1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. KCK'da dev dalga Sadak'a da gözaltı
KCK'da dev dalga Sadak'a da gözaltı

KCK'da dev dalga Sadak'a da gözaltı

Mardin, Diyarbakır ve Batman'da düzenlenen KCK operasyonlarında 80'den fazla kişi gözaltına alındı. Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak da emniyete götürülen isimler arasında

A+A-

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü KCK/TM soruşturmasında 80'den fazla kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Siirt Belediey Başkanı Selim Sadak da var.
MARDİN'de BDP teşkilatları ve yöneticilerin adreslerine baskın düzenlendi. BDP Mardin Başkan Yardımcısı Abdulcelil Şimdi, Ahmet Türk'ün yeğeni olan BDP'li Mardin İl Yöneticisi Nevruz Türk, Kızıltepe ilçe Başkanı Ömer Turgay, Kızıltepe BDP eski ilçe başkanı Seyfettin Ateş, Nusaybin BDP ilçe Başkanı Ayten Kahraman, Sivil Cuma namazlarında namaz kıldıran Mehmet Yıldız ile birlikte 40 kişi gözaltına alındı.
SİİRT'te ekipler sabaha karşı BDP il binası, Belediye Başkanı Selim Sadak'ın makam odası ile belediye meclis üyeleri, BDP'li yöneticilere ait 15 adrese baskın yaptı. Sadak, Diyarbakır'da gözaltına alındı. Meclis üyeleri Seyfettin Aydın, Dilber Sevim, Abdullah Kaçar, Gülbahar Karataş ile BDP eski il başkanı Siracettin Kayra'nın aralarında bulunduğu15 kişi Emniyete götürüldü.
BATMAN Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturma kapsamında ise BDP il ve ilçe teşkilatları ile KÜRDİDER, MEYADER gibi dernekler arandı. Batman İl Genel Meclis Başkanı Salih Aktan ile birlikte 32 kişi gözaltına alındı. BDP il binası önünde toplanan 50 kişilik grup polise tepki gösterdi.
PKK'NIN DOKTORU YAKALANDI
DR. Baran kod adlı PKK'lı Cumali Sarıkaya Bulgaristan'a kaçmak isterken yakalandı. 2010 yılında Varto'da 4 polis memurunun yaralandığı saldırıya katılan Sarıkaya, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Akat'tan Şahin Paşa tepkisi
BDP Batman Milletvekili Ayla Akat, 'Bu halk bu operasyonlar karşısında susmayacaktır. Partiyi kapatmakla, kilit vurdurtamadılar. Şimdi de gözaltılarla partimize kilit vuramayacaklar. Siyasi soykırım operasyonlarıyla halka diz çöktürmeyi planlayanlar varsa yanılıyorlar' dedi. Akat, önceki gün Batman'ı ziyaret eden Bakan Şahin'e de tepki gösterdi: İdris Naim Paşa'nın 'Batman'a yapılan yatırım Türkiye'yedir' sözünün ardından operasyonların yapılması dikkat çekici.