1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Keçi Burcu’ndaki tuvalet tepki gördü
Keçi Burcu’ndaki tuvalet tepki gördü

Keçi Burcu’ndaki tuvalet tepki gördü

Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi, aylardır Sur’da süren yasak, ilçeye dair alınan kamulaştırma kararı ve son olarak Keçi Burcu’na yapılan tuvalete dikkat çekerek, UNESCO’yu göreve çağırdı.

A+A-

Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi, UNESCO tarafından koruma altına alınan tarihi Sur’un Mardinkapı tarafındaki Keçi Burcu’nun tepesine tuvalet kurulması, Sur ilçesinde süren yasak ve Bakanlar Kurulu’nun ilçeye dair almış olduğu acele kamulaştırma kararına ilişkin basın toplantısı düzenledi.
 
Odada düzenlenen toplantıya oda yöneticileri ve üyeleri katıldı. Toplantıya katılanlar tahrip edilen Dört Ayaklı Minare, Kurşunlu Cami ve birçok fotoğrafı taşıdı. Sur’da “Sokağa çıkma yasağı ve operasyonlar sonlanmıştır” açıklamasına rağmen 168 gündür yasağın devam ettiğini ifade eden Mimarlar Odası Eşbaşkanı Şerefhan Aydın, sözde kamu yararı adına alınan acele kamulaştırma kararına gerekçe oluşturmak için hasar tespiti adı altında, Sur’da bir tiyatro oyunu sahnelendiğini kaydetti. Aydın “Uğruna Tahir Elçiyi yitirdiğimiz Dört Ayaklı Minare ve çevresindeki yıkımın tarif edilemez boyutlara ulaştığı görülmektedir” dedi.
 
“SUR İÇİN HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATACAĞIZ”

Koruma kurulunun güvenlik noktaları, Sur geneline yayılan beton bloklar ve alanda halen devam eden yıkımla birlikte hafriyatın da taşınması ve ağır iş makinelerinin çalışmasına verilen olur karalarına dönük yürütmenin durdurulması, karar iptalleri ve suç duyuruları için gerekli hukuki süreci başlattıklarını söyleyen Aydın, bu hukuksuz kararları kabul etmediklerini dile getirdi.

Aydın, “UNESCO koruması altına alınan 82 burçtan biri olan Keçi Burcu üzerine yerleştirilen tuvalet olayındaki sessizliği tarihe kültüre ve insanlığa yapılan saygısızlığa onay vermesi anlamına gelmektedir. Kurulun bu duyarsızlığını kınıyor ve gerekli hukuki süreci bir ivedilikle başlatacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız” diye konuştu. Aydın, “Sur içinde 6 aydır süren yıkıma sessiz kalmayı tercih eden UNESCO’yu Sur’un bizzat kendisine yapılan bu “çirkin” müdahaleye” karşı göreve çağırdı.

(Şehmus Kızılaslan)

HABERE YORUM KAT