinde olacağız” şeklinde konuştu.

Ardından Yerel Gündem 21 Kent Konseyi'nin faaliyetlerine ilişkin bir sunum yapıldı. Daha sonra Diyarbakır Kalesi ile ilgili oluşturulan Alan Yönetimi Başkanı Nevin Soyukaya, Diyarbakır Surları, Alan Yönetimi ve yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Daha sonra kampanya ve çalışmalar hakkında görüşmelere geçildi. Kent Konseyi katılımcıları görüş ve önerilerini sunarken, Diyarbakır Burçları'nın işlevlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Turizm polisi veya turizm zabıtası oluşturulması yönünde de görüşlerin belirtildiği toplantıda, madde kullanımı konusunda ilgili kurumların üzerine düşen çalışmayı yapması gerektiğini söyledi. Baydemir, her sivil toplum kuruluşu ve sendikanın kendi genel merkez toplantılarının Diyarbakır'da yapılması yönünde çaba göstermesi istendi. Baydemir, her kurum kendi yazışmalarında Diyarbakır surları ile ilgili yürütülen kampanya logosunun kullanılmasını ve yönetim kurullarında 2013'ü Diyarbakır Surları Yılı ilan etmesini önerdi.

Bütün kurum ve kuruluşların Suriçi'ne yönelik olarak yapacakları çalışmalarda Alan Yönetimi ile ortaklaşmasını ve bu yönde prensip kararı alması gerektiğini ifade eden Baydemir, her kurumun tanıtım için ayıracağı kaynağı artırmasını ve 5 yıllık bir kalkınma planı ile hareket etmesi gerektiğini belirtti. Baydemir, “Yapılan çalışmalara bakıldığında büyük mesafeler kat ettik. Ancak hedeflediğimiz noktayı dikkate aldığımızda daha çok mesafe kat etmemiz gerekir” diye konuştu.

Toplantıda EMITT Fuarı'nda Diyarbakır standından görüntüler ve medya çalışmaları konusunda Kent Konseyi'ne görüntülü bir sunum yapıldı. Divanda bulunan Baydemir toplantı anını da ipad ile fotoğraf çekerek sosyal medyadaki izleyicileriyle paylaştı.

HABERE YORUM KAT