1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kemerburgaz Üniversitesi Diyarbakır'da
Kemerburgaz Üniversitesi Diyarbakır'da

Kemerburgaz Üniversitesi Diyarbakır'da

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi (İKBU) heyeti, Diyarbakır'daki okullarda öğrencilere biraya gelerek, üniversite ve meslek tanıtımı semineri düzenledi.

A+A-

İKBU tıp, eczacılık, fen edebiyat, güzel sanatlar ve tasarım, hukuk, iktisadi idari bilimler, mühendislik ve mimarlık fakülteleri akademisyenleri Diyarbakır'da öğrencilerle biraya geldi. Özel Diyarbakır Anadolu Lisesi'nde verilen eğitim seminerinde öğrencilerin üniversiteyi tanımak ve ilgili mesleklerle ilgili bilgiler paylaşıldı. Yoğun ilginin gösterildiği seminerde öğrenciler, öğretim görevlilerine meslek hakkında sorular sordu. Mesleklerle ilgili bilgileri öğrencilerle paylaşan İKBU öğretim görevlisi Doç. Dr. Hakkı Özhan, düzenledikleri seminerde öğrencilerin üniversite ve meslek seçimi konusunda oldukça etkili olduğunu dile getirdi. Diyarbakır'da 10 okulda eğitim semineri düzenleyeceklerini aktaran Özhan, amaçlarını Kemerburgaz Üniversitesi'ni tüm Türkiye'ye tanıtmak olduğunu söyledi. 

Özhan, "Düzenlediğimiz seminerlerde üniversitemizi tanıtıyoruz. Bölümlerimiz ve mesleklerle ilgi bilgi paylaşımında bulunuyoruz. Öğrencilerimize kendi önceki yaşadığımız deneyimlerimizden söz ediyoruz. Öğrencilik döneminden, iş hayatı sürecine kadar yaşadıklarımızdan söz ediyoruz. Bu anlattıklarımızla öğrencilerimizin hayatında bir olgu oluşturmaya çalışıyoruz. Öğrencilerin üniversiteleri tercih ettiklerinde idealist davranmaları gerekiyor. Üniversite sınavına girmeden önce, kendilerinin belirleyeceği meslek alanında eğilmeleri olanlar için büyük bir avantaj. Seçecekleri meslek ve gidecekleri üniversite hayatlarını geri kalanında önemli bir yer tutacaktır. Üniversitemizin de farklılıkları var. Öğrencilerin üniversitemizin farklığından bilgilendirilmesi asıl amacımızdır. Üniversitemizin farklılığı, öğretim üyelerimizin kalifiye olması, burs imkanımız çok fazla. Mimarlık ve mühendislik fakültelerinde yüzde 90'a varıyor. Eğitim anlayışımız yenilikçi, mesleğe hazırlayacak şekilde mezun olduktan sonra uygulamalı eğitimiyle daha hazır bir şekilde öğrencilerimiz mesleğe başlıyor. Sosyal ve mesleki etkinlikler alanında da yoğun bir faaliyet göstermekteyiz. Amacımız Türkiye'nin dört bir yanına ulaşmak. Bu kapsamda da Diyarbakır'da seminerlerimizi veriyoruz" dedi.

Seminere katılan öğrenciler ise kendileri için önemli bir seminer olduğunu ifade ederek, meslek ve üniversite seçimi konusunda büyük bir katkı sağladığını söyledi.

HABERE YORUM KAT