1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. 'Kemalist zihniyetin sütunları bir bir yıkılıyor'
'Kemalist zihniyetin sütunları bir bir yıkılıyor'

'Kemalist zihniyetin sütunları bir bir yıkılıyor'

Okullarda başörtüsü serbestliğiyle ilgili olarak Diyarbakır Özgür Eğitim-Sen İl Temsilciliği, "Kemalist oligarşinin dayatmacı, yasakçı zihniyetinin sütunları bir bir kırılıyor" dedi.

A+A-

Kılık kıyafet yönetmeliğindeki "başı açık" ifadesinin kaldırılarak okullardaki başörtü serbestliğinin öğretmen ve idarecilerin inisiyatifinden kurtarılması üzerine açıklama yapan Diyarbakır Özgür Eğitim-Sen İl Temsilciliği, başörtüsü özgürlüğünün önemli bir kazanım olduğu belirtildi.

MÜSLÜMANLARIN BAŞÖRTÜSÜ ZULMÜ NİHAYET BİTİYOR

"Farklı inanç ve etnik kimlikleri hazmedemeyen Kemalist oligarşinin dayatmacı, yasakçı zihniyetinin sütunları bir bir kırılıyor ve kırılmaya da devam edecek" denilen yazılı açıklamada, Türkiye'de resmi ideoloji tarafından yıllarca mağdur edilen Müslümanların başörtüsünden dolayı gördükleri zulmün nihayet resmi düzlemde de sona erdiği belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Okullarından uzaklaştırılan, işlerinden atılan, sosyal alanlarda ötekileştirilen, değerleri horlanan insanların özellikle 28 Şubatla beraber gördükleri zulmü, başta bu travmayı yaşayanlar olmak üzere bizler asla unutmayacağız. Hiçbir değer anlayışına sığmayan, adalet ve merhametten yoksun, hak ve özgürlüklerin önündeki bu engeller, "Millîleştirilmiş" eğitim içinde yıllarca hukuksuz kanun ve yönetmeliklerle kendini dayattı. On binlerce öğrenci, yüzbinlerce insan mağdur oldu. Bu insanların çektikleri acıların ahı, bu zulme sebep onların yakasını bu dünyada da Mahkeme-i Kübra'da da bırakmayacaktır.

İDEOLOJİK EĞİTİM HALA YOĞUN BİR ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR

Neyse ki binyıl sürecek dedikleri bu utanç sendromu çabuk bitti ve hevesleri kursaklarında kaldı. Normalleşme trendine girmiş bir Türkiye sürecinde, ideolojik yasakçı zihniyetin kalıntıları Milli Eğitim Yönetmeliklerinden kalkmaya devam ediyor. Kılık kıyafet yönetmeliğinde ki "başı açık" ifadesi kaldırılarak okullardaki başörtü serbestliği de öğretmen ve idarecilerin inisiyatifinden kurtarıldı, yasal bir güvenceye bağlandı.

Bu hukuksuzluğun bitmesine sebep olan kesimlere teşekkür ediyoruz. Şüphesiz yönetmelikteki başörtüsü düzenlemesi önemli bir kazanım olmakla berber, Kemalist ideolojinin eğitimdeki statükosu devam ediyor. Ders kitaplarının içeriğinden müfredata, anma törenlerinden resmi bayramlara, anadilde eğitimden din eğitimine, Anayasanın 42. Maddesinden Tevdhid-i Tedrisat kanununa kadar, ideolojik eğitim hala yoğun bir şekilde devam ediyor.

Ulusolcu ideolojik dayatmalara, din ve mukaddesat düşmanlığı yapan sivil toplum örgütlerine, bürokrasinin üşengeç ertelemeci hantallığına bakmadan özgür ve çoğulcu bir eğitimin önündeki bütün yasaklar kalkmalıdır ki, yapılan düzenlemeler anlamlı ve değerli olsun"

HABERE YORUM KAT