1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. KCK'de tahliye talebi
KCK'de tahliye talebi

KCK'de tahliye talebi

KCK Ana Davası'nın dün görülen duruşmasında, savcı okuduğu mütalaada Leyla Deniz, Esma Güler, Dirayet Taşdemir ve Besime Gonca için tahliye talebinde bulundu. Mahkeme heyeti duruşmayı Pazartesi gününe erteledi.

A+A-

BDP milletvekilleri, belediye başkanları, insan hakları savunucuları ve gazetecilerin de aralarında bulunduğu 98′i tutuklu, 175 kişinin yargılandığı “KCK Ana Davası”nın dünkü duruşması Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Duruşmaya, tutuklu BDP Şırnak Milletvekili Selma Irmak, BDP Van Milletvekili Kemal Aktaş, İHD Diyarbakır Şubesi eski Başkanı Muharrem Erbey ve Kürt siyasetçi Hatip Dicle'nin de aralarında bulunduğu 40 tutuklu sanığın yanı sıra müdafi avukatlar ve Kürtçe tercümanlar hazır bulundu. Duruşmayı, BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Avrupa Parlamentosu eski milletvekili Feleknas Uca'nın yanı sıra tutuklu yakınları da izledi.

Duruşmada müdafi avukatlar Kemal Aktaş'a ilişkin savunma yaptı. Müdafi avukatlardan ilk söz alan Mehmet Emin Aktar, müvekkili Aktaş'ın toplam 27 yıl cezaevinde kaldığını ve 12 Eylül sıkıyönetim mahkemelerinde yargılandığını belirterek, “Müvekkil 27 yıl özgürlüğünden mahrum kalmıştır. Aktaş, 12 Haziran seçimlerinde halkın iradesiyle milletvekili seçilmiştir. Bu halkın seçilmişi, mahkemenin 3 gündür kendisine karşı ithamları, kimliğini yok sayma ve iradesini görmemesine rağmen sesini dahi yükseltmemiştir. Aktaş, bir halkın seçilmişidir. Ve siz burada bir halkın iradesini yok sayıyorsunuz. Ama belirttiğim gibi, buna rağmen Kemal Aktaş o kadar mütevazi davrandı ki sesini dahi yükseltmedi. Buradaki tüm müvekkiller hemen hemen aynı suçlamalarla yargılanıyor. Diyarbakır'daki mahkeme bağımsız bir karar alsın ve vereceği kararla bizi şaşırtsın” dedi.

“Ergenekon ile karşılaştırılmasın”

Aktar'ın ardından söz alan avukat Meral Danış Beştaş, Aktaş'ın mahkeme heyeti tarafından tüm sorulara açık bir şekilde cevap verdiğini belirtti. Kürt halkının on yıllardan bu yana yürüttükleri mücadelede demokratik hak ve taleplerini belirttikleri için yargılandıklarını kaydeden Beştaş, “Buradaki dava Silivri'deki dava ile kıyaslanmaya çalışılıyor. Biz buradaki davanın Silivri'deki Ergenekon davaları ile karşılaştırılmasını kabul etmiyoruz. Topluma sürekli böyle bir algı lanse edilmeye çalışılıyor. Şöyle bir algı oluşmuş; Silivri'dekiler bırakılmazlarsa KCK'de de bırakılma olmasın. KCK adı altında yargılanan ve halk iradesi ile seçilmiş siyasetçilerin yargılandığı davanın Silivri'de Ergenekon'da yargılananlarla kıyaslanmasını kabul etmeyiz” diye konuştu.

Beştaş, müvekkili Aktaş'ın örgüt üyeliğinden yargılandığını ve cezasının infazının dolduğunu hatırlatarak, tahliyesini talep etti.

“4 kişi hakkında tahliye talebi”

Beştaş'ın savunmasının ardından iddia makamı mütalaa okudu. İddia makamı okuduğu mütalaada, Leyla Deniz, Esma Güler, Dirayet Taşdemir ve Besime Gonca için tahliye talebinde bulundu. Talebin ardından savunmalarına devam eden müdafi avukatlar karara itiraz etti. Avukat Sedat Yurttaş, yargılanan tüm sanıkların dosyalarındaki delillerin ve iddiaların benzer olduğunu ve hiçbir sanığın kaçma şüphesinin bulunmadığını kaydetti.Mahkeme heyeti kısa bir aradan sonra duruşmayı Pazartesi gününe erteledi.

HABERE YORUM KAT