1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kemikleri bulunan dede-torun davası
Kemikleri bulunan dede-torun davası

Kemikleri bulunan dede-torun davası

Diyarbakır'ın Lice İlçesi Yalımlı Köyü'nde 1994 yılında, torunu ile tarlaya gittikten sonra bir daha haber alınamayan ve 11 yıl sonra kemikleri bulunan Bahri Budak ile torunu Metin Budak cinayetinin soruşturma dosyası zaman aşımına uğradı.

A+A-

Olayla ilgili 2001 yılında AİHM'ye açılan davanın sonucu bekleniyor.

Diyarbakır'ın Lice İlçesi Yalımlı Köyü'nün, 1993 yılında güvenlik gerekçesiyle boşaltılması üzerine o zaman 60 yaşında olan Bahri Budak ailesi ile birlikte Silvan İlçesi'ne göç etmek zorunda kaldı.

Budak, 29 Mayıs 1994 günü 14 yaşındaki torunu Metin Budak ile boşaltılan köyündeki tarlasına gitmek için Silvan'dan ayrıldı. Yalımlı'dan bir önceki köy olan Saydamlı Köyü'nde torunu ile bir gece kalan Bahri Budak, köy muhtarının bölgede operasyon olduğunu belirtmesi ve izin vermemesine rağmen bir gün sonra köydeki bahçe ve bağını sulayacağını belirterek, Yalımlı'ya gitti. Dede- torundan o günden sonra bir daha haber alınamadı.

Tarlada babası ile oğlunun kemiklerini buldu
Kendilerinden haber alınamayan dede ve torun için ailesi, başta dönemin OHAL Valiliği olmak üzere bir çok kurum ve kuruluşa başvurmasına rağmen bir sonuç elde edemedi. 2004 yılında Diyarbakır Valiliği Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zarar Tespit Komisyon Başkanlığı'na başvuran aileye komisyon 'Terör olayları sonucu Metin Budak ve Bahri Budak'ın hayatını kaybetmesi gerekçesiyle, maddi zararın tazmin edilmesine' karar verdi.

Köyler güvenlik gerekçesiyle boşaltıldığı için dede ve torunun kaybolduğu bölgeye 10 yıl boyunca kimse giremedi. 2003 yılında köylere geri dönüşün başlaması ile Budak ailesi de, 2005 yılında köylerine döndü.

Kadri Budak, arazisini sürerken bazı kemikler ve eşya buldu. Eşyalar arasında ayakkabı çekeceği, romatizma için kullanılan ve kola takılan bileklik, çoraplar, bir muhtar çakmağı, ağrı kesici ilaç, kahverengi kazak ve montun çıkması üzerine Kadri Budak, bunların 11 yıldır kayıp olan babası Bahri Budak ve oğlu Metin Budak'a ait olduğunu söyledi.

HABERE YORUM KAT