1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. KCK davası'nda Arapça ile savunma
KCK davası'nda Arapça ile savunma

KCK davası'nda Arapça ile savunma

Diyarbakır'da PKK'nın şehir yapılanması KCK'ya yönelik operasyonda yakalanarak haklarında dava açılan 39'u tutuklu 95 sanığın yargılanmasına devam edildi.

A+A-

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, 39'u tutuklu 54 sanık ile avukatları hazır bulundu.Duruşmada, tutuklu sanıklardan Nurettin Karataş, Şahin Sayar, Kemal Onar, Tahir Baran, Mahmut Çelik, İbrahim Mercan, Ali Alkan Bişar Dağ ve Ömer Önan ile ilgili delil ikamesi okundu.

Mahkeme başkanı, gizli tanıkların, sanık Mahmut Çelik hakkında "kent meclisi toplantılarına" katıldığı, Diyarbakır'da yapılan izinsiz gösterilerde yer alıp, pkk elemanlarının cenazelerine katıldığı yönünde iddialarda bulunduğunu aktardı.

ARAPÇA SAVUNMA

Sanık Çelik ise tercümanı aracılığıyla Arapça yaptığı savunmasında, hakkında iddialarda bulunan gizli tanık beyanlarını kabul etmediğini belirterek, seçim döneminde bağımsız milletvekili aday adayı olarak sadece Diyarbakır'da bir toplantıya katıldığını, illegal bir faaliyette bulunmadığını savundu.

Sanıkların tahliye taleplerinin ardından mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verip duruşmayı erteledi.

İSTENEN CEZALAR

Aralarında BDP Bağlar İlçe Başkanı Ali Yücel'in de bulunduğu sanıklar hakkında, TCK'nın "pkk'ya üye olmak ve yönetmek", "Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme" suçlarından 3 ile 15 yıl arasında değişen hapis cezaları isteniyor.

HABERE YORUM KAT