1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kefen Parası devri bitti
Kefen Parası devri bitti

Kefen Parası devri bitti

Diyarbakır'da 'Kefen Param olsun, 'Kefen param bile yok' gibi halk arasında kalıplaşmış sözler tarihe karıştı.

A+A-

Büyükşehir Belediyesi, cenaze taşıma,yıkama ve defin hizmetlerini ücretsiz yürütüyor. Büyükşehir Belediyesi Sağlık Dairesi Başkanı Nedim Yaşlı,büyük şehirler arasında bu uygulamayı yapan ikinci kent olduklarına dikkat çekerek, vatandaşların yapılan hizmetten çok memnun kaldığını söyledi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren Alo 188 hattını aradığınızda karşınıza çıkan görevli cenazenin olduğu adresi alıyor,daha sonra cenaze aracı belirtilen adrese giderek cenazeyi alarak camiye getiriyor. Cenaze yıkanıp dini vecibeleri de yerine getirildikten sonra cenaze yakınlarının kontrolünde defnediliyor. Kefen ihtiyacı bile belediye tarafından ücretsiz karşılanıyor. Üstelik bu hizmetler için vatandaştan hiçbir ücret de alınmıyor.

Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü Sağlık İşleri Dairesi Başkanı Nedim Yaşlı, İstanbul'dan sonra büyük şehirler arasında bu hizmetleri ücretsiz yapan ikinci belediye olduklarını söyledi. Vatandaşların bu uygulamadan çok memnun kaldığını belirten Yaşlı, aynı zamanda vatandaşların mezarlıklarının çevre düzenlemesini da ücretsiz yaptıklarını kaydetti.

'SOSYAL BELEDİYECİLİK ÖRNEĞİ SERGİLİYORUZ'

Yaşlı,”Gerek cenaze taşıma,gerek defin hizmetleri ve gerekse kefenleme,yıkama işlemlerini tamamen ücretsiz yapıyoruz. 12 adet mezarlık ve defin yerimiz var. Vatandaşın evde ölmesi  veya hastanede ölmesi durumunda bizi Alo 188'den araması halinde cenaze aracımızla istenilen cami ve yıkama yerine bırakıyoruz. Daha sonra cenaze ile ilgili tüm dini ve diğer vecibeleri yerine getirerek defin için hazır hale getiriyoruz. Cenaze yakınlarının o günkü psikolojilerini dikkate alarak ücretsiz ve tamamen kendi imkanlarımızla bu hizmeti veriyoruz. Türkiye'de bu uygulamayı şu anda yapan çok az sayıda belediye var. Bizde ise 4 yıl önce başladı.Alo 188 hattı sadece taşıma,yıkama ve defin için mezarlık çevre düzenlemesi yeşil alanı koruma ve kollama hizmetleri için de hizmet vermektedir. Vatandaşlardan gelen şikayet ve önerileri de dikkate alıyoruz. Türkiye'de,özellikle büyük şehirlerde ücretli yapılan bu hizmetleri biz ücretsiz yerine getiriyoruz. Doğru olanı biz yapıyoruz. Belediyelerin bunu yapması sosyal görevlerinden biridir. “ dedi.

ÖLÜM HALİNDE CENAZE YAKINLARININ YAPACAĞI İŞLEMLER

Cenaze yakınlarını yapacakları işlemler konusunda bilgilendiren mezarlıklar şube müdürü Cevat Cah defin için doktordan ölüm sebebi ve defin izni ile ilgili belge istediklerini anlattı. Buarada, Yasalara bildirimi zorunlu tutulan bulaşıcı hastalıklardan ölenlerin durumlarının, defin işlemleri yapılırken Mezarlıklar Şube Müdürlüğü'ne bildirilmek zorunda olduğunu belirten Can bu tür hastalıklardan ölenlerin durumları için gerekli tedbirler defin ruhsatının alınması gerektiğini ve buhastalıklardan ölenler hiçbir surette ve hiçbir yolla taşraya nakil etmediklerini  de sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT