1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. KCK'da tahliye protestosu
KCK'da tahliye protestosu

KCK'da tahliye protestosu

Yargılamanın tarafsız ve bağımsız olmadığını öne süren KCK ana davasındaki tutuklu sanıklar, protesto amacıyla tutukluluk süreleri 5 yılı doldursa bile tahliye talebinde bulunmayacak.

A+A-
Özel Yetkili Mahkemeler” olarak bilinen Ağır Ceza Mahkemeleri'nin kaldırılmasının ardından tutukluluk süresinin 5 yıla indirilmesi ile birlikte gözler Diyarbakır'da yargılanan KCK ana davasının tutuklularına çevrildi. Yargılamanın tarafsız ve bağımsız olmadığını iddia eden KCK ana davasından tutuklu sanıklar, protesto ederek tutukluluk süreleri 5 yılı doldursa bile tahliye talebinde bulunmayacak.
 
İLERİDE TAHLİYE TALEBİ GÜNDEMLERİNDE OLABİLİR
 
14 Nisan 2009'da 53 kişinin Diyarbakır'da gözaltına alınmasıyla başlayan KCK ana davasında 92'si tutuklu 175 sanık yargılanıyor. Diyarbakır 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen KCK ana davasının 61'inci duruşmasında tutuklu sanıklar adına konuşan Herdem Kızılkaya, adil olmadıkları gerekçesiyle özel yetkili mahkemelere ifade vermeyeceklerini belirterek, “Biz yargılanmadan kaçmıyoruz ama adil bir yargılama istiyoruz. Eğer adil bir yargılama olursa, ifade vereceğiz” diyerek mahkemeyi protesto etmişti. Tutukluluk süresinin 10 yıldan 5 yıla indirilmesi üzerine KCK ana davasında tahliye talebi olup olmadığı konusunda Taraf'a açıklama yapan Diyarbakır Yönetim Kurulu üyesi avukat Cihan Aydın, müvekkilleri ile birlikte KCK ana davasındaki tutuklu tüm sanıkların bu konuda genel tavır aldıklarını belirterek tahliye talebinde bulunmayacaklarını söyledi.
 
KCK ana davasından tutuklananların yargılamanın başından bu yana “tarafsız ve adil bir yargılama yapılmadığını her defasında dile getirdiklerini belirten avukat Aydın, “Müvekkillerime yargılanan diğer sanıklar yönünden dosyaların başka mahkemelere gönderilmesi halinde tahliye talebini yeniden gözden geçirebilirler” dedi. Avukat Aydın, KCK tutuklusu eski DEP Milletvekili Hatip Dicle'nin 5 yıllık tutukluluk süresini doldurup doldurmadığı yönündeki soruya “Hatip Dicle, 14 Nisan'da gözaltına alındı. 15 Nisan'da tutukluluğunda 5. yılını dolduracak” cevabını verdi.
 
Öte yandan Diyarbakır Baro başkanı Tahir Elçi, KCK ana davasından tutuklu bulunan müvekkili Serdar Diri yönünden tutukluluğunda 5. yılını doldurduğu gerekçesiyle tahliye talebinde bulunacağını söyledi. Bu arada 14 Nisan 2014'te KCK operasyonunun 5. yılında davanın duruşmasının da görülecek.
 
İsveç Parlamentosu'nda da tartışıldı
 
KCK davası İsveç Parlamentosu'nun dünkü oturumunda tartışıldı. İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, “KCK davası nedeniyle çok sayıda kişinin tutuklanmasını tuhaf” bulduğunu söyledi. KCK davalarının parlamentoda tartışılması 'Türkiye'de İnsan Haklarını Destekleme Komitesi' Başkanı ve Sol Parti Milletvekili Jacob Johnson tarafından önerildi. Anf'nin haberine göre, parlamentonun dünkü oturumunda önerinin tartışılması sırasında bir konuşma yapan Johnson, KCK davaları ve Türkiye'nin Kürt tutsaklara yönelik tutumunun Avrupa'nın temel hak ve özgürlüklerini güvence alan sözleşmeleri ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'siyle çeliştiğini söyledi. KCK duruşmalarına gözlemci olarak katıldığını hatırlatan Johnson, KCK davalarını belirli aralıklarla duruşmaların yapıldığı trajikomik bir tiyatro oyununa benzeterek yerel seçimlere gözlemci olarak katılmak için Diyarbakır'a gideceğini söyledi.
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT