1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Kendi memleketimizde Suriyeli olduk'
'Kendi memleketimizde Suriyeli olduk'

'Kendi memleketimizde Suriyeli olduk'

Sur'da ilan edilen yasağın 56'ıncı gününde Abdaldede, Alipaşa, Lalebey, Süleyman Nazif ve Ziya Gökalp mahalleleri ile Melikahmet Caddesi de yasak kapsamına alındı.

A+A-

Sur'da yaşanan büyük göç dramını dünya böyle gördü

HABER: BBC Türkçe Servisi
Hatice KAMER

Çatışmaların ve operasyonun yoğunlaştığı Sur ilçesinde yasağın kapsamı genişletildi.

İskender Paşa mahallesi hariç, son kararla birlikte Sur'un tamamına yakın bölümünde sokağa çıkma yasağı uygulanıyor.

Yasak kararı, Sur'da yaşanan çatışmalarda dört askerin hayatını kaybetmesinin ardından geldi ve mahalle sakinleri kısa zamanda taşıyabildikleri eşyalarını alarak ilçeyi terk etmeye başladı.

Çatışmaların yoğunlaştığı Diyarbakır'ın Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağının genişletilmesiyle çok sayıda aile kısa sürede evlerini terk etmek zorunda kaldı. Hatice Kamer evlerini geride bırakan aileleri görüntüledi.

Sur'dan çok yoğun silah sesleri geliyor. Bu civarda yaşayan sakinler için bu sesler hayatın olağan bir parçası haline geldi.

Eskiden bir silah sesi geldi mi, insanlar kaçacak delik ararken artık bu sesler kanıksanmış gibi görünüyor.

2-017.jpgImage copyrightHatice Kamer

İki aydır Sur'dan gelen şiddetli patlama sesleri ise şehrin hemen her tarafından duyulur oldu.

Silahlı ve maskeli polislerin nöbet tuttuğu, polis bariyerleri ile kapatılan Dağkapı, Tek kapı ve Urfa Kapı, eski şehirden, yeni şehire göç oluyor.

Üst üste yığılmış yatak, yorgan, halı, soba, valiz, mutfak gereçleri gibi eşyalar ve eşyalarının yanında çaresizce bekleyen, nereye gideceklerini konusunda şaşkın ve bilmez halde olan onlarca aileyle karşılaştık.

'Kış, soğuk nereye gideceğiz?'

Çoğu yoksul olan bu aileler kira verebilecek durumda olmadıklarını, bu kış kıyamette ortada kalakaldıklarını anlatıyorlar.

Dabanoğlu mahallesinde Kurşunlu Camii civarında kalan Perihan'ın iki ay içinde ikinci göçü.

3-011.jpgImage copyrightHatice Kamer

"Orda yasak ilan edilince, Melikahmet'teki kızımın evine sığındık" diyor.

"Şimdi de de kızımla birlikte göçmen olduk. Baksana halimize ordan oraya. Bu ne meseldir, neyin nesidir, anlamadık. Yıkıp döküyorlar. Hoşlukla gidin, çıkın deseler tamam ama kıştır, soğuktur nereye gideriz şimdi?"

Seyfiye de caddenin karşı tarafında, eşyalarını başında bekliyor. Melikahmet Caddesi Azizoğlu Sokaktaki evlerini apar topar boşaltmışlar.

4-011.jpgImage copyrightReuters

"Ağır eşyaları almaya zamanımız olmadı. Kocam da şehir dışında. Biz evde dört kişiyiz. Kira verecek durumda değiliz. Kardeşim Huzurevleri'nde, ordan başka gidecek yerim yok. Sersefil olduk, ortada kaldık" diyor.

Bağlarda oturan kardeşine gitmek için bekleyen Gülsen de elinde taşıdığı Kuran'ı gösteriyor. Evde yedi kişi kaldıklarını söyleyen kadın "Allah da, kuran da bu haksızlığı kabul etmesin, ne diyeyim.."

5-008.jpgImage copyrightHatice Kamer

Çift kapının hemen karşı köşesine bir başka kadın da dört kızıyla birlikte olan bitene anlam vermeye çalışıyor. Onun gidecek bir yeri yokmuş. Konuşmak istemiyor.

Küçük kızları tepki gösteriyor "İyi de biz ne yaptık, eşyalarımız evde. Gidecek bir yerimiz yok, mecburen eve dönecez" diyor.

'Kendi yerimizde göçmen olduk'

Kadın, çocuk herkesin elinde ya da sırtında torbalar. Sur'a içine boş gidip yüklü dönen kamyonetler. Kamyonet tutacak parası olmayanlar motorsiklet, ona da gücü yetmeyenler çekçeklere, ona da yetişemeyenler eşyalarını sırtlarına yükleyip uzaklaşmaya çalışıyorlar.

Anzele civarına gidiyorum, orada da büyük bir hareketlilik var. Ama evini terk etmeyecekler de çoğunlukta. Fotoğraflarının çekilmesine tepki gösterenler de oldu, kameraya bakıp "Sefaletimizi, perişanlığımız çek" diyenler de…

Yenişehir'in surlara bakan apartmanlardan birinde oturan Serhat adındaki bir genç çaresiz bir şekilde eşyalarının başında bekleyen bir kadına bakıyor.

6-008.jpgImage copyrightHatice Kamer

"Şengal'de bile böyle olmadı, kendi şehrimizde, yerimizde, yurdumuzda göçmen olduk. Cumhurbaşkanı dün talimat verdi, bugün talimatı yerine getirildi. Hızlı adımlarla iç savaşa gidiyoruz" diyor.

Hasırlı mahallesinden Alipaşa'ya taşındığını söyleyen bir başka Sur sakini de Tek Kapı'nın çıkışına kaldırımın üstüne eşyalarını yüklemiş bekliyor.

"90'larda bizi şehilere sürdüler şimdi de şehirden sürüyorlar. Onca yıldır çalıştım, didindim, ama sadece üzerimdeki kıyafetlerie çıkabildim. Nereye gideceğimizi de bilmiyorum" diyor.

7-009.jpgImage copyrightHatice Kamer

Taşınmak zorunda kalan insanları izleyen İskenderpaşa sakini yaşlı bir adam ise "Bu çok çetin bir rüzgar, ama gördüğün gibi kızım, fakir ve fukarayı savuruyor" diyor.

Yanındaki arkadaşı da tepkili: "HDP kabahati yüksek. 80 vekil çıkardığında hükümetle anlaşacaktı. Bütün bunlar seni başkan yaptırmayacağız sözünün acısı."

Bir diğeri de "HDP'li vekiller Ankara'dan gelip Sur'da oturma eylemi yapmalıydı. O zaman koca ilçenin tamamını boşaltamazlardı" diyor.

Fotoğraflarını çekmek istiyorum izin vermiyorlar. "Siz fotoğraflarımızı yayınladıktan sonra da evlerimize baskın yapılıp bizi gözaltına alıyorlar. Boş ver bizi çekeceğine, şu sefaleti çek" diye cevap veriyorlar.

8-004.jpgImage copyrightHatice Kamer

Bugün binlerce aile yasak ilan edilen beş mahalleden çıkmak zorunda kaldı.

Evini terk etmek istemeyen veya gidecek başka yeri olmayan binlerce aile de bu akşamdan itibaren ne zaman kalkacağı belli olmayan yasakla, şiddetli çatışmaların yaşandığı Sur'da evlerine kapanmak zorunda kalacaklar.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler