1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kendilerini denetliyorlar
Kendilerini denetliyorlar

Kendilerini denetliyorlar

Diyarbakır'da müteahhitler, hazır beton firmaları ve yapı denetim laboratuarlarına ilişkin yapılan araştırmada “Müteahhitlerin yapı denetim firmalarına işçi/işveren mantığıyla yaklaştığı, Diyarbakır'da beton basınç dayanımının yeterli olmadığı” sonuçları

A+A-

Diyarbakır'da müteahhitler, hazır beton firmaları ve yapı denetim laboratuarlarına ilişkin yapılan araştırmada “Müteahhitlerin yapı denetim firmalarına işçi/işveren mantığıyla yaklaştığı, Diyarbakır'da beton basınç dayanımının yeterli olmadığı” sonuçları ortaya çıktı. Yapılan anketlerde müteahhitler, “Yapı denetiminin kentte gelmesi”ne ilişkin, “Evet yapı denetimi iyi oldu ama kendi paramızla kendimizi denetletmek zorumuza gidiyor” dedi

Diyarbakır'da müteahhitler, hazır beton firmaları (santralleri) ve yapı denetim laboratuarlarıyla beton kontrolüne ve yapı denetime ilişkin yaklaşım ve önerilerine ilişkin yapılan araştırmada önemli sonuçlar ortaya çıktı. Dicle Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İdris Bedirhanoğlu ve Araştırma Görevlisi Sultan Erdemli Günaslan'ın yaptığı araştırma, İnşaat Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi'nin 5-6 Ekim'de kentte düzenlediği 3. Yapı Denetimi Sempozyumu'nda sunuldu. Araştırma kapsamında laboratuarlarda beton üzerine gerçekleştirilen basınç deneyleri ile beton dökümü sırasında numune alınarak test edildi. Bu çalışmada Diyarbakır'da yapı denetimi kapsamında betonun denetlenmesinin yeterliliği incelendi. Toplam 483 adet küp ve karot numuneleri üzerinde yapılan değerlendirme ile beton kalitesi ile ilgili veriler elde edildi.

Müteahhitlere sorular yöneltildi

Çalışma kapsamında anket çalışması yapıldı. Ankette müteahhitlere, “Kaç yıllık müteahhitsiniz? (Kaç yıldır bu işi yapıyorsunuz), Eğitim durumunuz? İnşaatınızda paspayı kullanıyor musunuz? Beton kürünü (bakımını) nasıl yapıyorsunuz? Betonu günde kaç defa suluyorsunuz? Betonu hangi saatlerde suluyorsunuz? Beton dökümünde soğuk-sıcak hava koşullarına dikkat ediyor musunuz? Şantiyenize gelen betonun santralden çıkış saatini kontrol ediyor musunuz? Beton firması ile aranızda bir sözleşme yaptınız mı? Yapı denetimin gelmesinden memnun musunuz? Sizce Diyarbakır da yapı denetimin gelmesi ile yapı kalitesinde artış oldu mu?” soruları yöneltildi.

'Belediye kontrolü elden bırakmamalı'

Katılımcıların yüzde 25′i yeni müteahhitlerden oluşmakla beraber eğitim seviyelerinin genel olarak ortaokul-lise düzeyinde olduğu tespit edilen ankette, müteahhitler, “yapı denetimi sistemi”nin kentte gelmesinin olumlu olduğunu belirterek, bazı sorulara şu yanıtları verdi: “Yapı denetim firmalarında çalışan teknik personel yetersiz. Bayındırlık, Belediye ve Odaların kontrolü de gerekli. Belediye kontrolü elden bırakmamalı. Evet yapı denetimi iyi oldu ama kendi paramızla kendimizi denetletmek zoruma gidiyor.”

Anketlerde ortaya çıkan sonuçlar

Yapı Denetim Laboratuarları ve hazır beton firmaları ile de anket çalışması yapıldı. Anketlerle şu sonuçlara ulaşıldı: “Yeni Deprem Yönetmeliği (DBYBHY 2007) ile birlikte Diyarbakır'da beton basınç dayanımlarında genelde ciddi artışlar sağlanmakla beraber yeterli olmadığı düşünülmektedir. Binalardan alınan karot numunelerin basınç dayanım değerlerine ait standart sapmaların 9 değerine kadar çıktıkları görülmüştür. Bu durum beton dayanımlarının bina içinde çok büyük değişkenlik gösterdiğini ortaya koymaktadır.

Yine yapılardan alınan karotların minimum ve maksimum değerleri arasında 4 kata kadar fark olduğu (max/min değerlerinin ortalamasının 2′nin üstünde) görülmüştür. Yapı Denetimi Firmalarında ve Uygulamalarında ciddi sıkıntılar olduğu ve Müteahhitlerin Yapı denetim firmalarına işçi/işveren mantığıyla yaklaştığı düşünülmektedir. Yapı denetim Laboratuarlarında ve Beton Santrallerinde etik anlamda sıkıntılar yaşandığı düşünülmektedir. Diyarbakır'daki yapıların proje mukavemetinin beton dayanımını sağlaması noktasında sıkıntılar yaşandığı görülmüştür. Beton santrallerinde teknik personel sıkıntısının olduğu, laboratuar sorumlularının dahi katkı maddelerinin içeriği hakkında bilgi sahibi olmadıkları görülmüştür. Yapı Denetimin uygulamasının gelmesinden genel olarak memnuniyetin yüzde 50-60 arasında olduğu sonuçlarına varılmıştır.”

HABERE YORUM KAT