1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kendi işinin sahibi oldu
Kendi işinin sahibi oldu

Kendi işinin sahibi oldu

Şehitlik Kadın ve Çocuk Merkezi, tarafından açılan kurslara katılan ev kadınları kendi işlerinin sahibi oluyor. Merkez tarafından açılan kuaförlük kursuna katılan 2 çocuk annesi Nuran Çetin, oturduğu evi iş yerine çevirdi. Çetin, evinin yarısını kuaför sa

A+A-

Yenişehir Kaymakamlığı'na bağlı Yenişehir Aile ve Kadın Destek Merkezi'nce kadının meslek edinmesine ile kendi ayakları üzerinde durmasına yardımcı olacak aynı zamanda sosyal hayata katılımını artırmak amacıyla düzenlenen kurslar meyvesini vermeye başladı. Şehitlik semtinde bulunun Yenişehir Aile ve Kadın Destek Merkezi'nde Kadın Kuaförlüğü kurslarına katılan ve geçtiğimiz günlerde kursu başarı ile tamamlayıp sertifika alan 38 yaşında iki çocuk annesi Nuran Çetin, iş yeri açtı. Şehitlik kavşağındaki 'İzaura' isimli kuaför salonunun açılışına Yenişehir İlçe Kaymakamı Mustafa Demirelli, Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdurrezzak Tekin, Sosyal Yardımlaşma Vakfı Yenişehir İlçe Müdürü İhsan Celaloğlu, Yenişehir Aile ve Kadın Destek Merkezi Koordinatörü Nezihe Kent,  Kuaför Eğitmeni Fatoş Pekdemir ve kuaför kursunda eğitim gören kadınlar katıldı.

'Yapılan işler ortada'

Açılış kurdelesinin kesiminden önce konuşan Yenişehir İlçe Kaymakamı Mustafa Demirelli, Aile ve Kadın Destek Merkezlerinin önemine vurgu yaptı. Merkezde yalnızca kurs verilmediğini aynı zamanda kadının topluma daha fazla katılımının da sağlandığını kaydeden Demirelli, “Bu merkezlerimizin ne kadar önemli işler yaptığı ortadadır. Olumlu yansımalarını bu iş yerimizin açılmasından da görebiliyoruz. Merkezlerimizde yalnızca mesleğe yönelik değil, birlik beraberlik, kardeşlik, dayanışma, sosyal hayata katılım, kadınlarımızın kendini daha iyi ifade edebilmeleri ve topluma kazandırılmaları noktasında önemli görev görüyorlar” dedi.

Kaymakam Demirelli, Yenişehir Aile ve Kadın Destek Merkezi Koordinatörü Nezihe Kent,  Kuaför Eğitmeni Fatoş Pekdemir'e teşekkür ederek başarıların devamını dilerken, ev kadınlığından iş kadınlığına terfi eden iş yeri sahibi Nuran Çetin'e de hayırlı kazançlar diledi. Ardından açılış kurdelesi kesildi.

'İşin özü güler yüz'

Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdurrezzak Tekin ise, iş yeri sahibi Çetin'e insanlarla iletişimin ne kadar önemli olduğunu örneklerle aktardı. 'Nasıl başlarsan öyle gider' diyen Tekin, “İnsanlara yaklaşım biçiminiz sevilmenizi veya sevilmemenizi belirler. Güler yüzlü almak işin özüdür” diyerek tecrübelerini aktardı.

Kaymakam ve beraberindekilere işyerini tanıtan kuaför Nuran Çetin ise, yaşadığı evin bir bölümünü iş yerine çevirdiğini belirterek , “Benim ailemle yaşadığım yer burası. Burası artık hem evim hem de iş yerim. Uzun zamandan beri hayal ediyordum. Bir iş sahibi olmayı, kendi ekmeğimi kendim kazanmayı hayal ediyordum. Yenişehir Aile ve Kadın Destek Merkezi bunu bana sağladı. Merkezin olmasını sağlayan Sayın Kaymakamımıza, Koordinatörümüz Nezihe hanıma ve eğitmenim Fatoş hanıma sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. İyi ki varsınız” diye konuştu.

'Bölge kadınını temsil ediyor'

Salonun isminin 'izaura' olmasıyla ilgili olarak ise Çetin, “Yıllar öncesinde kadınların iyi hatırlayacağı üzerine 'köle izaura' isimli bir dizi film vardı. Oradan esinlendim. Dizi filmde İzaura sürekli dışlanan aşağılanan ve hor görülen kadın karakterindeydi. Aslında bölgemizdeki birçok kadın gerek iş hayatı gerek sosyal hayatın dışında kalarak 'izaura'nın karakteri gereği yaşadığı acıları yaşıyor ama çok ta güçlü olduğu için yine de bunun üstesinden gelebiliyor” dedi.

'Öğrencimin psikolojisiyle ilgilendim'

Eğitmen Fatoş Pekdemir de, 4 yıldan bu yana dezavantajlı kadınlara kuaförlük eğitimi verdiğini ve bundan çok büyük keyif aldığını belirterek, “ Bu zamana kadar yüzlerce kadına kuaförlük meslek eğitimini öğrettim. Bu eğitimini verdiğim meslekte 10'dan fazla kadın arkadaşlarımız işyeri açtılar. Bu sevinci anlatamam. Bu günkü açılışımda 20 gün boyunca işyerinin dekoruyla, düzeniyle hatta öğrencimin psikolojisiyle ilgilendim. Sadece mesleği değil aynı zamanda daha sosyal olmasını sağladığımı düşünüyorum. Bu durumdan oldukça keyif alıyorum. 9 ay boyunca verdiğiniz emeğin karşılığını çok güzel gösterdi. Ben inanılmaz mutluyum ve bu mutlulukları yaşatmaya devam edeceğim. Ben her zaman öğrencilerime, 'Yarının ne getireceğini bilmem ama bu meslek her zaman yaşayan bir meslektir' derim. Aynı zamanda ben bunu öğretirken ben sosyal etkinliklerden de mağdur etmiyorum. Kurum dışında öğrencilerimle iyi arkadaşlıklar kuruyorum. Birçok arkadaşımız Diyarbakır dışına bile çıkmamışlar şu ana kadar. Hem Diyarbakır içerisinde hem de dışında geziler tertip ederek sosyal hayata katılımlarını da sağlamaya çalışıyorum. Benden mutlusu yoktur” diyerek sevincini paylaştı.

HABERE YORUM KAT