1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kemalist-Türkçü rejime önemli bir cevap
Kemalist-Türkçü rejime önemli bir cevap

Kemalist-Türkçü rejime önemli bir cevap

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi, "Kemalist-Türkçü rejim tarafından Şeyh Said ve 47 arkadaşının asıldığı 'Dağkapı Meydanı'nın adının 'Şeyh Said Meydanı' olarak değiştirilmesini, önemli bir kazanım olarak yorumluyoruz." dedi.

A+A-

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi, bir basın açıklaması yaparak Dağkapı Meydanı'nın adının Şeyh Said Meydanı olarak değiştirilmesinin önemli bir kazanım olduğunu belirterek, "Dağkapı Meydanı'nın adının Şeyh Said Meydanı' olarak değiştirilmesini, Şeyh Said ve arkadaşlarını idam eden zihniyete önemli bir cevap olarak değerlendiriyor ve memnuniyetle karşılıyoruz." dedi.

Özgür-Der Diyarbakır Şube Başkanı Murat Koç tarafından yayınlanan basın açıklaması şöyle:

Diyarbakır'da Şeyh Said ve 47 arkadaşının idam edildiği 'Dağkapı Meydanı'nın adı 'Şeyh Said Meydanı' olarak değiştirildi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin Meclis toplantısında, DBP ve AK Partili üyelerin oy birliğiyle Dağkapı Meydanı'nın adının 'Şeyh Said Meydanı' olarak değiştirilmesini, Şeyh Said ve arkadaşlarını idam eden zihniyete önemli bir cevap olarak değerlendiriyor ve memnuniyetle karşılıyoruz.

Kemalist diktatörlüğün hüküm sürdüğü 1925 yılında, Kürtlerin doğuştan sahip oldukları kavmi hakların ve “din-i mübinin” sosyal ve kamusal hayattan silinmesine karşı verdikleri onurlu mücadele sonrasında, Kemalist-Türkçü rejim tarafından Şeyh Said ve 47 arkadaşının asıldığı 'Dağkapı Meydanı'nın 'Şeyh Said Meydanı' olarak değiştirilmesini, Şeyh Said ve dava arkadaşlarının davaları yolunda önemli bir kazanım olarak yorumluyoruz.

Toplumun büyük bir kesimi tarafından da bilinen ve sivil toplum kuruluşları tarafından da sıklıkla kullanılan Şeyh Said Meydanı isminin resmi olarak da kabul edilmesini, halkın beklentisinin ve iradesinin merkeze alınması açısından olumlu buluyoruz.

Karar, Kürt sorununun barışçıl yollarla çözülmesi için atılan adımların bir sonucu ve önemli bir parçasıdır. Kararla, başlatılan çözüm sürecinin devam ettiği ve yeni adımlarla barışın daha da derinleşeceği kararlığı ortaya konmuştur. Şeyh Said ve arkadaşlarının mezarlarının bulunduğu alanın artık onların ismiyle anılacak olmasının tarihi hatalarla yüzleşmeyi daha da hızlandıracağına olan inanç artmıştır.

Şehitlerimizin ailelerinin tüm girişimlerine rağmen devlet tarafından açıklanmayan ve Şeyh Said'in isminin verildiği alanda olduğu iddia edilen mezar yerlerinin de derhal açıklanması gerektiğini bu vesileyle bir kez daha vurguluyoruz.

Şeyh Said ve arkadaşlarının aziz hatıralarının yaşatılmasına katkısı olan bütün kesimlere teşekkür ediyoruz. İsimlerinin yaşatıldığı şehitlerimize bir kez daha Allah'tan rahmet diliyor; Şeyh Said Meydanı'nın adına yaraşır bir şekilde özgürlük ve adalete vesile olmasını temenni ediyoruz.

HABERE YORUM KAT